Son Dakika
18 Haziran 2018 Pazartesi
doruk-reklam

Başkan Ercengiz’den dobra açıklamalar

09 Ocak 2017 Pazartesi, 16:13

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bugün yazılı, görsel ve internet medyasında faaliyetini sürdüren gazetecilere Serenler Otel’de yemek verdi. Yemek programına Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Başkan Yardımcıları Ali Say, Serdar Başgül, Hasan Duygulu, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve gazeteciler katıldı.

Başkan Ercengiz, tüm çalışan gazetecilerin gazeteciler gününü kutlarken, programda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Başkan Ercengiz, açıklamalarında Susamlık tesislerin meselesinden ÇED raporu meselesine kadar bir çok konu açıklık getirdi. Başkan Ercengiz, programın sonunda basın mensuplarıyla hatıra fotografı çekildi.

İŞTE BAŞKAN ERCENGİZ’İN AÇIKLAMALARI

Son günlerde AKP’li meclis üyeleri ve Merkez İlçe tarafından gündeme getirilen Susamlık Tesisiyle ilgili sizleri bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur. Göreve geldiğimiz günden bugüne şeffaf yönetim anlayışımız ve Burdur’a vizyonel bir bakışı ortaya koyduğumuz ve Burdur’umuzdaki değişim, yanlı yansız herkes tarafından ifade edilmektedir. Amacımızın güzel kentimizi geliştirmek, ülkemizin en yaşanabilir kenti olduğunu her fırsatta ifade ettim. Kentimde eksik olarak nitelendirilen ne varsa tespit ederek hızla vatandaşımızın başka bir yere gitmeden tüm gereksinimlerini karşılayabildiği bir kenti yaratmak için çalışıyoruz. Uzun uzun çalışma sistemimizi anlatmak istemiyorum. Belediye çalışma sistemimizi aksatmadan, artan hizmet kalitesiyle birlikte tasarruf ederek yurttaşlarımızın ödediği vergileri en iyi şekilde üretimimize aktarıyoruz.

Şirketimiz ve Susamlık ile ilgili iddialara öncelikle bu kente yapılacak her türlü yatırımın önünü açmak istediğimizi ifade etmek istiyorum. Henüz göreve gelişimin 3. ayında özel okul açılabilmesi talebine de karşılık vermiştik. Tabi ki o günlerde olduğu gibi bugün de AKP’li meclis üyeleri Burdur’umuzun gelişimine engel olabilmek için farklı yöntemlere başvurmuş sonunda Bölge İdare Mahkemesine giderek özel okul yer satışı durdurmak istemişlerdi. Mahkeme kararı da suratlarına tokat niteliğinde bir yanıt vererek bu yatırımın yapılabileceğini ifade etmiş ve kısa zaman içerisinde Burdur’a, halkımıza hem öğretimde hem de istihdam da alternatif yaratarak vatandaşımızın hizmetine bir özel okul sunulmasını sağlamıştık. O günlerde Ak Gıda’nın Burdur’a yatırım yapması için adete başta Milletvekili Bayram Özçelik olmak üzere neredeyse tüm protokol OSB’ye yatırım yapmaları için görüşmeler yapmıştık. Ak Gıda ya da benzeri herhangi bir yatırımcı istemesi halinde 2. OSB’den metrekaresi 15 Dolara yer tahsis ettik. Milletvekili Özçelik ile Maltlı Yem sahiplerini TBMM’de Burdur’a birlikte davet ettik. Bugün halen bir kısmı boş olan OSB için tüm yönetim olarak yatırımcıyı davet ettiğimizi her ortamda söylüyoruz.

2004 yılında yerelde yönetime gelen AKP, birçok amaca hizmet eden Beldem Tesislerini ilk iş olarak yıkmıştı. Bimtaş tesisi olarak adlandırılan Göl Evleri bölgesinde ki sosyal tesislerine her geçen gün kötü işletilmiş, kaderine bırakılarak sonunda kapatılmıştı. 2004 yılından önce yatırımı tamamlanan Susamlık Tesisleri her hangi bir şekilde rehabilite edilmemiş CHP Belediyesinden devralındığı şekliyle masa sandalye ve benzeri demirbaşları ile hizmet ederek sonunda hizmet edemeyecek hale getirilmişti. Buradan istediği nitelikte hizmet alamayan Burdurlu vatandaşlarımız zamanla buradaki alışkanlıklarını terk etmiş, müşteri portföyü değişerek farklı bir anlayışta müşteriye hizmet eden bir nokta haline gelmişti. Bizler her fırsatta turizmden bahsediyoruz. Turizmin ana bileşenlerinden bir tanesi de konuklamadır. Konaklama sorununu çözmeden turizme hizmet edemezsiniz, turizmden yararlanamazsınız. Daha geçtiğimiz günlerde MAKÜ’nün ev sahipliğinde yapılan Hayvancılık Çalıştayı maalesef Afyon’da yapılmıştır. Bu çalıştay Burdur’un üniversitesi olan MAKÜ’nün ulusal anlamda yaptığı akademik işleri anlatacağı gibi Burdur’un tanıtımına da katkı koyması gereken bir çalıştaydı. Maalesef bu çalıştay fiziksel yetersizlikler nedeniyle Afyon’da yapılmış olup, bizler için utanç vericidir. İlçesinde dahi birçok olanağı bulunan bu il, konaklama anlamında daha fazla yatırıma ihtiyaç duymaktadır. Böyle bir çalıştaya ev sahipliği yapamamış, adeta Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bilmeyenler tarafından Afyon’un üniversitesi olarak algılanmıştır. Büyüyen üniversitesi ve artan cazibesi ile bu kente yatırımların çekilebilmesi şarttır. Bir alışveriş merkezini bile beceremeyen AKP zihniyeti 3 yıl bile olamadan şehirdeki değişimlerden rahatsızdır. İşadamı Şükrü Ceylan ile yapılan görüşmede Burdur’a yatırıma davet etmekten fazla bir şey yapılmamıştır. Kendi ifadesiyle MAKÜ’ye davet edildiği söyleyen İşadamı Şükrü Ceylan yerleşkede yatırım yapmıştır. Yapılan yatırım öncesinde ihaleyle yapılan bu iş MAKÜ’nün denetiminde herkesin gözü önünde yapılmış olup herhangi bir şaibeye mahal vermemiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da görev yaptığım sürece yapılan ihaleler ve satın almalar şeffaflık içerisinde olacaktır. Geride geriye aklınca çirkin bir takım ithamlarda bulunanlara tek sözüm “Dervişin fikri neyse, zikri de odur”.

Yapılacak otel için henüz ÇED raporu sonuçlanmamıştır. Belki de bu planlama için kurallar el vermez ise değişikliğe gideceğiz. Ancak şuraya dikkat çekmek isterim ki tam da ÇED raporu sonuçlanmak üzereyken, bir yerde tıkanıp aynı günlerde de bizim bile haberimiz olmadan bayram değil seyran değil soğuk bir kış gününde Susamlıkla ilgili açıklamalar geliyor. Bu durum manidardır. Tavşana kaç, tazıya tut diyen bu anlayışa halkımızın taktirine bırakıyorum. Aslında AKP zihniyeti özetle şunu söylemek istemektedir “Ey yatırımcı Burdur’a yatırım yapmayın, Burdur’u geliştirmeyelim, istihdam yaratıp vatandaşın iktidara bağımlılığını bitirmeyelim.”

Söylediğimiz gibi 2 yıl değil son bir yıldır hizmet veremeyen Susamlık Tesisinin alternatifleri üretilmiştir. Mesire alanlarıyla ilgili herhangi bir kısıtlama ya da engelleme yoktur. Tabi kış günü eksi 5 derecede giderseniz piknik yapan kimseyi Susamlıkta bulamazsınız. Ayrıca tuvaletleri bile kalmayan Alyazma Piknik Alanını her türlü bakımı onarımını yaparak vatandaşımızın hizmetine sunup bu alternatifi çoktan üretmişizdir. BİMTAŞ olarak Susamlığa yatırım maliyetini hesap ettik. 10 yıl boyunca hiçbir yatırım yapılmayan tesise yatırım maliyetini hesap ettiğimizde bu haliyle yürütmemizin çok uygun olmayacağını düşünerek buraya yapılacak otel yatırımını da göz önüne alarak vatandaşımızın, milletimizin parasını çarçur etmemek adına kapatma kararı aldık. Zarar etse de işletmeye devam ettiğimiz bazı işletmeler var. Bir bardak suda fırtına koparmaya çalışsanız da değerli Burdur Halkı hepimizi en iyi şekilde değerlendirmektedir.

3 yıla yaklaşan görev süremizde 5.500.000 TL’ye batırılmış BAHTAŞ ve BİMTAŞ’ı alarak hizmeti aksatmadan borçları ödüyor ve temiz bir sayfa oluşturmaya çalışıyoruz. Yargıya intikal etmiş şirketlerle ilgili daha fazla açıklama yapmak istemiyorum. Yapacağımız her iş daha önce yaptıklarımız gibi halkımızın gözü önünde olacaktır. Dürüstlüğümüzden asla taviz vermeden kazanımlarımızı halkımıza hizmet olarak götüren bir anlayışla çalışmaya devam edeceğiz. Burdur’umuzu geliştirip Türkiye’nin en yaşanabilir yapacağız.

Sayıştay denetimlerini inceleyen AKP’li arkadaşlara önerim odur ki alınmış hibelerin ve envanterde görünmeyen kalemlerin hesabını iyi yapsınlar. BİMTAŞ’ta kayıpla ifade edilemeyen rakamlar mahkeme bittiğinde yüzlerini kızartacaktır. Yalnızca Türkiye Petrollerinden alınmış krediler için Burdur Belediyesi 2014 yılında 232.000 TL, 2015 yılında da 370.000 TL ödemiştir. 800.000 TL olarak alınan kredinin yalnızca 11.500 TL’si borç olarak kalmıştır. Opet tarafından 5 yıl olarak yapılan sözleşmenin öncesinde 1.200.000 TL’lik hibenin nereye gittiği, nereye harcandığı hatta şirketin kasasında ya da banka hesaplarında olduğu bile belli değildir. Bir gece de 800.000 TL’lik tekel faturası kesilerek elde olmayan envanterden kurtulmaya çalışılmış ancak bunun karşılığı olan rakamda ne kasa da ne de banka hesaplarında mevcut olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak AKP’li arkadaşlarımın ima ettiği gibi bir durum söz konusu olmayıp her şey şeffaf ve halkımızın gözü önündedir. Yapılacak otel yatırımı için mutlaka ihale yapılacak ve kamu için en iyi teklifi veren yatırımcı bu işi yapabilecektir. Burdur Belediyesi bugüne kadar yaptığı tüm ihalelerde şeffaftır, bazı belediyeler için söylendiği üzere adrese teslim ihaleler asla yapmamıştır. İyi güzel ve yaşanabilir bir Burdur için paslı çiviye tahta olmaya devam edeceğiz. Burdur’umuzu çok seviyor, Burdur’umuz için çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili yeterli açıklama yapıldığını düşünerek, bir daha yorum yapmayacağımı değerli hemşerilerime belirtmek isterim.


burdur ceviz ezmesi,gülev,destina kafe,ozgur dogan,ormak tarım,kanal burdur