Son Dakika
22 Ekim 2017 Pazar
doruk-reklam
10 Ekim 2017 Salı, 08:39
Özgür Doğan
Özgür Doğan ozgur@burdurweb.com Tüm Yazılar

Burdur, uyuyan güzel değildir.

Kıymetli okurlarım merhabalar; Bu hafta köşemde Burdurweb Dergisi Ekim sayısında yayınlanan yazımı sizlerle paylaşacağım. Burdur ilimiz son 15 yıllık Ak Parti iktidarında 2 dönem belediyeyi emanet etmiştir. Ak Parti’nin iktidarı döneminin son 3 yılında da Cumhuriyet Halk Partili belediye yönetmektedir. 2 dönem Ak Parti iktidarında Burdur, yeterince belediyecilik anlamında iktidarın gücünden, kaynaklarından faydalanmış mıdır? Tartışılır. […]

Kıymetli okurlarım merhabalar;

Bu hafta köşemde Burdurweb Dergisi Ekim sayısında yayınlanan yazımı sizlerle paylaşacağım.

Burdur ilimiz son 15 yıllık Ak Parti iktidarında 2 dönem belediyeyi emanet etmiştir. Ak Parti’nin iktidarı döneminin son 3 yılında da Cumhuriyet Halk Partili belediye yönetmektedir. 2 dönem Ak Parti iktidarında Burdur, yeterince belediyecilik anlamında iktidarın gücünden, kaynaklarından faydalanmış mıdır? Tartışılır.

Meselenin özü kimin hangi partiden olduğu, kaç oyla geldiği değil, kişi ve ekibinin yaptığı icraatlardır. İlimizde son 15 yıl içerisinde mutlaka değişimler olmuş, bir takım yatırımlar yapılmıştır. Bunu görmezden gelemeyiz. Fakat yapılandan çok yapılmayan her zaman göze batar. Halkımız haklı gerekçelerle demokrasinin gereği verdiği oy karşılığı hizmet bekler, hesabını sorar. Bu kapsamda Burdur’da yapılamayan, yapımı tamamlanamayan her türlü girişim için doğal olarak sorgulamakta hürdür.

Burdur’da halkın talepleri doğrultusunda birden fazla ihtiyaçların giderilmediğini görüyoruz. Kültür merkezi inşaatından, kapalı yüzme havuzu inşaatına kadar yılan hikayesine dönen yatırımların ne halde olduğunu görüyoruz. Kamuoyu da bu konuları kendi içerisinde ele alıyor.

Burada değinmek istediğim nokta ise yapılan, yarım kalan ne kadar eser varsa bunların tamamı milli servettir. Milli servet nedir? Milli servet alın terimizle kazandığımız emekten devletin aldığı vergilerle yapılan varlıklardır. Yani bu ülkede yaşayan herkesin değeridir.

Milli servet dediğimiz bu varlıkları korumak, kollamak, yarım kaldıysa tamamlamak, eksiklerini gidermek, hizmete sunmak, yaşatmak, sahip çıkmak hepimizin vazifesidir.

İlimizde akıbeti bir türlü netleşmeyen yatırımları siyaset unsurlarını öne sürerek gerçekleşen eylemler zaman kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle Burdur’da doğan, doğmayan herkes burada yaşadığı müddetçe Burdurludur. Her Burdurlu yaşadığı şehrin değerlerini sahip çıkmalıdır. İlimiz siyasileri ve bürokratları da halka hizmet amacıyla yapılan ancak bir takım nedenlerle tamamlanamayan bu yapıları, bu milli servetleri bitirilmesi için takipçisi olmalı, halkın fazlasıyla geciken bu hizmetlerden bir an evvel faydalanması için gereken özveriyi göstermelidir.

Burdur’da bir de kaderine terk edilmiş izlenimi veren devlet binalarına da gereken çalışma yapılarak milli ekonomiye kazandırılmalıdır.

İlimizde devletin kaynakları ile hazırlanan projelerde, yatırımlarda ise vizyonel davranılmalıdır. Bakınız Burdur Şehit Ersan Caddesi’nde yapılan 9 katlı Halk Sağlığı İl Müdürlüğü binasının altında otopark var mıdır? Yoksa neden yapılmamıştır? Bu cadde defterdarlık, hastane ve Burdur Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere ticari işletmelerin yoğunluğu sebebiyle hali hazırda trafik yükü var iken otopark ihtiyacı söz konusu iken neden göz ardı edilmiştir. Bir proje hazırlanırken ihtiyaçlara yönelik etmenler göz önünde bulundurularak hazırlanır. Bu devasa binanın yapıldığı caddede trafik yükünün olduğu görülmemiş midir? Bunun açıklaması kamu oyuna yapılmalıdır.

Sözün özü; Burdur uyuyan güzel değildir. Kimse kusura bakmasın.

2 Yorum

 1. hasanyılmaz

  10/10/2017 at 09:06

  katılıyorum

  • Hasan taner

   10/11/2017 at 16:13

   Çok haklısınız. Burduru uyutmaya devam ettirenler, ettir iş olanlar veuhutmaya devam edenler, edecekler halen uykuda ya da uyutmaya devam ediyorlar. Küçük olsun bizim olsun misali

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


burdur ceviz ezmesi,tekno granit,burdur ceviz ezmesi,ozgur dogan,magazin 15,kanal burdur,amerikan kültür burdur,mudul bey