Son Dakika
14 Aralık 2018 Cuma
doruk-reklam
27 Kasım 2017 Pazartesi, 11:39
Özgür Doğan
Özgür Doğan info@burdurweb.com Tüm Yazılar

Erik Dalı Gevrektir türküsüne sahip çıkılmalı !

Burdurweb Dergisi Kasım ayı sayısında yayınlanan köşe yazımı bu hafta siz değerli okurlarımla paylaşıyorum. *** Burdur’da geçtiğimiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde halk oyunlarında kullanılan müzikler dikkatimi çekti. Burdurluların bildiği üzere halk oyunları yarışmalarında ve gösterilerinde Alyazma Zeybeği, Serenler Zeybeği, Avşar Zeybeği ve Yayla Yolları başta olmak üzere yöresel oyunlar çalınır ve oynanır. Yöresel müziklerimize […]

Burdurweb Dergisi Kasım ayı sayısında yayınlanan köşe yazımı bu hafta siz değerli okurlarımla paylaşıyorum.

***

Burdur’da geçtiğimiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde halk oyunlarında kullanılan müzikler dikkatimi çekti.

Burdurluların bildiği üzere halk oyunları yarışmalarında ve gösterilerinde Alyazma Zeybeği, Serenler Zeybeği, Avşar Zeybeği ve Yayla Yolları başta olmak üzere yöresel oyunlar çalınır ve oynanır.

Yöresel müziklerimize ve motiflerimizi yaşatmamız güzel bir davranış.

Burdur, teke yöresinin başkenti olarak anılan bir şehir. Hakkını da verir.

Yöresel oyunlarıyla, türküleri ile ülkemizde özel bir yeri olan tarihi ve kültürel bir şehirdir Burdur.

Burdur, üretkenlik noktasında belki farkını ortaya koyuyor ama sahip çıkma konusunda aynı övgüyü hak etmiyor.

Son dönemde Ankaralı sanatçılar, Burdur’un yöresel değeri olan ve hemen hemen Anadolu’ da yapılan bir çok düğününde çalınan ve oynanan, kaşıklar kullanılarak da muhteşem bir oyun havası haline gelen “Erik Dalı Gevrektir” türküsü ve oyununu klip çekerek Ankara havası gibi ülke geneline yaydılar.

Bu noktada Burdur’un kusuru var mı? Evet.

Bir Ankara türküsü ve oyun havası gibi internete dolaşan “Erik Dalı Gevrektir” oyun havasına Burdur’un bir an evvel sahip çıkması gerekiyor.

Ankara oyun havası gibi Burdur’un bir türküsü internette dolaşması Burdur’un kültürel değerine sahip çıkamadığının bir göstergesi olmakla beraber Burdur’un tanıtımını da hiç bir katkıda bulunmamaktadır.

Bu noktada yapılması gereken aslında çok basittir.

Milli bayramlarımızda nasıl Alyazma Zeybeği, Serenler Zeybeği, Avşar Zeybeği başta olmak üzere yöresel oyunlar oynanıyor ise koreografi bakımından güzel bir ekip oyunu olan Erik Dalı Gevrektir de oynanarak Burdur’un yöresel bir oyunu olduğu belgelenmelidir.

Bunun yanı sıra yerel sanatçılarımızın da konserlerinde yer verdikleri repertuarlarında Erik Dalı Gevrektir türküsünü ve oyun havasını sıklıkla seslendirmeleri de türkünün Burdur yöresine ait bir türkü olma niteliğini kuvvetlendirecektir.

İnternette “Erik Dalı Gevrektir” klipleri 100 Milyonu aşan izlenmelere ulaşmıştır. Ancak ucundan başından bir kenarından “Burdur” ismi geçmemektedir. Burdur türküsü kaynak gösterilmemiştir. Bu da Burdur’un tanıtımına olumsuz etkilemektedir. Klipleri yapan sanatçılar da Ankaralı olunca, Erik Dalı Gevrektir türküsü Ankara türküsü gibi bir yanlış algıya neden olmaktadır.

Sözün özü halkı üretken olan Burdur’umuz, tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkma noktasında çevre illerden geri kalmıştır. Bu noksanlık hızla giderilmelidir.

***

Yorum

  1. Hüseyin ÖZDEMİR

    11/27/2017 at 14:40

    Kurna köyünden Öğretmen Mehmet Kaya ağabeyimin oğlu Müzik Öğretmeni Özgür Kaya’nın TRT repertuarına kazandırdığı bu türkünün ritim ve sözlerini biraz değiştirmekle Ankara türküsü zannedenler yanılıyorlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,gülev,burdur ceviz ezmesi,burdur rehabilitasyon