Son Dakika
22 Ekim 2017 Pazar
doruk-reklam

MAKÜ öğrencileri kayak dersi aldı

22 Şubat 2017 Çarşamba, 10:03

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Öğrencileri kayak dersi aldı.

Olumsuz şartlarda sağlık hizmeti sunabilecek profesyoneller yetiştirmeyi hedefleyen Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, öğrencilerine geçtiğimiz hafta sonu kayak dersi aldırdı. Su Altı Sporları ve Dağcılık Topluluğu işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte profesyonel kayak öğretmeni Seyhan KARAOĞLU, öğrenciler ile tüm gün bire bir ilgilenerek öğrencilere kayak sporunu tanıttı.

KARAOĞLU’nun gözetiminde ilk önce Kullanıcı düzeyi ve boy-kilo tespiti yapıldıktan sonra öğrencilere uygun kayak takımları dağıtılarak eğitimlere başlandı. Eğitimin ilk aşamasında öğrencilere kayakla kar üzerinde dengede kalma, kayakla yan yürüyüş ve kenar kullanma, doğru vücut pozisyonu, yeni başlayanlar için carving stili, düşme tehsinde yapılması gerekenler, yavaşlama ve durma stilleri anlatıldı. Öğrenciler tek tek kayak öğretmeni ile veya tek başlarına öğrendiklerini pekiştirme fırsatı buldular. Kayak Öğretmeni Seyhan KARAOĞLU, “Kayak kaymayı öğrenmenin yaşı yoktur. Öğrenmede yaş faktörü önemliyse de her yaş gurubunda, isteyen herkes kayağa başlayabilir. Pek tabi ki eğitim çağındaki kişiler, daha önce başka sporları yapmış olanlar, daha çok ilgisi olanlar, üzerine daha çok eğilenler diğerlerine göre daha hızlı öğrenirlerse de isteyen herkes kaymayı öğrenebilir” sözleri ile katkıda bulunarak eğitimi tamamladı. Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Murat KUŞ, eğitimi bizzat yerinde gözlemleyerek şu ifadeleri kullandı: “Yeşilova’ya bağlı Salda Kayak Merkezinin öğrencilerimiz ve bizler için gerçekten çok güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Pist, eğitim için son derece elverişli ve öğrencilerimiz için kayak takımı fiyatları da gayet cazip ve yerinde. Bugün burada öğrencilerimiz hem mesleki anlamda bir eksikliklerini daha kapattılar hem de Salda’da manzaranın da keyfini çıkararak derslerini başarıyla tamamladılar. Ben buradan tüm MAKÜ ailesine, Salda Kayak Merkezi gibi bir imkan varken kayak sporu için bu bölgeyi kullanmalarını, spora yeni başlayacak olan öğrencilerimize ise muhakkak bir profesyonelden özel ders almalarını öneriyorum. Çünkü bilinmelidir ki kayak sporunda eğitim almadan yanlış öğrenilen alışkanlıkları düzeltmek çok zor olmakta ve bu yanlış alışkanlıklar kazalara sebebiyet vermektedir.”

Eğitimin sonunda öğrenciler zirveden tek başlarına kayarak pisti başarıyla tamamladılar ve aldıkları bu eğitimden duydukları memnuniyeti belirttiler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


burdur ceviz ezmesi,tekno granit,burdur ceviz ezmesi,ozgur dogan,magazin 15,kanal burdur,amerikan kültür burdur,mudul bey