Son Dakika
22 Ekim 2017 Pazar
doruk-reklam

MAKÜ’den resmi açıklama

25 Ekim 2016 Salı, 11:52

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden yazılı olarak yapılan resmi açıklamada CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in sosyal medyadan başlattığı polemik, Ak Parti BurduR Milletvekili Özçelik’in yazılı açıklamasıyla sürmüş, dün de CHP Burdur İl Başkanı Barış Ayten, basın toplantısı düzenleyerek tartışmayı başka bir boyuta taşımıştı.

Konuyla ilgili olarak Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden ilk resmi açıklama yapıldı.

İŞTE RESMİ AÇIKLAMADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ;

Üniversitemizin 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı açılış töreni, Başbakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da teşrifleriyle 22 Ekim 2016 tarihinde yapılmıştır.

Bu törenle ilgili olarak üniversitemizi bir polemiğin konusu haline getirebilecek bazı açıklamaların yapılmış olduğunu yerel basınımızda yer alan haberlerden üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Konuyla ilgili olarak şu hususların kamuoyunca bilinmesini arzu ediyoruz.

1- Her şeyden önce Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, ülkemizdeki tüm yükseköğretim kurumları gibi bilimsel çalışma ve araştırmalar yapma, ürettiği bilimsel verileri ve bilgileri toplumla paylaşma, ulusal gelişime ve kalkınmaya destek olma görevlerini üstlenmiş bir devlet kurumudur. Bu nedenle, siyasi herhangi bir polemiğe girmeyi ve üniversitemizin de bir devlet kurumu olarak, polemik konusu yapılmasını doğru bulmuyoruz.

2- Üniversitemiz, Yükseköğretim Kanunu’nda öngörülen amaç ve ilkelere göre çalışan, işleyişi yasa ve yönetmeliklere göre tayin edilen anayasal bir kurumdur. Dolayısıyla üniversitemizin başka amaçlara alet edilmesi düşünülemez. Ne bizim, ne de başkalarının kanunlarla belirlenmiş bu işleyişin dışına çıkması da söz konusu olamaz.

3- Biz, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün “Birlik ve beraberlik, ölümden başka her şeyi yener” şeklindeki sözünün manasını ve ruhunu ilke olarak benimsiyor; toplumsal ayrışma ve kutuplaşmaya neden olabilecek her türlü eylem ve söylemlerden imtina ediyoruz. Nitekim üniversitemizin pek çok başarılı projesi, şehrimizin farklı kesimleri ve çok sayıda sivil toplum örgütüyle birlikte üretilmiş, ortak akılla hayata geçirilmiştir. Bundan sonra da üniversite olarak bu güzel şehir Burdur için, bu güzel vatan Türkiye için üzerimize düşen her türlü eğitim ve bilim alanındaki çalışmaları büyük bir özveri ile yapmaya devam edeceğiz. Ve bunu yaparken her türlü yapıcı eleştiriye açık olacak ve Burdur’ un tüm paydaşları ile istişare etmeyi sürdüreceğiz.


burdur ceviz ezmesi,tekno granit,burdur ceviz ezmesi,ozgur dogan,magazin 15,kanal burdur,amerikan kültür burdur,mudul bey