Son Dakika
22 Ekim 2017 Pazar
doruk-reklam

MATLI Grubu’ndan Burdur’a dev yatırım: Yem Fabrikası

15 Mayıs 2017 Pazartesi, 19:06

Ülke genelindeki 6 fabrikasında yılda 2 milyon ton hayvan yemi üretme hedefi ile “Türkiye’nin yemcisi” konumunda olan Matlı A.Ş. Proyem ürün markası olarak, geçmişten bugüne gelen bakış açısı ile yetiştiricinin kazanmasına odaklı hizmet ve kalite çıtasını koruyacak bir marka olarak yola çıkmıştır.

Global anlamda tarım ve hayvancılık trendlerini araştıran WATT verilerine göre dünyada yem üretimi yapan yaklaşık 30 bin işletme arasında dünyanın 98. büyük yem üreticisi olan Matlı A.Ş. Proyem markasıyla Karacabey, Konya, Turgutlu, Çorlu, Samsun ve Gaziantep fabrikalarında büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı yem üretimi yapmaktadır.

2018 yılında yedinci yem fabrikasının kurulacağı Burdur’da üretime başlayacak olan Matlı Gıda grubu, buna eş zamanlı olarak da Türkiye’de 3 farklı bölgeden arsa alımı yaparak üretim tesisi sayısını 10’a çıkarmayı planlıyor.

Türkiye’nin en büyük 169. sanayi kuruluşu

Matlı Grubu halen yem üretimi, yumurta üretimi, tam yağlı soya üretimi, mısır kurutma ve hammadde ticareti alanlarında faaliyet gösteriyor. Grubun ana şirketi Matlı A.Ş., İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl gerçekleştirilen “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında, üretimden satışlar tutarına göre yapılan sıralamada 2015 yılı verilerine göre, 609 milyon TL’lik net üretimden satış ile 169’uncu sırada yer aldı.

Matlı Grubu’nda 650 kişi istihdam ediliyor. Grubun yem bayilerinin sayısı ise 425. Öte yandan Matlı Gıda Grubu yaklaşık 2 bin tedarikçi ile ticaret yapıyor.

7’inci fabrika Burdur’a

Türkiye’de yedinci fabrikasını Burdur – Isparta yolunda bulunan İkinci Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 35 bin 700 metrekare alana kuracak olan Matlı,  üretime 2018 yılında başlayacak. Burdur tesisi, 80 ton / saat Paketleme kapasitesine sahip toplamda 4 adet paketleme kantar ile saatte 120 ton ambalajlı ürün sevki ve 2 hat üzerinde saatte 100 ton dökme yem sevkiyatı yapabilecek.

Matlı Gıda Grubu ayrıca bunlara eş zamanlı olarak Türkiye’nin farklı yerlerinden 3 arsa daha satın alarak fabrika sayısını 10’a çıkarmayı planlıyor.

Türkiye’nin yemcisi

Matlı Grubu 2016 itibariyle Türkiye’nin altı coğrafi bölgesinde (Güney Marmara, Trakya, Orta Anadolu, Ege, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu) aynı anda faaliyet gösterir ve ürettiği yemleri pazarlar durumdadır.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


burdur ceviz ezmesi,tekno granit,burdur ceviz ezmesi,ozgur dogan,magazin 15,kanal burdur,amerikan kültür burdur,mudul bey