Son Dakika
22 Ekim 2017 Pazar
doruk-reklam

Milletvekili Göker, “Alınan karar insanların kendini özgürce ifade edebilmesinin önüne geçmektedir”

29 Eylül 2017 Cuma, 11:13

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, 25 Eylül 2017 tarihinde Burdur Valiliğinin resmi internet sitesinde yayınlanan “gösteri, protesto ve etkinliklerin yapılamayacağı ve yasak olduğu yerlerle” ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Milletvekili Göker, “Halkın kendini özgürce tanımlayabileceği ve ifade edebileceği tek yer sokaktır. Alınan bu karar sokağı da kısıtlamakta ve insanların kendini özgürce ifade edebilmesinin önüne geçmektedir.” Dedi.

İŞTE MİLLETVEKİLİ GÖKER’İN YAZILI AÇIKLAMASI

Burdur İlimizde Basın Açıklamaları, Gösteri, Protesto ve benzeri etkinliklerin yapılamayacağı yerlere dair Burdur Valiliği Kararı, 25 Eylül 2017 tarihinde Burdur Valiliğinin resmi internet adresinde yayınlanmıştır. Anayasa’ya ve İçişleri Bakanlığı Genelgelerinin ilgili maddelerine atfederek hazırlandığı belirtilen bu karar, Burdur İl sınırları içerisinde yapılacak olan basın açıklamalarının kamu güvenliği ve genel asayiş açılarından yapılamayacağı yerleri belirtmektedir. Kamu düzenini bozmak, kitlesel katılımlarla trafiğin akışını engellemek, çevre ve gürültü kirliliğine yol açmak gibi gerekçeler gösterilmiş ve uyulması gereken esaslar gösterilmiştir.

Her şeyden önce bu yaklaşımı demokratik bulmadığımı tüm Burdur kamuoyunun bilmesini isterim. Kamu adına görev yapan herkesin asli görevi ifade özgürlüğünü boğmak ve kısıtlamak değil, çoğulcu bir demokrasinin doğal gereği olan toplantı ve gösteri hakkını yeniden tanımlamak ve genişletmek olmalıdır.

Burdur’da yapılan hangi toplantı ya da gösteri kamu düzenine zarar vermiştir?

Yapılan gösteriler ve protestolar kanunda belirtilen koşulları yerine getirmese bile, şiddet içermediği sürece neden müdahale edilsin?

Türk halkının siyasette kendini ifade edebildiği iki mecra vardır. Bunlardan bir Meclis diğeri ise sokaktır. AKP iktidarı zaten, yaptığı içtüzük değişiklikleri ile Meclisin sesini olabildiğince kısmıştır. Halkın kendini özgürce tanımlayabileceği ve ifade edebileceği tek yer sokaktır. Alınan bu karar sokağı da kısıtlamakta ve insanların kendini özgürce ifade edebilmesinin önüne geçmektedir.

Söz konusu bu kararın yeniden ele alınması ve incelenmesi demokrasi açısından gereklidir.
Saygılarımla…

2 Yorum

 1. Kemal Arslan

  09/29/2017 at 19:59

  Teşekkürler Vekilim.
  Demokrasiye herkesin ihtiyacı var. Özellikle bu gün iktidarda olanların. Sn. Vekilim bu yasağı daha önce bir başka Vali daha getirmiş, 20 gün sonra Burdur Sivil Toplum Platformunun yazılı müracaatı üzerine kaldırılmıştı. Burdur’da Platformun etkisinin kalmadığını düşünenlerce bu yasak yeniden getirilmiş, açıklamamıza verdiğiniz destekten dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Ama bir sitemimizi de iletmeden geçemiyeceğim. Özgürlükleri sınırlandıran bu yasaklama karşısında BURDUR BAROSUNUN açıklamasını görmek isterdik.

 2. Dündar ERSAN

  09/30/2017 at 13:16

  Sayın Göker soruyor

  Burdur’da yapılan hangi toplantı ya da gösteri kamu düzenine zarar vermiştir?

  15 temmuz gecesi cumhuriyet meydanında benim yaptığım 1.11 saniyelik basın açıklaması kamu düzenini bozmuş olmalı. Bunun hesabını sorabildiniz mi.
  Silahsız yalnız bir kişinin basın açıklaması.
  Siz hiç fetöcü bir teröristin benim gibi kolları 90 derece kırılarak
  300 metre sürüklenerek, kalp krizi riski altında emniyet müdürlüğüne kadar karga tulumba götürüldüğünü gördünüz mü.
  Basın özgürlüğü şimdi mi aklınıza geldi.
  O gün yapsaydınız çok anlamlı olurdu.
  Ama bugün hiç bir anlam ifade etmiyor.

  Bu milletin herkesin vekili olabilmek yürek ister.
  Ama o yürek nerede sizde…
  Duymazdan görmezden gelirsiniz olur biter.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


burdur ceviz ezmesi,tekno granit,burdur ceviz ezmesi,ozgur dogan,magazin 15,kanal burdur,amerikan kültür burdur,mudul bey