arikan bahcesehir koleji-yeni1
Son Dakika
28 Kasım 2015 Cumartesi
  
 

Sagalassos’u tanıtma çalışmaları

01 Haziran 2012 Cuma, 17:09

İlimiz Ağlasun ilçesinde yer alan Sagalassos Antik Kenti’nin bilinirliğinin arttırılması amacıyla yapılan tanıtım faaliyetlerine bir yenisi daha ekleniyor. Sayın Valimiz Süleyman Tapsız tarafından da yakından takip edilen Sagalassos Antik Kenti tanıtım çalışmaları Burdur’un kültür turizminden aldığı payı yükseltmeyi hedefliyor.

Burdur Valisi Sayın Süleyman Tapsız önderliğinde ulusal ve uluslararası platformlarda sürekli gündemde tutulan Sagalassos Antik Kenti’ni tanıtmak amacıyla yapılacak bir diğer program ise; 4 Haziran 2012 Pazartesi günü İstanbul’da Yıldız Sarayı’nda düzenlenecek. Ülkemizin en önemli tarihi mekânlarından birisi olan Yıldız Sarayı’nda Sagalassos için düzenlenecek ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın da katılacağı bu programda; ilimizi temsilen Sayın Valimiz Süleyman Tapsız’ın da hazır bulunacak. Ayrıca dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret tarafından verilecek bir piyano resitali Yıldız Sarayı’ndaki davetlilere unutulmaz bir gece yaşatırken Sagalassos ile ilgili bu programı katılımcıların zihnine nakşedecek.

4 Haziran’da Yıldız Sarayı’nda düzenlenecek bu programda ayrıca, gerçekleştirdiği çalışmalar ile ismi adeta Sagalassos ile özdeşleşen ve 2012 yılı Mart ayı Burdur Belediye Meclisi oturumunda alınan kararla fahri hemşerimiz olan kazı başkanı Prof. Dr. Marc Waelkens katılımcılara hitaben bir konuşma yapacak.

1990 yılında başlayan kazı çalışmaları neticesinde gün yüzüne çıkarılan eserler sayesinde adından sıkça bahsettiren ve son yıllarda Türkiye’de kültür turizminin en cazip merkezlerinden biri haline gelen Sagalassos Antik Kenti Sayın Valimiz Süleyman Tapsız’ın gösterdiği önem sayesinde tanıtım açısında altın çağını yaşıyor. Büyük bir özen restorasyonu gerçekleştirilen Antoninler Çeşmesi, ve günışığına çıkartılan Hadrian ve Marcus Aurelius İmparator heykel başları ile diğer nadide eserler sayesinde Arkeoloji dünyasında büyük bir ilgi uyandıran Sagalassos, en son 25 Ekim 2011 tarihinde Belçika’nın Tongeren şehrinde Galyo-Roma müzesinde düzenlenen “SAGALASSOS RÜYALAR KENTİ” sergisi ile ön plana çıkmıştı.

Yaklaşık yüz bini aşan ziyaretçi sayısı ile Belçika’daki Sagalassos sergisi, Sagalassos Antik Kentinin ününü uluslararası boyuta taşırken, bu sergi aynı zamanda kültürler arasında kurduğu köprü vesilesiyle toplumların birbirini tanıması ile barış ve huzur içerinde yaşayabilmesi amacına hizmet etmiş oldu.

SAGALASSOS’UN ÇEVRE DÜZENLEMESİ İÇİN 880 BİN TL ÖDENEK

Sagalassos’un turizm açısında bir çekim merkezi olması için yapılan çalışmaların yanı sıra ziyarete gelen turistlerin rahatı ve güvenliği için yapılan çalışmalara da hız kazandırıldı. ‘’Sagalassos Örenyeri Ziyaretçi Girişi ve Çevre Düzenlemesi Projesi’’ kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gönderilen 880 bin TL ödenek sayesinde yapılacak düzenlemelerle Tarihi Antik Kent ziyaretçileri için daha cazip bir yer haline gelecek.

YILDIZ SARAYINDAKİ SAGALASSOS ETKİNLİĞİ
SAGALASSOS TÜRKİYE’DE DOSTLARINI ARIYOR

Bu dünya kültür mirası olan SAGALASSOS, Belçika’da çok iyi tanınmakta ve ilgi görmektedir. Bugün bu antik kentin 800’den fazla Belçikalı “ Sagalassos Dostu “ vardır; Bu kişilerin bağışları ile kentte pek çok çalışma sürdürülmektedir.

Prof. Waelkens ve ekibi Sagalassos için Türkiye’ de de benzer bir ilginin oluşması projeye destek verecek ve daha önemlisi uzun vadede antik kentin korunması ve yörenin kalkınması için bu mirasa sahip çıkacak kişileri ülkemizde de bir araya getirmeye gayret etmektedir. Bir Sagalassos hayranı olan değerli piyanist İdil Biret, bu yardım resitali ile gayretlerinde onlara öncülük etmektedir.

Sagalassos ekibine destek vermek üzere EPOS7 Derneği, gecenin organizasyonunu İstanbul Arkeoloji Müzelerini Sevenler Derneği ile birlikte üstlenmiştir.

Gecenin özel hedefi Sagalassos ziyaret tecrübesini iyileştirmek; bu amaçla gezi güzergahının, döşemelerin düzenlenmesi, bilgi panolarının tamamlanması, yeni tasarlanmış ziyaretçi karşılama merkezi binasının tefrişi gibi kalemlerde kullanılmak üzere kaynak sağlanmaktadır.

Burdur Valiliği

türk porno

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidirBurdur Medya,Burdur Web Tasarım,özgür doğan,burdur ceviz ezmesi,servet yılmaz
bimtaş, tekeli mühendislik,burdur