Son Dakika
12 Temmuz 2018 Perşembe
doruk-reklam

Türkiye’de yılda 1 Milyon buzağı ölüyor

07 Ağustos 2017 Pazartesi, 13:00

2016 verilerine göre 1 milyon buzağı ölüyor.

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan 2016 yılı verilerine göre bir yılda 1 milyon buzağı ölümü gerçekleştiğini söyledi. Özcan” beslenme barınak şartları annesi ile aynı yerde kalma gibi nedenlerle buzağı ölümleri gerçekleşiyor. Koruyucu hekimliğin devreye girmesiyle buzağı ölümleri ortadan kalkacaktır” dedi.

“KORUYUCU HEKİMLİK OLMAZSA OLMAZIMIZ”
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanlığına aday olan Özcan Türkiye’de büyük işletmeler dışında koruyucu hekimliğin uygulanmadığına dikkat çekti. Özcan” koruyucu hekimliğin mutlaka uygulamamız gerekiyor. Önümüzdeki en önemli projelerden biri bu. Bu yöntem aşılama yapılarak süt miktarının artmasına , bununla birlikte aşı çalışması ile giderilen hastalıklar nedeniyle iki doğum aralığı kısalmasını ve bu yolla Türkiye’de var olan 6 milyon buzağı sayısının 8 milyona çıkmasına gayret edeceğiz” dedi.Aşılama ve koruyucu hekimlik bilincinin küçük ve orta ölçekli işletmelerde oluşturulması gerektiğini söyleyen Özcan, aşılama başta olmak üzere koruyucu hekimlik hizmetini kurumlar ucuza oluşturarak ülke geneline yaygınlaştırılmalıdır” diye konuştu.

“HAYVAN İTHALATINI ÖNLERİZ”
2016 yılında 1 milyon buzağı ölümüne dikkat çeken Özcan” beslenme barınak şartları annesi ile aynı yerde kalma gibi nedenlerle buzağı ölümleri gerçekleşiyor. Koruyucu hekimliğin devreye girmesiyle buzağı ölümleri ortadan kalkacaktır. Bir taraftan hayvan ithal edebilmek için çabalarken bir taraftan da ortaya çıkan buzağı ölümleri ciddi bir boyuta ulaştı. Bu da dışa bağımlılığı artırıyor. Koruyucu hekimlikle hayvan ithalatını önleriz ” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


burdur ceviz ezmesi,gülev,destina kafe,türkmen mühendislik,ormak tarım,kanal burdur