burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Başarıya Yolculuk

Başarıya Yolculuk
Atila Yeşilgöz
Atila Yeşilgöz( atila.yesilgoz@bahcesehir.k12.tr )
60 kez okundu
15 Şubat 2018 - 12:14

Son yıllarda bazı velilerin öğretmenlerden not isteme, belge isteme ısrarları nezaket sınırlarını aşmaya başladı. Taktir, teşekkür, iftihar belgesinin anlamını maalesef çocuklarına verilen değer ya da sevginin birer göstergesi olarak görmeye başladılar. Bir de bunun üstüne sosyal medya hesaplarında paylaşılacak resimlere malzeme arama telaşı ekle-nince öğretmenler ve okul idaresi ile aralarında geçen diyaloglar iyiden iyiye zorlaşmaya başladı. Aslında böyle davranarak eğitim ve öğretimin bir parçası olan karnenin ve bu belgelerin temel öğretilerini, ruhunu çiğneyip onları bir kağıt parçasına çevirdiklerinin farkında değiller. Her şeyde olduğu gibi eğitimde de kendilerini her konuda bilgili ve yeterli sayan bu kişilerin aslında tek zarar verdikleri kendi çocuklarından başkası değil. İlk önce onlar için bu hayatta en değerli şey olan çocuklarını emanet ettikleri ve neredeyse onlardan fazla vakit geçirdikleri öğretmen ve okul idaresine güvenmeli, onlara sevgi mesleklerine ise saygı göstermeliler.

Hayatlarında bir kez dahi olsa, çocuğu olan öğretmenini, okulunu şika- yet ettiğinde ‘vardır bir bildikleri’ ya da ‘öğretmenin sonuna kadar haklı’ deyip en önemli hayat dersini çocuklarına vermeliler.

Yazdıklarımızdan da öğretmenlerin ve idarecilerin her konuda yüzde yüz haklı olduğu çıkmasın elbette. İnsanız tabi ki bizler de hata yapabiliriz ama gerçeği ve adaleti ararken bile çocuklarımıza örnek olmamız gerekmez mi? Bunun yanında eğitime öğretime tam destek veren gerektiğinde okulu ve öğretmeni için tüm fedakarlıkları yapan çok değerli velilerimize de şükranlarımı sunuyorum.

Karne günleri şenlik havasında geçmeli bence. Çocuklarımızı başarıları için kutlamalı, eksiklikleri varsa telafi etmeleri için onlara destek vermeliyiz. Unutmayalım çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onlara güvendiğimiz, destek verdiğimiz, sevgimizi gösterdiğimiz, onlarla empati kurup çabalarına ortak olduğumuz zaman çocuklarımızın hedeflerine ulaşmaları için yardımcı olmuş oluruz. Bizler bu şekilde davrandığımız zaman çocuklarımız başarıyı yakalayacak ve hak ettikleri başarı belgelerini almaya hak kazanacaklardır.

Empati + Destek + Güven = Sonuç bizim işlemimiz bu olmalı. Sonucun eşiti zaten başarıdır o da başarı belgesiyle taçlandırılır.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.