burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Geri Dönüşüm İle Gelecek

Geri Dönüşüm İle Gelecek
Atila Yeşilgöz
Atila Yeşilgöz( atila.yesilgoz@bahcesehir.k12.tr )
154 kez okundu
13 Aralık 2017 - 11:12

Değerli okurlarım ben bu ay yayınlanacak olan yazımda geri dönüşümün önemi hakkında sizlere bilgi paylaşımında bulunmak istedim.

Geri dönüşüm yeniden değerlendirme imkanı olan atıkların çeşitli fiziksel ve kimya-sal işlemlerden geçirilerek tekrar üretim safhasına dahil edilmesidir. Kısacası yeniden değerlendirme anlamı taşımaktadır.

Öncelikle hangi maddeler geri dönüştürülebilir ? bunları bilmemiz gerekir. Çünkü her şey çöp değildir.Geri dönüştürülebilenler: cam , kağıt , alüminyum , plastikler , piller , motor yağı , akümülatör , beton , organik atıklar , elektronik atıklardır .

Geri dönüşümün birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar:
-Doğal kaynaklarımız korunur .
-Enerji tasarrufu sağlanır .
-Atık miktarı azalır.
-Ekonomiye katkı sağlanır.

Dünya nüfusu git gide artmakta böylece doğal kaynakların kullanımı da buna paralel olarak artmaktadır . Eğer tüketilen malzemelerin geri dönüşümünü sağlarsak doğal kaynaklarımızı verimli olarak kullanımını sağlar ve doğal kaynaklarımızı korumuş oluruz . Çünkü doğal kaynakların da bir gün tükenebileceğini unutmamalıyız.Örneğin kağıtların geri dönüşümünü sağladıkça oksijen kaynağımız olan ormanlarımızın tahrip edilmesini azaltmış oluruz. Bir ton kullanılmış kağıt geri kazanıldığında yaklaşık 17 adet ağacın kesilmesini engellemiş oluruz.

Geri dönüşüm ile üretimdeki işlem sayısını azalmakta böylece harcanacak olan e- nerji tüketimi de azalmaktadır. Kısacası enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Örneğin cam atıkların geri dönüştürerek yeniden üretilmesi için gerekli olan enerji , normal işlemler için gerekli olan işlemlerin neredeyse yarısıdır.

Atıklar çok fazla yer kaplamakta ve çevremize zarar vermektedir. Hava kirliliği , su kirliliği , torak kirliliği başlıca zararlarıdır . Geri dönüşüm yapılırsa atık madde miktarı azalır ve çevremiz çöp yığını olmaktan kurtulmuş olur. Kısacası çevremiz çöplük olmasın.

Doğal kaynakların tüketilmesi ve ham maddelerin azalması ekonomik açıdan büyük sıkıntı oluşturur . Aslında geri dönüşüm yaparsak gelecek ve ekonomi için yatırım yapmış oluruz . Bunu doğal kaynakların kullanılmasını azaltarak , enerji tasarrufu sağlayarak , iş imkanı oluşturarak ve ham madde maliyetini azaltarak gerçekleştirebiliriz .

Sizler bu önemli konu hakkında neler yapabilirsiniz ?

-Bir eğitimci olarak öğrencilerime bu konunun önemi hakkında bilgiler ve örnekler vermekteyim. Öğrencilerimle geri dönüşüm malzemeleri ile dersimiz için materyaller yapmakta ve bunları kullanmaktayız . Sizlerden istediğim sizlerin de bu konuya destek vermeniz.
-Ambalajında geri dönüşüm işareti olan ürünleri almanız.
-Ambalajında geri dönüşüm işareti olan ürünleri çöp kutusuna atmak yerine bunları belediyelerce hazırlanmış ya da sizlerin hazırlayabileceği ayrı atık kutularda biriktirip yetkililere teslim etmeniz. Unutmayın ki her şey çöp değildir.
-Atık yağların toplanmasına destek vermeniz ki böylece doğanın kirlenmesinin önüne geçmeniz.
-Bir kere kullanıp atacağınız poşetler yerine , sürekli kullanabileceğiniz bez torba , sepet ,ve fileleri tercih etmeniz.

Unutmayalım ki geri dönüşüm yaparsak aslında yaşanabilir bir doğa kazanmış oluruz ve hayatımıza iyi bir gelecek sağlamış oluruz.

GERİ DÖNÜŞÜM YAPALIM GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.