Son Dakika
22 Mart 2019 Cuma
doruk-reklam
doruk-reklam

Görme engellilere “gören göz” cihazı dağıtılacak

17 Mayıs 2018 Perşembe, 08:59

Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde, görme engelli vatandaşlar için “gören göz” cihazları dağıtımı ön başvurularının başladığı bildirildi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından 12 yaş ve üzerinde olan Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 70 ve üzerindeki kişiler, “gören göz “cihazı için başvuru yapabiliyor.” ifadelerine yer verildi.

Belirlenen şartları taşıyan vatandaşların cihazlarını ücretsiz almaları için Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ön başvuruda bulunması gerektiği belirtildi.

Başvuru koşulları

Belirlenen 41 İl arasında yer alan Burdur İlimizde ikamet eden veya bu ilimizde eğitimini sürdürenlerin cihazları almak için Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ön başvuruda bulunması gerekiyor.

Bu kapsamda T.C. vatandaşları arasından bu yıl itibarıyla 12 yaş ve üzerinde olan ve Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 70 ve üzerindeki kişiler, gören göz cihazı için başvuru yapabiliyor.

Ayrıca başvurularda gören göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmama şartı da aranıyor.

Ön başvuruda bulunanların cihazlarını alacakları yer ve tarih bilgileri ile eğitim programlarına ilişkin duyurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün web sayfasından ilan edilecek. Cihazların dağıtımı Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzce yürütülecek, başvuruları kabul edilmeyenlere de bilgi verilecektir.

Gören Göz Cihazı Nedir?

Cihaz, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış bir sistemi içerisinde barındırıyor.

Gören göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek bir akıllı telefon cihazı olan “gören göz”, sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi