burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Burdur donacak!

Burdur donacak!
12.241 kez okundu
08 Ocak 2019 - 18:45

Kış aylarını yaşadığımız bu günlerde hava ısısı giderek düşüyor.

Bir kaç gün arayla yağan etkili kar yağışı Burdur il genelinde beyaza bürümüştü.

Dün gece yağan etkili kar yağışı Burdur’da okulları da bir gün süreyle tatiline neden olmuştu.

Hava durumu tahminlerine göre 08 Ocağı 9 Ocağa bağlayan gece yılın en soğuk gününün yaşanması bekleniyor. Hava tahminlerine göre -10 ile -15 derece arasında hava ısının düşmesi bekleniyor.

NE TÜR ÖNLEMLER ALINMALI?

Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır. Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Bunun için öncelikle açık alanlarda bulunan sayaçların ve boruların soğuk hava ile temas etmeyecek şekilde kapatılmalı ve yalıtım malzemesi ile izole edilmelidir. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir.

BUZLANMAYA KARŞI NE TÜR ÖNLEMLER ALINMALI?

Yolların buzlanma olasılığına karşı mümkün olduğunca binek araçlarla seyahat etmek yerine toplu taşıma araçları tercih edilmelidir. Buzlanma nedeniyle zeminlerin kayganlaşması dolayısıyla mümkün olduğundan sıcaklığın -10 derece ve altında olduğu durumlarda mecbur değilseniz dışarı çıkmayın, seyahat etmeyiniz.Aracınızda gerekli ekipmanların bulunduğundan emin olunuz. (Kar lastikleri kullanınız, zincir,çekme halatı vs. bulundurunuz)Aracınızda gerekli ekipmanların bulunduğundan emin olunuz. (Kar lastikleri kullanınız, zincir,çekme halatı vs. bulundurunuz). Trafikteyseniz özelliklede büyük araç kullanıyorsanız güvenli bir yerde beklemelisiniz.Trafik sınırlamalarına mutlaka uyunuz.Vücudu sıcak tutacak giysiler tercih ediniz. Açık alanlarda uzun süreli kalmamaya özen gösteriniz.Kayarak düşme tehlikesine karşı dikkatli olunuz.Sarkan elektrik tellerinden uzak durunuz ve dokunmayınız.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.