burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Birlikte Yaşlanalım (Ageing Together) Projesi Başlıyor

Birlikte Yaşlanalım (Ageing Together) Projesi Başlıyor
238 kez okundu
21 Şubat 2019 - 14:44

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı kapsamında Burdur Huzurevi Yaptırma ve Yardımlaşma Derneği tarafından geliştirilen ve yürütülen “Birlikte Yaşlanalım-Aging Together” isimli proje 22 Şubat 2019 tarihinde saat 14.00’da Grand Özeren Otel’de yapılacak açılış konferansı ile başlıyor.

Belçika’dan PHOENIXKM BVBA, İspanya’dan Centre for the Innovation and Development of Education and Technology, SL (CIDET) ve İtalya’dan Cpia CT1 isimli kuruluşlar yabancı ortakların yanı sıra Burdur Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğü de ortak olarak yer alıyor.

Dernek Başkanı İlhan Kayış, ilimizde yerleşik bir sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanan ve AB hibesi almaya hak kazanan ilk proje olmasının önemine vurgu yapmış, bu aşamaya gelmenin hiç de kolay olmadığını, proje müracaatının Ulusal Ajansa 2018 başlarında yapıldığını, kapsamlı değerlendirmeler sonucunda ciddi rakipler arasından sıyrılarak AB hibesi almaya hak kazanıldığını, projenin 01 Ekim 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandığını belirtmiştir.

Projenin amacını, 60 yaş üstü yetişkinlere temel düzeyde bilgisayar ve internet kullanımı becerisi kazandırılması, kendi fiziki, sosyal ve zihinsel kapasitelerini anlamalarının sağlanması ve kendi ihtiyaçları, arzuları ve kapasitelerine göre sosyal yaşama katılarak aktif yaşlanmalarına katkıda bulunulması olarak ifade eden Dernek Başkanı İlhan Kayış proje ile ilgili olarak; “Söz konusu amaçlara ulaşmak için farklı tarihlerde Belçika ve İtalya”da “Eğiticilerin Eğitimi” düzenleneceği ve eğitimlerini tamamlayan eğiticilerin Burdur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde 70 yaşlıya temel düzeyde bilgisayar ve internet kullanımı konusunda eğitim verilecek. Proje kapsamında AB standartlarında “Eğitim Müfredatı”, “E-Öğrenme Modülü”, “El Kitabı”, “Eğitim Materyalleri” gibi ürünler geliştirilecek. Ayrıca, yaşlıların internet ve bilgisayar kullanımı ile ilgili sorunlarına çözüm üretmek amacıyla “Hızlı Çözüm Merkezi” başlıklı bir mobil uygulama da geliştirilecek. Geliştirilecek ürünlerin proje web sayfasında yayımlanarak veya ilgili kurumlara iletilerek faydalanmalarının sağlanacağı bilgisini verildi.” Dedi.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.