Başkan Keyik, “Biz Almanya’nın önündeyiz” « Burdurweb, Burdur Haber, Güncel Burdur Haber Başkan Keyik, “Biz Almanya’nın önündeyiz” « Burdurweb, Burdur Haber, Güncel Burdur Haber
hava Orta
DOLAR 28,9919 %% 0.23
EURO 31,2252 %% -0.16
GRAM ALTIN 1.866,62 %% -1,07
ÇEYREK A. 3.051,92 %% -1,07
BITCOIN 1.279.718 %-0.071
SON DAKİKA

Başkan Keyik, “Biz Almanya’nın önündeyiz”

Son Güncelleme :

31 Temmuz 2022 - 21:17

Başkan Keyik, “Biz Almanya’nın önündeyiz”

“İşimdeyim Güvendeyim” projesi kapsamındaki yurt içi ve yurt dışı ziyaretleri devam ediyor.

Burdur 1. OSB’deki ziyaret programına Burdur Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Korkmaz, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Burdur 2. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Başkan Vekili Yusuf Keyik, SDÜ Yetkilileri, OSB Yetkileri ve beraberindekiler katıldı. 

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı altındaki “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında Isparta- Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), Burdur- Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Burdur I, Burdur II, Bucak ile Isparta Organize Sanayi Bölge Müdürlükleri ortağıyla yürütülen “İşimdeyim, Güvendeyim” başlıklı proje kapsamındaki ziyaretlere Çiçekmersan Mermer Fabrikasında devam edildi. Fabrikanın sahibi ve BUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Çiçek işletmesinde uyguladığı iş sağlığı ve güvenliği metotlarını Vali Yardımcısı Mailoğlu ve beraberindekilere tanıttı.  

“ALMANYA’DAN DAHA İYİYİZ”

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik program esnasında verdiği demeçte: “İşimdeyim Güvendeyim Projesi, ‘İş Kazası’ ve ‘Meslek Hastalıklarının’ önüne geçilebilmesi için başlatıldı. Bu kapsamda madencilik sektöründe iyi uygulama örneklerini yerinde görüp incelemek için ziyaretlerimiz devam ediyor. Gerçekleştirilen ziyaret ve incelemede mermer fabrikasında işçilerin sağlığı ve güvenliği için nelerin uygulandığı yerinde görmüş olduk. Yurtdışı ziyaretimiz olarak en son Almanya ve İsviçre inceleme ve temaslarda bulunduk. Burdur ile Türkiye’deki mermerciliğin Almanya’dan çok ileride olduğunu söyleyebiliriz. Bugün burada bulunduğumuz ekiple birlikte amacımız iş sağlığı, güvenliği ve meslek hastalıklarıyla alakalıydı. Bu sayede teknolojik farklılıklarımızı da yerinde görme fırsatımız oldu. Ben oradaki röportajımda da söylemiştim: Biz mermer ve madencilik alnında Almanya’nın hem iş sağlığı ve güvenliği konusunda ve hem de teknolojik ekipmanlarda onlardan daha önde olduğumuzu ifade ettim” dedi.

“VERİMLİLİĞİ ARTIRMAMIZ GEREKİR”

Verimliğin artırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Yusuf Keyik: “Bizim sıkıntımız ise verimlilik hakkında, bizim verimliliğimiz biraz daha düşük. Onlar fabrikalarına getirdikleri taş bloğun %95’ini  katma değer olarak değerlendirebiliyorlar bizim fabrikalarımızda ise bu oran %40- %50 dolayında, kalan kısmını ise konteynerlerle atık olarak atıyoruz. Bunun önüne geçmemiz lazım, bu çok önemli bir faktör. Yine ocaklarımızda da firemiz çok yüksek. Oradaki ocakları incelediğimizde %85- %90’larda verimlilik sağlıyorlar. Elbette onların da atıkları var ama atıklarını mucur haline getirip, beton santrallerine, yol inşaatlarına veriyorlar. Tabi madencilik ve mermer sektörü çok büyük. Biz Almanya’da gezdiğimiz bölgede yaklaşık 10 tane mermer ocağı bulabildik. Bizim sadece Burdur’da ruhsatlı 300 ocak, aktif halde 150 ocak çalışıyor. Bu 150 ocaktan çıkan %80- %90 pasayı değerlendirmek çok mümkün değil. Bununla ilgili Valiliğimizin ve Odamızın çalışmaları var; neler yapabiliriz, nasıl değerlendirebiliriz çalışmalarını devam ettiriyoruz” dedi. 

----- REKLAM -----