burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Trafik kasko sigortasi ve kaza tutanağinda dikkat edilmesi gereken durumlar

Trafik kasko sigortasi ve kaza tutanağinda dikkat edilmesi gereken durumlar
Gülay Korur
Gülay Korur( gulaykorur@hotmail.com )
84 kez okundu
15 Mart 2018 - 12:22

Zaten trafik sigortamı yaptırıyorum, kaskoya ne gerek var? “ sorusuna sıkça denk geliyorum. Ya da bir hasar meydana geldiği zaman “kaskom bozulmasın, trafik sigortamdan yaptırmak istiyorum.“ talebiyle de benzer sıklıkta karşılaşıyorum.Aracımız için satın aldığımız bu iki poliçenin ana işlevi en basit şekliyle şöyle açıklanabilir: Kasko sigortamız kendi arabamıza gelecek zararları, trafik sigortamız ise,başkalarına vereceğimiz zararları güvence altına alır. Bu zararlar maddi de olabilir,bedeni de olabilir. Aslında kafa karıştıran trafik sigortasıdır. Çünkü yüzdesel hesaplar işin içine girmektedir.Kusur oranımız kadar, diğer bir deyişle, yükümlülüğümüz oranında ödeme yapar. Anlatımkolay olsa da, iş hesaba gelince biraz karışıyor. Bir örnek üzerinden gidecek olursak;

A ve B araçlarının maddi hasarlı bir kaza yaşamış ve A aracında 6.000 TL ve B aracında ise 8.000 TL değerinde hasar meydana gelmiş olduğunu kabul edelim. Araçların kusur oranları %0-%50-%100 ihtimalleri doğrultusunda dağıtılacaktır. Bu durumda her iki aracın trafik sigortası da, karşı tarafın hasar tutarının kendilerine verilmiş kusur oranı kadarını ödeyecektir. Örneğin kusur dağılımı %50-%50 olduğunu varsayarsak, A aracına ait trafik sigortası, B aracına 8.000 x %50 = 4.000 TL ödeme yapacak, buna karşılık B aracına ait trafik sigortası da A aracına 6.000 x %50=3.000 TL ödeme yapacaktır. Araçlar hasarlarının kalan kısımlarını, varsa kasko poliçelerinden karşılayabileceklerdir. Kusur oranımızın %0 olması durumunda hasarımızın tamamı, limitler dahilinde karşı tarafa ait trafik sigortası tarafından karşılanacaktır. Eğer ki, hasarımız trafik sigortası limitlerinin üzerinde bir tutarda ise, aşan kısmı karşı taraf kendi imkanları ile, ya da var ise kasko poliçesindeki MALİ SORUMLULUK teminatından karşılayacaktır. Bu noktada kasko poliçelerindeki sorumluluk teminatının da önemli ortaya çıkmaktadır.

Bir sigortacı gözüyle, her platformda dile getirdiğim şey, sigorta poliçesi satın alırken, güvence altına almak istediğimiz kıymetlerimizi (aracımız, evimiz, iş yerimiz, teknemiz,sağlığımız vb.) kadar, diğer kişilere karşı sorumluluğumuzu da unutmamalıyız. Hatta belki de ondan daha fazla önemsemeliyiz. Çünkü başkalarına vereceğimiz zararları, en hızlı şekilde telafi etmemiz gerekmektedir ve eğer poliçemiz yoksa bu bizde ciddi bir ekonomik soruna neden olabilir. Poliçe satın alırken, sorumluluk ile ilgili kısımlara dikkat etmenizi özellikle tavsiye ediyorum. Tekrar işin işleyişine dönecek olursak, ki kusur oranlarının nasıl tespit edildiğine değinmek istiyorum. Kusur oranları, polisin müdahale etmesi gereken durumlarda, direkt polis tarafından; Polisin gelmesine gerek kalmayacak şartların sağlanması durumunda Kaza Tespit Tutanağı doldurulması suretiyle, TRAMER (Trafik Sigortaları Merkezi) kanalıyla, sigorta şirketleri tarafından belirlenir.

Kaza tespit tutanağının hangi durumlarda nasıl doldurulup, doldurulmayacağına dair de bilgileri bir sonraki yazımda değineceğim…

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.