Son Dakika
20 Ocak 2019 Pazar
doruk-reklam
02 Kasım 2018 Cuma, 16:42
Özgür Doğan
Özgür Doğan info@burdurweb.com Tüm Yazılar

Adayın ismi çok önemli

Türkiye’de halkın gerçek gündemi ekonomi olmasına karşın takdir edersiniz ki ekonominin dışında her şey kamuoyunda konuşuluyor. Bunlardan biri de yerel siyaset. 31 Mart yerel seçimlerine aylar kala kamu oyundaki yerel siyaset algısı henüz adayların netleşmemesinden kaynaklı bulanık. Seçmen, merakla adayları bekliyor. Bu meraklı bekleyiş sadece belediye başkanı adayları için söz konusu bir durum değil. Hem […]

Türkiye’de halkın gerçek gündemi ekonomi olmasına karşın takdir edersiniz ki ekonominin dışında her şey kamuoyunda konuşuluyor. Bunlardan biri de yerel siyaset.

31 Mart yerel seçimlerine aylar kala kamu oyundaki yerel siyaset algısı henüz adayların netleşmemesinden kaynaklı bulanık.

Seçmen, merakla adayları bekliyor. Bu meraklı bekleyiş sadece belediye başkanı adayları için söz konusu bir durum değil. Hem muhtar adayları hem belediye meclisi adayları hem de il genel meclisi adayları da bu konu içerisinde yer alıyor.

Yerel seçimlerde takdir ederseniz ki adaylar ön plana çıkıyor. Seçmen genellikle aday üzerinden değerlendirme yapıyor. Görünen o ki Burdur yerel siyasetinde geçtiğimiz dönemlere nazaran seçmenin belediye başkanı, muhtar, meclis üyelerini belirlemede hem parti hem de adayın kimliği önemli rol oynayacak.

Belediye başkanlığı seçimine göz attığımızda adayın isminin çok önemli olduğunu görüyoruz. Burdurlu hemşehrilerimizle görüştüğümde herkesin vurguladığı aday biçimi belediyecilikten anlayan, işin ehli biri olmasından yana. Keza Burdur’un kaybedecek zamanı kalmadı. Tecrübe edinerek, yap-boz yaparak Burdur ancak mehteran gibi ama tam tersi; bir ileri iki geri gider. Nitekim son dönemde de bunu görüyoruz.

Bir kesim hemşehrilerimiz desteklese de halkın büyük bir bölümü sosyal etkinliklerin aşırıya kaçılmaması gerektiğini düşünüyor. Vatandaşın, belediye başkanından beklentisi yaşadığı kentte asgari yaşam standartlarını optimum koşullara çıkarması. Nitekim vatandaş günümüzde bu yüzden trafikten, otopark sorunundan, su kesintilerinden şikayetçi. Optimum koşullar sağlanmadığı takdirde vatandaş her zaman rahatsız olur. Belediyecilikte asgari şartları sağlamak yeterli değildir.

Belediye başkanlarının halkı vaktinde dinlemesi çok önemli husustur. Vatandaşların taleplerini gözardı etmemesi gerekir. Bu manada seçim döneminde yarışacak adayların halkı dinleyen, kulak veren isim olması her zaman avantajlıdır. Eğer vaktinde halkı dinlemezseniz işiniz zordur.

2019 yerel seçimlerinde kıyasıya bir mücadelenin geçeceği şimdiden ön görmek mümkün. İlimizdeki son dönemdeki siyasi hareketlilik bunu doğruluyor.

Öğrenci nüfusunu da dahil edersek Burdur merkezde Burdur ili nüfusunun neredeyse yarısı yaşıyor. Bu da demektir ki Burdur merkez belediyesini hangi isimlerin yöneteceği büyük önem taşıyor. Burdur, 2019’da ya tamam ya da devam diyecek. Bunda son 5 yılda yapılan ve yapılamayan birçok unsur etkili olacak. Vatandaşın ayrıca mevcut belediye başkanından daha iyi bir aday olduğunu düşünürse oyunu da buna göre şekillendirecek.

İşin özünde adayın ismi çok önemli. Özellikle Burdur merkezde belediye başkanı adayının ismi çok önemli. Ülke genelinde olmasa da Burdur gibi nüfusu az olan illerde halk adayın kalitesine önem veriyor. Kim olursa olsun ben partime bakarım demiyor. Eğer arzu ettiği aday profili zıt partide de olsa, oyunu vermekten çekinmiyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi