Son Dakika
20 Ocak 2019 Pazar
doruk-reklam

AFAD Başkanlığı Deprem Simülasyon tırı Burdur’da

22 Ekim 2018 Pazartesi, 15:00

Vali Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın eğitim faaliyetleri çerçevesinde İlimize gelen Deprem Simülasyon Tırında incelemelerde bulundu.

22-23-24 Ekim Burdur Merkez Şeker Meydanı’nda, 25 Ekim Gölhisar ve 26 Ekim Bucak’ta, çocuk, genç, öğrenci, yetişkin olmak üzere her yaştan katılımcıya, deprem bilinciyle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla uygulamalı eğitimler verilecek Deprem Simülasyon Tırı, bugün AFAD İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen açılış programıyla eğitimlerine başladı.

Düzenlenen programda Simülasyon Tırında incelemelerde bulunan Vali Hasan Şıldak, verilecek eğitimlerle hakkında AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz ve ilgili personelden bilgi aldı. Öğrencilerinde yer aldığı açılış programında minik öğrencilere de deprem anında nasıl davranılması gerektiği ile ilgili uygulamalı eğitimler verildi.

Valimiz katıldığı programda AFAD İl Müdürlüğü tarafından 1971 depremini içeren görüntülerin yer aldığı fotoğraf sergisini gezmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Vali Hasan Şıldak basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Bugün İçişleri Bakanlığımız AFAD Başkanlığı Eğitim Merkezinin planladığı faaliyetler çerçevesinde Deprem Simülasyon tırı ilimize ziyarette bulundu. Beş gün süre ile ilimizde özellikle, öğrencilerimize, çocuklarımıza ve de bütün vatandaşlarımıza gerçek bir deprem ortamı yaşatmak suretiyle, deprem konusunda bilinçlendirmeye çalışacak, eğitim verilerek, farkındalık oluşturulmaya çalışacak.

Son derece anlamlı ve eğitici bir faaliyet olduğunu düşünüyoruz. İl AFAD Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde gayet başarılı ve yüksek katılımlı bir faaliyet bugün başladı. Bizlerde Tırımızı bugün ziyaret ettik. Tabi hep söylenildiği gibi deprem öldürmez, deprem zarar vermez, depreme dayanıksız binalar ve eğitimsiz insanlar depremden zarar görür.

Depreme karşı tedbir alınması, gerek yapı stokumuzun depreme dayanıklı hale getirilmesi, gerekse deprem öncesi ve deprem anında nasıl davranılacağını bilinmesi ve bu konuda bilinç kazanılması son derece önem arz ediyor. Bizde ilimizde bu çalışmanın, özellikle bütün okulların katılımı ile amacına ulaşacağına inanıyoruz. Aslında bütün vatandaşlarımızı buraya davet ediyoruz. Burada deprem anını canlı olarak yaşamak ve bundan bir pay çıkarmak, ders almak hepimiz için önemli. Biliyorsunuz ilimiz 1971 yılında büyük bir deprem yaşamıştır. Depreme hazırlıklı olmalıyız. Depremin ne zaman, nerede geleceği bilinmiyor. Ama depreme hazırlıklı olmak her an mümkün. Bunu sağlamak içinde öncelikle kurallara uymak, yapılarımızı, evlerimizi, binalarımızı depreme uygun hale getirmek ve iç donanımını da buna uygun hale getirmeliyiz “ diye konuştu.

Programa Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız ve kurum müdürleri katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi