.Aksesuar seçimlerinize dikkat! « Burdurweb, Burdur HaberAksesuar seçimlerinize dikkat! « Burdurweb, Burdur Haber
hava

Aksesuar seçimlerinize dikkat!

Son Güncelleme :

01 Mayıs 2013 - 11:26

Aksesuar seçimlerinize dikkat!

takı_akseuar_kadinYaz mevsiminin gelmesi ile birlikte, özellikle kadınlar kişisel bakımlarına her zamankinden daha fazla özen göstermeye başlıyor.

Rengarenk kıyafetler, bakımlı saçlar, gösterişli pabuçlar ve tabii ki bunların yanında olmazsa olmaz takılar…

Tüm bu güzel taraflarının yanında mevsimle birlikte gelen; nem, sıcak ve güneş ışığı, farklı alerjik reaksiyonlara da davetiye çıkarıyor. Buna bir de kadınların yanlış seçimler yaparak kullandıkları aksesuarlar eklenince bu alerjik reaksiyonlar alerjik dermatite dönüşebiliyor. Özellikle bayanlarda daha sık rastlanan bu hastalıkla ilgili bilinmeyenleri Hisar Intercontinental Hospital Dermotoloji Uzmanı Dr. Burçak Bozdemir Aral’dan dinledik.

Alerjik kontak dermatitin, alerjen maddenin duyarlanmış deriye teması ile ortaya çıkan bir hastalık olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Burçak Bozdemir Aral; ‘Alerjik kontakt dermatit bağışıklık sistemi tarafından başlatılan bir hastalıktır. Bir alerjene karşı meydana gelen duyarlılık, haftalarca, yıllarca, hatta ömür boyu devam edebilir. Nikel içeren küpeler; nikel alerjisi bulunan kişilerde kulak memesinde alerjiye neden olur. Kulak delmek için kullanılan iğneler, kolye vb takılar ile de alerji başlayabilir. Vücudumuzun en hassas bölgelerinden olan gözlere yapılan makyaj, havada bulunan alerjenler, bazı kontakt lens solüsyonları gözlerde alerjiye neden olabilir. Saç boyaları alın ve saçlı deri sınırında, giysi boyaları daha çok terleyen bölgelerde reaksiyona sebep olur. Özellikle yaz aylarında sıkça kullanılan koltuk altı deodorantları, ayak ve eller için lastik ayakkabı ve eldiven kullanımı hastalığı başlatan sebepler arasında gösterilebilir. Hastalığa neden olan alerjen ile temas kesilirse, hekimin verdiği uygun ilaçlar ve kremlerle genelde birkaç hafta içinde iyileşir. Eğer deriye temas devam ederse kronikleşir.’ açıklamasında bulundu.

Kontakt Dermatitiniz Varsa Bunlara Dikkat Edin!

•Apple-tab-span” style=”white-space:pre”> Alerjiye neden olan etkeni saptayın ve ondan uzak durun.
• Etkenin saptanmasında mutlaka bir dermatoloji uzmanından destek alın.
• Takı alırken paslanmaz çelik veya altın olanları tercih edin.
• Mümkün olduğunca kozmetik kullanımını en aza indirin.
• Saç boyalarında parafenilendiamin içeren saç boyalarını kullanmayın.
• %100 pamuk olan kumaşlardan yapılan kıyafet ve aksesuvarları tercih edin.
• Evde iş yaparken pamuk astarlı eldiven kullanın.

türk porno

----- REKLAM -----