burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Ayak Mantarı

Ayak Mantarı
İbrahim Kocaayan
İbrahim Kocaayan( ibrahimkocaayan@gmail.com )
91 kez okundu
15 Ocak 2018 - 11:55

Mantar çok eskiden beri hemen hemen herkesin ömründe bir kez yaşadığı bir cilt problemidir. Bazen tırnaklarda, genital bölgede, koltuk altlarında olabi- lir. Bu problemin insan vücudunda en çok gözlenen bölümü genelde ayaklar oluyor. Genellikle ayaklara yerleşen mantar pek farkedilmiyor veya önemsenmiyor. Ayaklarımızı çok sevip burada konaklamaya başlamasının en önemli sebebi ise mantarın karanlık, ılık ve nemli ortamları sevmesinden kaynaklanıyor. Bir de üstüne ülkemizde ayak bakımına gereken önemin verilmemesi göz önünde bulundurulursa durumun vahameti daha anlaşılır oluyor.

Ayak mantarı evdeki havlular, terlikler gibi ortak kullanım eşyalarıyla, aile bireylerine veya başkalarına da çok rahatlıkla bulaşabilir. Ayrıca tedaviden sonra ayak bakımı bırakıldığında ve önemsenmediğinde mantarın yeniden vücutta belirmesi kaçınılmazdır.

Ayağımızda ve tırnağımızda mantar olduğunu anlamak aslında sandığımızdan daha kolaydır. Öncelikle mantar herkeste aynı şekilde gözükmeyebilir. Kimisinde parmak aralarında(Özellikle son iki parmak arası) beyaz yumuşak deri döküntüleri gözlemlenirken kimisinde ayak tabanının bir kısmı veya tamamında sarı, kırmızı, pembe bir renkte seyredebilir. Tırnaklarda ise kalınlaşma, kütleşme, tırnakların sarı hal alması belli başlı belirtiler olabilir. Ancak tüm bireylerde ortak olarak gözlemlenen en belirgin bulgu ayaktaki sürekli kötü kokudur.

Genellikle kış aylarında kalın botların içine hapsettiğimiz ayaklarımızın bakımını ihmal edince mantar çoğumuzun ortak düşmanı haline geliyor. Peki mantardan nasıl kurtulabiliriz ?

•Mantarla savaşmanın en etkili yolu tüm hastalıklarda olduğu gibi hasta olmadan ondan korunmaktır.

•El-ayak mantarı olduğunu bildiğimiz kişilerle birinci derece aile üyeleri olsa dahi ortak eşyaları kullanmamalı, çorap, terlik, havlu gibi eşyalarımızı ayırmalıyız.

•Ayak mantarı bizde bulunuyorsa ayak bakımına azami özeni göstermeli, gün içinde aralıklarla ayaklarımızı yıkamalı ve çok nizami kurutmalıyız.

•Kesinlikle poliester-poliüretan malzemeyle üretilmiş çorapları kullanmamalı yün ve pamuktan olan çorapları tercih etmeliyiz.

•Ayak temizliğimiz kadar ayakkabı temizliğimiz de önemlidir. İyi hava- lanan, konforlu, ayağımızı çok sıkmayan ayakkabılar tercih etmeliyiz.

•Kulaktan dolma ürünleri kullanmamalı, mutlaka dermotoloji uzmanına muayene olmalıyız.

Çok rahatsız edici olmakla birlikte bu problemle başa çıkmak eğer sizin için güç bir hal almışsa vakit kaybetmeden eczacınıza danışınız. Çünkü en yakın sağlık danışmanınız eczacınızdır.

Sağlıklı Günler Dilerim…

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.