.Bakan Bilgin Temmuz ayını işaret etti! İşte asgari ücrette en güçlü tahmin « Burdurweb, Burdur HaberBakan Bilgin Temmuz ayını işaret etti! İşte asgari ücrette en güçlü tahmin « Burdurweb, Burdur Haber
hava

Bakan Bilgin Temmuz ayını işaret etti! İşte asgari ücrette en güçlü tahmin

Son Güncelleme :

23 Mayıs 2023 - 12:50

Bakan Bilgin Temmuz ayını işaret etti! İşte asgari ücrette en güçlü tahmin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında merak edilen soruları cevapladı. Ata İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tur oylamasında Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklamasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Bilgin, Oğan’ın tutarlı bir yaklaşım sergilediğini belirtti.

Bilgin, “Sinan Bey’i tanırım, Sinan Bey’in kimliği, bugüne kadar siyasette ortaya koyduğu tavır açısından baktığımız zaman kendisiyle tutarlı bir yaklaşımı sergilemiştir.” dedi.

Oğan’ın milliyetçi kimliğiyle bilinen bir siyasetçi olduğunu belirten Bilgin, şunları söyledi: “Azerbaycan meselesinde, Azerbaycan’ın bütün problemleri konusunda hassasiyetlerini dile getirmiş bir siyasetçi. Dolayısıyla Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarını kurtaran bir mücadelede açıkça Türkiye’nin tavrını ortaya koyan, bu konuda liderlik yapan, Aliyev’e destek olan Sayın Cumhurbaşkanımızın tavrı ortadayken bu hassasiyetlere sahip olan Sinan Oğan’ın başka bir tavır sergilemesi doğrusu beklenemezdi. Hayırlı olmasını diliyorum bu tavrın.”

Ata İttifakı’na oy veren seçmenin milliyetçi hassasiyetleri olduğunu kaydeden Bilgin, onların da Türkiye’nin bağımsızlığı, kalkınması, birliği ve bütünlüğünden yana tavır koyacaklarını düşündüğünü ifade etti.

Bilgin, soru üzerine, seçim sonuçlarının Türkiye’de milliyetçiliğin bir değer olduğunu gösterdiğini söyledi. Muhalefetin, “14 Mayıs seçim sonuçlarına göre AK Parti’nin oy kaybettiği” açıklamalarına ilişkin değerlendirmesi sorulan Bilgin, “21 yılda ana muhalefet partisinin oyu, yüzde 23-25 arasında gidip geliyor. 15 seçimde 23-25 arasında gidip gelen muhalefetin bunu sorgulamayıp AK Parti’nin oy kaybettiğini söylemesi doğrusu ilginç bir durum.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna ilişkin soru üzerine Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin kazanımlarının, AK Parti’nin bugüne kadar yaptıklarının fevkalade önemli olduğunu belirterek, “Aynı parametrelerin, aynı değişkenlerin belirleyici olacağı kanaatindeyim.” diye konuştu.

Bilgin, Türkiye’nin aynı değerlerle seçime gideceğini, Türkiye’nin kazanacağını, ülkenin istikrarsızlaşmasını bekleyen düşmanların da kaybedeceğini söyledi.

“SIĞINMACILARIN TÜRKİYE’DE DAİMİ OLARAK KALMASI DEĞİL, BİR PLAN HALİNDE ORAYA GÖTÜRÜLMESİ VAR”

Cumhur İttifakı’nın sığınmacılarla ilgili yaklaşımına değinen Bilgin, AK Parti hükümetlerinin konuyu insani bir mesele olarak değerlendirdiğini ifade etti. Bilgin, şöyle konuştu:

“Sığınmacıların Türkiye’de daimi olarak kalması değil, bir plan halinde o ülkede barışın kurulduğu ölçüde oraya götürülmesi var. Hatta Türkiye, o ülkede terör örgütlerinin elinden bir bölgeyi boşaltarak orada bu insanlar için evler yaptı, yerleşim alanları yaptı, çarşılar, pazarlar yaptı ve yaklaşık 500 bin insan gitti. Önümüzdeki dönemde de 1 milyonun gideceği şeklinde bir planlama yapılıyor. Dolayısıyla sığınmacılar konusunu abartmayı veya Türkiye için bir iç mesele haline getirmeyi yanlış bulurum. Yabancı düşmanlığını da yanlış bulurum. Sadece yanlış bulmam şiddetle reddederim. Yabancı düşmanlığı Türkiye’ye, Türklerin milliyetçilerine, Türklerin vatanseverliğine yakışmaz.”

“ÇOK AZ BİR SÜRE KALDI”

Bakan Bilgin, EYT kapsamında emekli maaşlarının bağlanma süresine ilişkin soru üzerine, 1 milyon 700 bin dolayında başvurunun geldiğini, üç aydır SGK personelinin olağanüstü bir çalışma yürüttüğünü anlattı.

Maaş bağlama işlemlerinin sürdüğünü dile getiren Bilgin, “Bu ay sonuna kadar tamamlanır diye düşünüyorum. Çok az bir süre kaldı, bu hafta içerisinde tamamlanır. Tamamlanmasa da en fazla bir hafta veya 10-15 gün sarkar. Ama kimsenin endişesi olmasın, herkes bütün haklarını birikmiş olarak alacak. Bazen eksik işlemleri olanlar var, onların dosyaları tamamlanıyor, onlarla ilgili hiçbir sorun yok.” ifadelerini kullandı.

“HAZIRLIKLARI SÜREN KONULAR, YENİ MECLİS DÖNEMİNDE ÇÖZÜME KAVUŞACAK”

Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili temmuz ayındaki beklentiye ilişkin soru üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki ifadelerini hatırlattı.

Erdoğan’ın katkısıyla asgari ücretin belli bir seviyeye geldiğini ifade eden Bilgin, “Temmuzda da aynı, benzer bir süreç işleyecektir.” dedi.

Memur maaşlarına ilişkin de Bilgin, “Bizim açıklamamız açık, 22 bin lira olacak.” diye konuştu.

Çalışma hayatında EYT ve 3600 ek gösterge gibi pek çok çalışmanın tamamlandığını dile getiren Bilgin, “Son kapattığımız dosya, geçici işçiler dosyası oldu. Onu Meclis’e intikal ettirebildik. Bunların birçoğu Meclis’te çözülecek. Yani biz hazırlığı yapıyoruz, teknik çalışma Meclis’te yapılıyor. Dolayısıyla orada benim önümde taşeron işçileri kaldı.” diye konuştu.

Belediyelerde çalışan bir personel grubunun sorunlarının da önlerinde bulunduğunu ifade eden Bilgin, “Öyle bazı sorunlar var, onları da çözeceğiz inşallah. Hazırlıklarımız var, onlar da yeni Meclis döneminde çözüme kavuşacaktır.” dedi.

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücret rakamlarında… Peki asgari ücret zammı seçim öncesi belli olur mu? Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş milliyet.com.tr’ye cevapladı.

‘MEMURA ZAM ERKEN DUYURULDU’

Kurtuluş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Normal şartlarda memurların zamların erken açıklanmazken sayın Cumhurbaşkanı tarafından yüzde 45 olarak ilan edildi, taban ücret olarak 22 bin TL olarak ilan edildi.

‘MEMUR İLE ASGARİ ÜRET ZAM ORANI EŞİTLENEBİLİR’

İkinci tura girdiğimiz bu dönemde asgari ücretle ilgili beklentiler yüzde 30 artışla 11 bin TL’ler iken, seçimlerde ikinci turun ortaya çıkması dolayısıyla memur zamları ile asgari ücret zammının eşitlenebileceği kanaatindeyiz.

İŞTE ASGARİ ÜCRETTE YENİ ZAM TAHMİNİ

Bu da yüzde 45 artış demek oluyor. Yüzde 45 artışla düşündüğümüzde sayın Cumhurbaşkanının seçime kadar asgari ücreti 12 bin 500 TL olarak açıklaması bizim için sürpriz olmayacaktır.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE NE KADAR ZAM OLUR?

Bu yeni durum SSK ve Bağkur emeklileri için de bir beklenti oluşturdu. Memur ve kamu işçilerine verilen yüzde 45’lik zammın emeklilere de yansıtılacağı kanaatindeyiz.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA NE KADAR ARTIŞ YAPILIR?

7500 TL’lik en düşük asgari emekli maaşının ise 10 bin TL seviyesi civarına yükselebileceği kanaatindeyiz. Bu rakam bizler için sürpriz olmaz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYazlık talebi fiyatı katladıHaberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR25 bin kişi TOKİ’den tapusunu aldıHaberi Görüntüle

----- REKLAM -----

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ÇOK KAZANANLAR

    ÇOK KAYBEDENLER

      İŞLEM GÖRENLER