burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Bakan Ersoy’u Burdur’a davet ediyoruz

Bakan Ersoy’u Burdur’a davet ediyoruz
Özgür Doğan
Özgür Doğan( info@burdurweb.com )
Gazeteci & Ziraat Mühendisi
702 kez okundu
05 Ocak 2020 - 18:35

Açıklanan rakamlara göre ilimiz Yeşilova ilçesinde bulunan iki doğal güzellikten biri olan Salda Gölü’ne 2019 yılında 1 Milyon 400 Bin ziyaretçi gelerek büyük bir turizm potansiyelini olduğunu gösterdi.

Salda Gölü son dönemde sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerek epeyce ilgi gördü. Bu ilgiyi ilimiz siyaseti, bürokrasisi ve basını kayıtsız kalmayarak gereken özveriyi gösterdi. Bu süreçte herkes elinden geleni yaparak Salda Gölü’nü korumak için duyarlı oldu. Burdur ilinde yaşayan duyarlı insanlarımız Salda Gölü’nü korurken, bu doğa harikasını yaşayan tüm insanlık ile cömertçe paylaştı ve paylaşmaya devam ediyor.

***

Salda Gölü’nde devam eden “Millet Bahçesi” projesi ve koruma çalışmalarından biraz yönü değiştirmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde sezona başlayan Salda Kayak Merkezi’ne olan ilgi ise henüz hak ettiği seviyede değil.

2005 yılında Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in kayak merkezi alanına giderek  “buradan kayak merkezi olur mu ?” soruları yanıt ararken  bir takım çalışmaların ardından 2012 yılında, dönemin Burdur Valisi Süleyman Tapsız döneminde Salda Kayak Merkezi ilk sezonunu kısıtlı imkanlarla ile başladı.

Aradan geçen 7 yılda gözümle gördüğüm kadarıyla Burdur Valisi Hasan Şıldak başta olmak üzere önceki dönem Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın da burada emekleri ve dokunuşları oldu.

4 Ocak 2020 Cumartesi günü yeni yılın kayak sezonu da 2079 metre rakımlı Salda Kayak Merkezi’nde başlamış oldu.

Salda Gölü manzarasında mavi, yeşil ve beyaz renklerin bir arada olduğu doğal güzellik Salda Kayak Merkezi 7. Sezonuna başladı ancak henüz ne bir Davraz ne de bir Saklıkent olmuş değil.

Kısaca geçen süreci özetlemiş iken Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’u ilimize davet ediyoruz çünkü;

  • Burdur’un eşsiz yüzlerce doğal güzelliği var ve bunların ayağa kaldırılarak ülkemiz turizmine kazandırılarak ülke ekonomisine pozitif etki yapacaktır. Bu nedenle incelemede bulunmasını istiyoruz.
  • Başta Salda Gölü olmak üzere Salda Kayak Merkezi, Sagalassos Antik Kenti, Kibyra Antik Kenti, Kremna Antik Kenti, İnsuyu Mağarası,  Hacılar Höyüğü gibi birçok doğal ve antik güzelliğini yerinde görmesini istiyoruz.
  • Adını sayamadığın nice Burdur’un kültür ve turizm değerlerinin ülkemize ve dünyaya tanıtılması için bakanlık teşvik ve desteklerinin yapılması gerektiğini yerinde görerek kanaat getirmesini istiyoruz.

Sayın Bakan M. Nuri Ersoy takdir eder ki devletimizin imkanlarıyla bu saydığım bir çok değer çok kısa sürede hak ettiği ilgiyi ve kıymeti görecektir. İlimizde bu değerlerin bir turizm patlamasına yol açması müteşebbislerin girişimleriyle sağlanması mümkün değildir. Devletimizin bu noktada gereken hassasiyeti bakanlık düzeyinde göstermesi gerekmektedir. Sayın Bakan’a çağrım şudur ki; Burdur’da 10 yıldır gazetecilik yapan ve İletişim Başkanlığı tarafından Basın Kartı verilmiş bir gazeteci ve Burdur sevdalısı bir Burdurlu olarak ilimizde gelerek öncelikle Salda Kayak Merkezi’nden başlayarak Burdur’da incelemede bulunması için özel bir çağrıda ve davette bulunuyorum. Sayın Bakanın programları müsait olduğu bir süre zarfında bu daveti kayıtsız kalmayacağını ve Burdur’a geleceğine yürekten inanıyorum.

İlimiz Burdur, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok devlet büyüğü ve devlet bakanlarının teşrifleriyle bir çok kazanım elde etmiştir. Bu noktada Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un Burdur’a gelmesi büyük bir kazanım olacaktır.

Sayın Bakan; İlimiz siyaseti, bürokrasisi, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri ve Burdur halkı davetimize icabetiniz de sizi kucaklayacaktır ve gereken misafirperverliği gösterecektir.

SALDA KAYAK MERKEZİNDEN KARELER

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.