Son Dakika
16 Aralık 2018 Pazar
doruk-reklam

Başkan Kurt’tan özelleştirme meselesine net tavır

20 Şubat 2018 Salı, 16:16

Burdur Şeker Fabrikasının’da aralarında bulunduğu fabrikalarının özelleştirilmesi gündeme gelmişti.

Burdur Şeker-İş Sen özelleştirmeyle ilgili ilk tepkiyi vermişti. Burdur Şeker-İş Sen Başkanı Mustafa Onay ve yönetim kurulu üyeleri Burdur’da kamuoyu oluşturmak için partilere ziyaret ederek destek istemişti.Bugün, Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirilmemesi konusunda ilk destek İYİ Parti’den geldi.İYİ Parti İL Başkanı Osman Kurt konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

İŞTE İL BAŞKANI OSMAN KURT’UN AÇIKLAMASI

1954 yılında işletmeye açılan Burdur Şeker Fabrikası Burdur-Isparta-Afyon il sınırları içinde ekilen pancardan şeker üreten bir fabrikadır. Her yıl 40-50bin çiftçi ailesinin ürettiği şeker pancarını günde 5000 ton pancar olarak işler 700 ton şeker, yan ürün olarak da yaş küspe ve melas üretir.

Ürettiği kristal şeker Burdur şekeri adı altında bütün tüketicinin beğenisini kazanmıştır. Teknik tarımı yöremiz çiftçisine öğreten tek kuruluştur. Fabrikanın işçisi, ustası, mühendisi ve yöneticileri şeker üretimi konusunda uzmanlaşmıştır.

Burdur’umuzda neredeyse her aileden, ya bir şekerde çalışan ya da emekli olan vardır.

Basında çıkan haberlere göre kamuya bağlı 14 şeker fabrikasının özelleştirileceği ve Burdur’unda bunlar arasında olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Yetkililerce zarar ettiği iddia edilen fabrikamızda, yıllardır hiçbir yatırım yapılmamış, teknoloji eskimiş ve şeker maliyeti yükselmiştir. NBŞ adı verilen nişasta bazlı şekerinde yıldan yıla artan üretimi hükümetin bu karara varmasında etkili olmuştur.

İYİ Parti İl Başkanlığı olarak binlerce ailenin pancar ekerek, binlerce besicinin küspe ile hayvan besleyerek, bir o kadar da nakliyecinin mevsiminde istifade ettiği fabrikamızın özelleştirilmesine karşıyız. Modernize edilip atmış yıldır bölgemize sağladığı yararın devam etmesinin Burdur’umuz açısından daha hayırlı olacağı kanaatindeyiz.

İYİ PARTİ BURDUR TEŞKİLATI OLARAK, BURDUR KAMUOYUNUN SUNİ GÖNDEMLERLE MEŞGUL EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ. PARTİ AYRIMI YAPILMAKSIZIN ŞEKER FABRİKAMIZIN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI ORTAK BİR MUHALEFET YAPMALIYIZ. PARTİ OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN HERŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,gülev,burdur ceviz ezmesi,burdur rehabilitasyon