burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Bir, 20 Yıl Daha Gecikmeyelim

Bir, 20 Yıl Daha Gecikmeyelim
Mehmet Can Doğan
Mehmet Can Doğan( mehmetcandogan1506@hotmail.com )
404 kez okundu
18 Nisan 2018 - 10:00

Dergimizin bu sayısında ve daha önceki sayılarda da vurguladığım gibi “SANAYİ” konusunu tekrar dile getirmek istiyorum. “SANAYİ” vurgusu olan yazılar devam edecek mi sorusuna merak edenlere cevabım gayet basittir. “Burdur’un Sanayisi Gelişti” lafı dahi olsa da bu yazılarım gene devam edecektir.Sadece sanayinin gelişmesi önemli değil, bu gelişmeyi istikrarlı bir şekilde de devam ettirmek önemlidir.Burdur’un tarihinde nice devlet fabrikaları, nice özel sektör fabrikaları kapanmıştır.Böyle giderse de kapanmaya devam edecektir. Kamu fabrikalarının tüccar mantığıyla hareket etmedikçe, özel sektör fabrikalarının benim ürünümü “Burdur’a satmıyorum, Burdur’a ihtiyacım yok” mantığıyla hareket ettikçe daha çok fabrika kapanır.Eleştiri yapmak aslında o kişiyi yermek değildir..Sadece farklı bir pencereden bakmaktır.Bir insan bir insanın iyi olmasını istiyorsa şayet eleştirir.En büyük örnek ;Ailenin çocuğuna şunu yapma,bunu yapma demesi gibi…Eğer bir insan, bir insanın iyiliğini istemiyorsa yüzüne güler,sessiz kalır, sürekli alkış tutar, sen en doğrusun, en iyi sensin deyip yanlışa sürükler.Neyse konumuz şuan bu değil..

Konumuz Burdur’da Sanayi gelişimini artırmak.1998 yılında Ticaret ve Sanayi odasın yapmış olduğu Burdur ilinin en önemli 10 meselesi anketinde en önemli birinci mesele 2.Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması ve sanayileşmeye ağırlık verilmesi sonucu çıkmıştır.Bu sonuçla birlikte 2.Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması çalışmaları başlanıp, 2018 Nisan ayına gelindiğinde, şu anki konumuna gelmiştir.Herkesin de anladığı gibi 1998 yılında başlayan bu süreç 2018 yılına kadar gelmiştir, yani 20 yıllık bir çalışmaya…Artık burada vurgulamak istediğim nokta ise, bir an evvel Organize Sanayi Bölgeleri oluşturmaya başlanmalıdır..Burdur’un artık kaybedecek bir 20 yılı daha yoktur.

Burada şu aklımıza geliyor.Burdur’da yapılacak bir OSB’nin ilgi çekmesi veya dolması için gereken kriter ne olmalıdır? Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, oda seçimlerinde iki hedef belirtmişti.Bunlar “Mermecilik ihtisas OSB” ve Hayvancılık İhtisas OSB” diye.Aslında buradan yola çıkarsak şayet, Ankara OSTİM Sanayi Bölgesi 11 sektörün kümelenmesiyle oluşuyor.Burada ise, Mermercilik ve Madencilik İhtisas OSB ve Tarım ve Hayvancılık İhtisas OSB olarak genişlettiğimiz zaman bölgemizin hem ham madde hem de pazar sıkıntısı kaygılarını azaltarak yer alacak firmaların talebini artırmış oluruz.

Tamam bu OSB’lerin yapılmasını kararlaştırdık.Peki bu OSB’ler nereye kurulacak ? Sorusuna cevabı ise gayet açıktır.İkinci OSB’nin bu kadar gecikmesini sebeplerinden birisi de yapılan yer tartışmasıdır.Bu tartışmaları baştan frenlemek adına, seçenekleri edindiğim bilgilerden sizlere paylaşmak istiyorum.

1.Burdur Merkez –Burdur Menşucat arazisi-388 dönüm
2.Burdur Merkez-Burtrak arazisi-800 dönüm
3.Burdur Merkez-Burtrak ve Isparta il sınırı arası yaklaşık 1200 dönüm arazi
4.Burdur Merkez- Yassı güme köyüne yakın olan yaklaşık 1000 dönümlük Pürenlik
mevkisi
5.Burdur Merkez- Boğaziçi köyü ile Çallıca köyü arasında kalan yaklaşık 1000
dönümlük arazi
6.Burdur Yeşilova’da bulunan arazi büyüklüğü bilmediğim hazine arazileri
7.Burdur Karamanlı’da bulunan arazi büyüklüğü bilmediğim hazine arazileri

Sonuç: İlimizde Organize sanayiye uygun olabilecek arazi büyüklüğü bilinen yaklaşık 4500 dönümlük arazi mevcuttur. Yeşilova ve Karamanlı’daki hazine arazileri ve diğer uygun olabilecek yerlere hesaba katarsak 6000-7000 dönüm civarında arazi mevcuttur.

Burdur’da Organize Sanayi kuracak yer yok diyenlere, yedi seçenekli arazileri paylaşmak istiyorum. İlimizde asıl mesele OSB yer sorunu değil, bu OSB’yi kuracak insanların zihniyet meselesidir.Burdur neden gelişmiyor sorusuyla , Burdur’da neden sanayi yok sorusunun cevabı aslında insan kaynaklı zihniyet meselesinin sonucudur.Bu yazıma bu zihniyete uygun güzel bir sözle bitirmek istiyorum.

“Asıl mesele yer değil, asıl mesele kafada yerinin olmayışı”

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

twitter/ @mehmetcan15

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.