burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Burdur Bahçeşehir Koleji artık daha güvenli

Burdur Bahçeşehir Koleji artık daha güvenli
489 kez okundu
18 Ağustos 2018 - 12:29

Türkiye’de ilk defa CSG City Security Group ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen Güvenli Okul Projesi Bahçeşehir Koleji Burdur Kampüsünde uygulamaya konuldu.

Ülkemizde, eğitim çağındaki çocukların güvenli bir okul ortamında eğitimlerini sürdürebilmelerine yönelik olarak hazırlanan “CSG Güvenli Okul Projesi” Bahçeşehir Koleji Burdur Kampüsünde uygulamaya konuldu.

İŞTE BAHEÇEHİR KOLEJİ’NİN CSG SECURTIY GROUP İLE GÜVENLİ OKUL VİZYONU

Okullar ve çevresinde oluşabilecek güvenlik risk ve tehlikesinin önlenmesinde kolluk kuvvetleri ile koordineli çalışılmasının yanında; okul, öğrenci, aile ve toplum işbirliğinin sağlanmasının önemi büyüktür.

Güvenli Okul; okul paydaşlarının özgür ve barışçıl bir okul ortamında korku ve endişelerden uzak, eğitim ve öğretimlerini güven ve huzur içinde yaptıkları, sevgi ve saygıyla bezenmiş sımsıcak duyguların okul koridorlarında ve bahçelerinde özgürce dolaştığı, birbirlerine değer veren ve konulmuş kurallara uyan, okula bağlılıkları güçlü, davranışları dengeli bireylerin oluşturduğu bir güvenlik algısını ve boyutunu kapsamaktadır.

CSG Güvenli Okul Standartları

Okul güvenliği, sadece okul ve çevresinin güvenliğini sağlayıcı ve koruyucu çalışmaları içermez. Güvenlik algısının güçlü olduğu güvenlik yönetiminin tüm aşamalarında, okul bina ve kampüslerinin tasarımından, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerin çeşitliliğine ve kalitesine, öğrencilerin şiddet içeren davranışlarından öğrenmeye odaklanmalarına kadar, okul kültürü ve iklimini oluşturan tüm etmenleri de içermektedir.

“Güvenli Okul Projesi, okul güvenliğinin sağlanmasında disiplinler arası bütünlüğü amaçlayan bir kavram. Bu açıdan, okul güvenliğinin, sadece fiziksel güvenlikle yani eleman vererek uygulanan güvenlik hizmetleriyle sağlanamayacağını düşünüyoruz. Bu yüzden konuya bilimsel bir bakış açısı kazandırarak, okul iklimini olumsuz etkileyen tüm risk ve tehlikeleri belirliyoruz. Bu kapsamda “Okul Risk Haritası” çıkartarak okulun tüm paydaşları ile etkin bir iş birliği oluşturuyor ve interdisipliner bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Biliyoruz ki risk ve tehditleri önceden fark edemiyorsanız önlemeye yönelik hiçbir hazırlığınız da olamaz. En iyi savunma farkında olmaktır.

Okul Güvenliği denildiği zaman öncelikle;

Okulun mimari ve fiziki yapısıyla başlayan bir güvenlikten bahsediyoruz. Okullarda kapı ve merdivenlerin dar ve standartlara uygun olmamasından ya da yasal koşullara uygun olmayan diğer fiziki yapılarına ve donatılarına kadar birçok konuyu detaylı olarak inceliyoruz. Yangın ve deprem riskine karşı yangın merdivenleri, söndürme aygıtları gibi fiziksel donatıların eksiksiz sağlandığı, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklere odaklanabilmesine olanak sağlayan bir sistematiğin oluşturulması için mimari tasarım aşamasında müdahale etmek ve dizayn etmek istiyoruz.

İkinci olarak okul iklimini inceliyoruz. Öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanların birbirleriyle olan ilişkilerini, motivasyonlarını, aidiyet duygularını ve akademik beklentilerini araştırıyoruz. Kapsamlı okul güvenlik planları hazırlayarak olası risklere karşı tüm paydaşlarda güçlü bir güvenlik algısı ve bilinci oluşturuyoruz.

Üçüncü aşamada okulun sağlık güvenliğini ele alıyoruz. Okulun havası, suyu, hijyenik koşulları ve öğrencilerin sağlıklı beslenmelerine ilişkin yasal gerekliliklerini inceliyoruz. Çünkü hastalıklar, zehirlenmeler, kaza ve yaralanmalar bu faktörlerden kaynaklanabiliyor.

Sonuncu ve en önemlisi de okullarda “Okul Acil Durum ve Kriz Yönetimi”nin etkin olarak oluşturulmasını sağlıyoruz. Özellikle suç potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerdeki okulları, fiziksel yapıları ve güvenlik uygulamaları yönünden daha önleyici ve denetimsel olmaya yönlendiriyoruz.

Okul ve öğrenci güvenliğini olumsuz etkileyen şiddet, akran zorbalığı, siber güvenlik, bağımlılık ve olası güvenlik risklerine ilişkin stratejiler üretiyor ve önleyici projeler gerçekleştiriyoruz.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.