burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Sağlık, eğitim ve sosyo-ekonomik alanlarda Burdur geri kaldı

Sağlık, eğitim ve sosyo-ekonomik alanlarda Burdur geri kaldı
1.611 kez okundu
17 Nisan 2017 - 10:01

-BURDURWEB DERGİSİ ÖZEL-

Analiz Haber: Özgür DOĞAN

Tarihe ışık tutmak, belge sunmak amacıyla birbirine en yakın komşu il olan Burdur ve Isparta il merkezlerini baz alarak 2017 yılındaki bazı fiziki imkanlarını karşılaştırmak amacıyla bu analiz haberi hazırladım.

Değerli Burdurlu hemşehrilerimize öncelikle belirtmek isterim ki “önce sağlık” sözünden yola çıkarak analizimize başlıyorum. Burdur’da halen bir adet devlet hastanesi mevcut. Henüz il merkezinde yeterli nüfusa sahip olamadığı için yeni bir özel hastane kazandırılamıyor. Sağlık alanında Burdur’a kazandırılması planlanan 364 yataklı yeni hastanenin yeri neredeyse belli oldu ancak henüz proje halinde. Burdur’un Bucak ilçesinde ise 1 adet özel hastane ise halen faaliyetini sürdürmekte. Komşu il Isparta’ya baktığımızda ise; Isparta Devlet Hastanesi, Isparta Şehir Hastanesi (2017), Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Isparta Asker Hastanesi olmak üzere 4 kamu hastanesi, farklı birimlerde uzmanlaşmış 6 adet de özel hastane mevcut. Yani Isparta’nın toplamda il merkezinde 10 adet hastanesi bulunurken, Burdur’un bir adet hastanesi mevcut ve yetersiz düzeyde. Yani sağlık hizmetleri alanında Isparta, Burdur’dan 10 kat daha fazla seçeneğe sahip bir il görüntüsü çiziyor.

Burdur Devlet Hastanesi                                                        Isparta Şehir Hastanesi

Gelelim sosyo-ekonomik karşılaştırmaya… Burdur’da 2017 yılında gelinen noktada henüz bir alış veriş merkezi (avm) Burdur halkının hizmetine kazandırılmış değil. Burdurlu AVM ihtiyacını Isparta, Antalya, Denizli gibi çevre illerden sağlıyor. Bu noktada avm ihtiyaç mı değil mi? Gibi zaman kaybettiren polemik konularına değinmeden önce Burdur’da neden avm yok? Neden avm yapımı bu kadar gecikti? Sorularını yanıt aramamız gerektiğini vurgulamak istiyorum.  Buradan Isparta iline geçtiğimizde 2009 yılında hizmete giren İYAŞ Park AVM, 2015 yılında hizmete giren Centrum Garden AVM ile hali hazırda 2 adet avm ’ye sahip. Ayrıca Isparta Ticaret Merkezi isminde çeşitli sebeplerden dolayı yapımı tamamlanan ancak hizmete girme aşamasında olan bir AVM mevcut. Bunun yanı sıra proje halinde olan ve 2019 yılında hayata geçmesi planlanan Rosarium AVM projesi ile Isparta Belediyesi’nin yeni otogar projesinin içerisinde yer alan bir outlet alışveriş merkezi de Isparta halkının hizmetine sunulacak. Yani hali hazırda 2 avm ’si, 3 adet de hizmete sunulması planlanan alışveriş merkezleri Isparta’da hizmet veriyor ve hizmet verecek. Burdur’da ise henüz avm alanında hem resmi hem de özel kuruluşların atmış olduğu somut bir adım dahi 2017 Nisan’ında yok. Yokluklara alışan Burdur halkı da sessiz kalmayı tercih ediyor.

Nüfus bakımından il merkezleri kıyaslandığında ise Isparta il merkezi 220 Bin nüfusa sahip iken Burdur il merkezi ise 81 Bin nüfusa sahip. Neredeyse 3 katına varan fazlalığı ile Isparta yine nüfus bakımından Burdur ili ile kıyaslandığında büyük bir il olarak dikkat çekiyor. Nüfusu sağlık ve sosyo-ekonomik ihtiyaçlarının yanı sıra toplumun temel ihtiyaçlarından biri olan eğitim imkanlarını da göz atmamız gerekmektedir.

Burdur’da ana okulu, ilk okulu, ortaokulu ve liseyi birlikte barındıran biri kolej olmak üzere 3 adet ve birkaç etüt merkezi ile az sayıda özel eğitim kurumu var. Isparta’da ise ana okulu, ilk okulu, ortaokulu ve liseyi birlikte barındıran 4 adet özel kolej, biri mesleki eğitim olmak üzere 4 adet özel temel lise ve onlarca etüt merkezi var. Üniversiteleri kıyasladığımızda ise Burdur, gelişmekte ve büyümekte olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne sahip iken Isparta’da gelişmiş ve halen büyümekte olan Süleyman Demirel Üniversitesi’ne sahip. Isparta’da ise kamu oyunda sağlık alanında bir üniversitenin de kazandırılması konuşuluyor.

Konaklama bakımından incelediğimizde ise Isparta il merke-zinde 4 adet çeşitli yatak kapasitelerinde ve konforlara sahip otel bulunmakta. Burdur’da ise il merkezinde çeşitli yatak kapasitelerinde ve konforlara sahip 7 adet otel ve halen proje halinde olan ve inşaatı süren 2 adet otel bulunmakta. Şehir otellerinde sayıca bakımından Burdur, Isparta’ya göre daha fazla otel sahip. Ancak kapasite bakımından yeterli düzeyde midir? Tartışılır. Peki konaklama neden ihtiyaç bunun analizi yaptığımızda yerli ve yabancı konukların, sempozyum, kongre, fuar gibi günlerce süren etkinliklerde konaklama önemli bir ihtiyaç haline geliyor. Burdur’da maalesef Uzay Çatı Pazar yeri haricinde kapalı bir fuar alanına sahip değiliz. Yine kıyaslama yaptığımız il olan Isparta’da son dönemde de basında çıkan ulusal haberlerde baz aldığımızda ilin tanıtımını büyük katkı sağlayan Isparta Gökkubbe Fuar ve Kongre Merkezi 2016 yılında hizmete girdi. Bu fuar alanında bu güne kadar kitap, tarım ve hayvancılık gibi fuarlar başarıyla gerçekleştirildi.

Değerli Burdurlular tarihimize ışık tutması noktasında bu kıyaslamayı yapmak istedim. Burdur ve Isparta illerinin sağlık, eğitim, konaklama ve sosyo-ekonomik alanlarını karşılaştırarak gelecekte geçmişten ders çıkarmak istediğimizde veri sağlayacağımızı inanıyorum. Amacım, “üzüm yemek, bağcıyı dövmek” değil. Bunun altını çizmek istiyorum. Bu tablodan ders çıkarmamız, artık bazı şeylerin farkına varıp gereken adımları el birliği ile atılması gerekmektedir. Takdir değerli Burdur halkınındır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.