Son Dakika
23 Şubat 2019 Cumartesi
doruk-reklam
25 Haziran 2018 Pazartesi, 13:47
Özgür Doğan
Özgür Doğan info@burdurweb.com Tüm Yazılar

Burdur seçim analiz: Ak Parti kazanmış CHP kaybetmiştir

Öncelikle biz gazeteciler, doğruları tarafsız ve objektif olarak dürüstçe kamuoyuna paylaşmakla yükümlüyüz. Gazetecinin görevi yandaş olmak değildir. Dürüst bir Gazeteci, gerçekleri ve doğruları tüm çıplaklıyla yazmakla vazife edinmiştir, edinmelidir. Biz gazetecilerin de önemli vazifesi yapıcı eleştirilerdir. Yapıcı eleştirileri tahammül edemeyen ve bilgisi olmadan fikri olan kesimlere (yorumculara) çağrım kul hakkı yemek istemiyorsanız, bin düşünün bir […]

Öncelikle biz gazeteciler, doğruları tarafsız ve objektif olarak dürüstçe kamuoyuna paylaşmakla yükümlüyüz. Gazetecinin görevi yandaş olmak değildir. Dürüst bir Gazeteci, gerçekleri ve doğruları tüm çıplaklıyla yazmakla vazife edinmiştir, edinmelidir. Biz gazetecilerin de önemli vazifesi yapıcı eleştirilerdir. Yapıcı eleştirileri tahammül edemeyen ve bilgisi olmadan fikri olan kesimlere (yorumculara) çağrım kul hakkı yemek istemiyorsanız, bin düşünün bir söyleyin.

Gelelim analizime…

24 Haziran Genel Seçimlerini ve Cumhurbaşkanlığı seçimini dün itibariyle yaşadık. Sondan başlamak gerekirse, seçimi Ak Parti kazanmıştır ancak CHP kaybetmiştir.

Seçim atmosferine girildiği tarihten itibaren topyekün çalışmalarına başlayan Ak Parti Burdur İl Teşkilatı, İl Başkanı Sayın Volkan Mengi’nin liderliğinde çalışmalarını planlı ve arzulu bir şekilde sürdürdü.

Güya küskün, güya kırgın kendini Ak Partili olduğu iddia eden bazı kesimlerin aleyhte çalışma yapması, kamuoyunda “Sayın Bayram Özçelik’e tepkiler var” algısını piyasaya adeta sürmesine rağmen, başarısını kıskanan bazı siyasilerin angarya çalışmalarına rağmen, Başkan Volkan Mengi ve ekibinin başarısızlığını temenni eden, hatta dua eden bazı kesimlere rağmen Ak Parti, Burdur’da 75 Bine yakın bir oy alarak 2 Milletvekili çıkarma başarısını göstermiştir.4 dönem milletvekilliği yaparak zaten efsane olan Sayın Bayram Özçelik, olaylara küçük patlamalar haricinde sabır göstererek zaferini taçlandırdı. Milletvekili Sayın Özçelik, her türlü tahrike rağmen başarısını yineledi. Bunda hem saha çalışmaları hem reklam ve tanıtım çalışmaları hem de siyasi stratejilerinin büyük etkisi olmuştur. Ayrıca Bucaklı seçmen yine gerekeni yapmış, kendi evlatları olan Sayın Yasin Uğur’a büyük destek vererek kendisini meclise taşımıştır.

GÖNÜLLERİN VEKİLİ OSMAN KURT
Gelelim, İYİ Partiye…İYİ Parti’de Sayın Osman Kurt ve ekibi, yeni kurulmuş bir parti olmasına karşın üstün bir başarı örneği göstermiş, yurt dışı oyları haricinde asırlık CHP’den Burdur’da daha fazla oy çıkararak takdiri hak etmiştir. Kesin olmayan sonuçlara göre ise Milletvekilliğini kıl pay kaçırmış gözüküyor ama bu noktada Sayın Osman Kurt ve İYİ Parti’nin kaybettiği birşey yoktur. Keza kaybetmek var olayını kaybederek olur. Aksine Sayın Osman Kurt, gönüllerin vekili olmuş, Burdur’un her kesiminden oy alarak yaklaşık 35 bin oy kazanmıştır. Bu büyük bir kazançtır. Ayrıca Türkiye genelinde kıyaslama yapıldığında İYİ Parti hem milletvekilliğinde hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde en iyi sonucu Burdur’da elde etmiştir. Sayın Akşener en yüksek oranda oyunu Burdur’da almıştır. Bundan sonrası İYİ Parti için artık bu başarının çıtasını yükseltmek Sayın Osman Kurt ve İYİ Parti İl Teşkilatına düşmektedir. Önümüzde bir yerel seçim var. İYİ Parti ve Sayın Osman Kurt, doğru bir analiz yapıp bundan sonrası için hesaplarını yapmalıdır.

BAŞARISIZLIĞIN ADRESİ CHP
Gelelim CHP’ye…CHP’yi aslında kesin sonuçlar çıktıktan sonra geniş bir analizde bulunacağım ancak bu yazımda kısaca analiz ettiğimizde; CHP yine sınıfta kalmıştır. Burdur’da CHP’ye giden oylara bakıldığında, kuruluşu 1 yıl olmayan İYİ Parti’den daha düşük oy alarak büyük bir başarısızlık elde etmiştir. Yurt dışında kullanılan oyların illeri dağıtılmasıyla %0,03 civarında bir farkla kesin olmayan bir sonuçlarla vekil çıkarsa da büyük o kaybı yaşamıştır. 1 Kasım Genel Seçimlerinde yaklaşık 42 Bin oy alan Cumhuriyet Halk Partisi, 7 bin oy kaybederek 35 Bin oya gerilemiştir. Sadece Yeşilova’da birinci parti olan CHP, merkez dahil 10 ilçede 2.,3. ve 4. sırada yer almıştır. Bunda daha önceden tespit ettiğim “CHP kırsala inmezse sert düşüş yaşar” tespitimi haklı çıkarmıştır. Keza CHP hem kampanya döneminde hem de seçim öncesindeki dönemde yeterli oranda kırsala inenemiştir. Bunda CHP İl yönetiminin açık başarısızlığı söz konusudur. Ayrıca İl Başkanlığı görevini bırakıp CHP Milletvekili Adaylığına başvuran Sayın Osman Gök’ün adaylığını özellikle bilinçli CHP’li seçmen tarafından gözardı edilmemiştir ve CHP’ye oy gitmemiştir.

MHP ŞAŞIRTMADI
“MHP’li partililerin 45 Bin oyu geçeriz” nidaları Burdur’da tutmamıştır. Keza tutmaması da normaldir. Algıyla yapılmaya çalışılan MHP’nin oy artırma hamlesini, çoğu MHP’li , oylarının büyük bir bölümünün İYİ Parti’ye geçtiğini kabullenememiştir. 1 Kasım Seçimlerinde 33 Bin oy alan MHP, aslında 17 bini aşan oy kaybına karşın Ak Parti’den gelen 7-8 Bin civarında oy ile yaklaşık 22 bin oyda kalmıştır. MHP, ittifak sayesinde belki başarısızlığı görünmese de oy kayıpları nedeniyle başarısız bir sonuç elde etmiştir.

SAADET PARTİSİNDE “HAYAL KIRIKLIĞI”
Genel Başkanlarının Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi sürecindeki çıkıştan elde ettiği popüleriteyi yerelde devam ettirmek isteyen Saadet Partisi, umduklarını bulamamıştır. Seçimin hayal kırıklığına uğrayan partilerinden biridir. Seçimin yegane kaybedenlerinden biridir. Piyasaya 10 Bin oyu geçersiz algısını süren bazı kesimlere inat 3 Bin oyu geçemeyerek aslında mübalağacılara tokat gibi bir cevap vermiştir. Sosyal medyada kendi takipçilerini memnun etmeye çalışan, esnafından halkına kendi kesiminden başka kesime ne medya ne de sahada ulaşamayan Saadet Partisi, kendi imkanlarının yeterli olacağına inanmış ama başarı hesapları tutmamıştır.

Sonuç olarak Ak Parti 2 Milletvekili başarısını yineleyerek, Cumhurbaşkanlığındaki başarısıyla perçinleyerek büyük bir zafer elde etmiştir. İYİ Parti, seçimin kazananlarındandır. CHP, vekilliği alsa da seçimin kayıp edenidir. Bu noktada seçimi kaybeden partiler de şapkasını önüne koyup bir düşünmelidir…

Dipnot:
Sosyal medyadan 21 Haziran günü “24 Haziran akşamı, birçok sosyal medya aktörünün o güne kadar yazdığı bir çok fikir beyanını koşa koşa sileceğini öngörüyorum” şeklinde ifade etmiştim. Keza öyle de oldu. Bakıyorum sosyal medya “fenomenleri” beni haklı çıkarmışlar.

Her şey gönlünüzce olsun…

Yorum

  1. ALİ KORKMAZ

    06/26/2018 at 00:19

    Burdur merkezde her daim CHP ağırlıklıdır,anca son seçim değişikliğinden dolayı”örneğin”Gölhisar ibecik beldesi Burdur merkez için oy kullanmakta,Gölhisar Tefenni Bucak AKP Karamanlı Ağlasun MHP nin oylarının yüksek olduğu yerlerdir ve bu sonucu etkilemekte,Genel seçimlerde önemli değil ama yerel seçimlerde haksızlık,zira belki hayatı boyunca Burdura gelmeyen Gölhisarın en ücra beldesinde ikamet eden alışveriş için Çameline veya Fethiyeye giden biri merkez adına oy kullanacak,,***???

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi,buhayad