burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Burdur şubat ayı konut fiyatları hakkında detaylı bilgi haberimizde sizleri bekliyor.

Burdur şubat ayı konut fiyatları hakkında detaylı bilgi haberimizde sizleri bekliyor.
130 kez okundu
20 Mart 2019 - 8:00

İnternetin gelişimi ile hayatımızın her alanına girmesinden sonra artık aramasını yaptığımız bütün ürünler ile ilgili güncel sonuçlara internet üzerinden kolay bir şekilde erişebiliyoruz. Bu sayede istediğimiz her ürün ile ilgili bilgilere internet üzerinden erişmemiz mümkün hale geldi.

Bu kolaylık her alanda olduğu gibi gayrimenkul ve emlak alanında da bizlerin imdadına yetişiyor. Artık pek çok kişi aradığı gayrimenkule ilişkin ilanlara interneti kullanarak kolay bir şekilde erişebiliyor.

Bu noktada da internetin kolaylıklarını kullanmamıza rağmen internet kullanımının kendine has bazı dezavantajları da bulunmuyor değil. Bunlardan belki de en önemlisi emlak ilanı noktasında yapılan aramalarda alternatifin çok olması.

Örneğin; Burdur Satılık Daire ilanı araması yaptığımız zaman aradığımız daireyi bulmak için karşımıza yüzlerce alternatif internet sitesi çıkmaktadır. Bu alternatifler arasından doğrudan aradığımız daireye ilişkin bilgilere erişmek ciddi derecede zaman kaybına yol açabilmektedir.

Bu problemi yine internet ve mobil teknolojilerin bizlere sağlamış olduğu imkanlar sayesinde çözecek bir internet sitesi kuruldu. Sitemizin ismi tr.flatfy.com

tr.flatfy.com sitemiz üzerinden yapılacak olan emlak ilanı aramalarında dilediğimiz gayrimenkulün istediğimiz kriterinde yapılacak aramada toplamda 1189 internet sitesi üzerinde yerel bir arama yapılmaktadır. Bu noktada tr.flatfy.com sitemizin sağlamış olduğu kolaylık sayesinde emlak ilanları noktasında yerel bir arama motoru işlevi gören bir siteye kavuşmuş oluyoruz.

https://tr.flatfy.com sitemize emlak ilanı aramalarının Google’ı misyonu biçilebilir. Zira tr.flatfy.com üzerinde yapılan kodlama yapay zekâ mantığı ile hareket etmektedir. Peki bu ne demektir?

Flatfy’ın özelliklerine örnek olarak sunulabilecek bir nokta sitemiz üzerinde yapılan aramalar Türkçe metinleri anlayabilme kapasitesine sahiptir. Örneğin; “Burdur merkezde doğalgazlı daire” şeklinde yaptığınız arama sonucunda başka hiçbir arama kriteri girmenize gerek kalmadan aradığınız özellikteki bütün emlak ilanları Flatfy üzerinde gösterilecektir.

Eğer aradığınız ilana tr.flatfy.com sitesinde ulaşamadıysanız tahmin edileceği üzere bu kriterlere sahip olan ilan henüz internet üzerinde yer almamaktadır. Ancak bu noktada yine tr.flatfy.com sitesi sizlere apayrı bir kolaylık sağlamaktadır.

Aradığınız ilana ulaşamasanız dahi bu kriterlere sahip olan bir ilan tr.flatfy.com arama motoruna düşer düşmez bildirim alarak ilanın geldiği haberine ulaşabilirsiniz. Bu bildirimi e-posta ile alabileceğiniz gibi Facebook hesabınızı sayfamıza tanıtarak aradığınız kriterdeki ilanın arama motorumuz üzerine düşmesi ile birlikte Facebook üzerinden mesaj ile de bildirim alabilirsiniz.

tr.flatfy.com’un bir diğer hizmeti ise site üzerinde yer alan emlak ilanlarını kullanarak aylık olarak hazırlamış olduğu istatistiki bilgilendirme raporlarıdır. Her ay hazırlanan bu raporların sonuncusu olan şubat ayı Burdur şehrimiz aylık ortalama konut fiyatları raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Şimdi dilerseniz haberimizin konusunu da oluşturan bu rapora birlikte göz gezdirerek şubat ayında şehrimizdeki konut fiyatlarının ne şekilde seyir gösterdiğine bakalım.


Burdur şubat ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu

Flatfy tarafından veri tabanında yer alan ve Burdur’da geçtiğimiz aylarda verilen ilanların tamamı değerlendirilerek hazırlanan yukarıdaki tabloda Burdur merkez ve 3 farklı ilçemiz ile Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesinin şubat ayı içinde verilen satılık konut ilanlarına ilişkin fiyatların ortalamalarına yer verilmiştir. Bununla birlikte ülkemizin genel emlak piyasasına ilişkin gidişat ile sağlıklı bir şekilde karşılaştırabilmek amacıyla ülkemizin en büyük 2 şehri olan Ankara ve İstanbul şehirlerine ilişkin ilanlar da yine raporda yerlerini almıştır.

1+1 daireler için raporda yer alan verilere baktığımızda en yüksek fiyata sahip olan ilçenin Söğüt beldemiz olduğu görülmektedir. Bu sonuç oldukça şaşırtıcıdır. Zira Söğüt beldesindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarının ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’dan dahi yüksek olduğu görülmektedir. Bununla beraber Söğüt’teki 1+1 ortalama satılık daire fiyatları Burdur merkezdeki fiyatların 2 katından fazladır. Listede yer alan en düşük 1+1 ortalama satılık daire fiyatına sahip olan ilçemiz olan Karamanlı’nın ise neredeyse 4 katı bir fiyat Söğüt’te karşımıza çıkmıştır.

Çavdır’a bağlı küçük bir belde olmasına rağmen Söğüt’te fiyatların bu denli yüksek olmasının nedeni olarak bu denli küçük bir yerdeki barınma alışkanlıkları gösterilebilir. Zira bu belde ortalama bir Anadolu beldesi olarak görülebilecek bir yerdir. Söğüt’ün Antalya’ya yakın olması ve elverişli iklimi ile son dönemde tarım için en uygun yerlerden biri olarak görülmesi bu bölgeye tarım yapma amaçlı gelen insanların sayısında bir artış meydana gelmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır. Ancak burada yaşayan insanların genel olarak ortalama aileler olması ve burada bulunan konutların genellikle 3+1 konutlar olması bu konut tipinin fiyatlarının ortalama seviyede olması sonucunu doğurmuştur.

Zira Söğüt halkının alışık olmadığı 1+1, 2+1 ve 4+1 konut fiyatlarının Söğüt’te ortalamanın çok üstünde bulunması da bu yargıyı destekler mahiyette bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 4+1 daire fiyatlarının 750.000 TL gibi çok ciddi bir rakam olması bu beldede bulunan 4+1 büyüklüğündeki ortalamanın üstünde büyüklüğe sahip olan dairelerin özel ve lüks daireler olması ile alakalıdır. Benzer bir durum 1+1 daireler için de geçerlidir.

Söğüt’ten sonra Burdur ve yerleşim yerleri içerisindeki en yüksek fiyata sahip olan yer Yeşilova  iken diğer 2 ilçemiz Bucak ve Karamanlı’daki 1+1 daire fiyatları nispeten oldukça düşük fiyatlardır. Burdur merkezdeki fiyatlar ise diğer 4 yerleşim yerinin ortalaması olarak görülebilir.

2+1 dairelerde de en yüksek fiyata 355.000 TL ile Söğüt beldesi sahip iken Yeşilova ilçesi Söğüt’ten sonra en yüksek fiyata sahip olan 2’nci yerdir. 3+1 dairelerde ise Söğüt’ün fiyatları nispeten daha normal düzeylerde iken Yeşilova’nın fiyatlarının en yüksek fiyatlar olduğu görülmektedir.

Yeşilova’daki daire fiyatlarının artmasında ilçenin konumu büyük bir etkendir. Zira son dönemlerde Yeşilova’nın konum olarak oldukça yakın olduğu bir yer olan ülkemizin nadide güzelliklerinde Salda gölüne yapılacak yatırımların hükümet tarafından duyurulmasından sonra bu bölgedeki emlak fiyatlarında gözle görülür bir yükselme tespit edilmiştir.

Zaten konumundan dolayı yüksek fiyatlara sahip olan Yeşilova ilçemizin bu doğa harikası göle ilgi duyan kişiler için bir yaşam yeri olarak seçildiği aşikar iken bu bölgeye gelecek devlet yatırımlarının da benzer şekilde Yeşilova’daki fiyatları arttıracağı tahmin edilmektedir.

Tüm daire tiplerinde en ucuz fiyata sahip olan ilçemizin Karamanlı ilçemiz olduğu raporda her ne kadar Burdur’un en büyük ilçesi olmasına rağmen yine de Bucak’taki daire fiyatlarının da Karamanlı’dan sonra en düşük fiyatlara sahip olduğu görülmektedir.

Yine de Karamanlı ve Bucak’taki bazı daire tiplerindeki ortalama satılık daire fiyatlarının ülkemizin en büyük 2’nci şehri olan Ankara’dan yüksek olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.