Son Dakika
22 Şubat 2019 Cuma
doruk-reklam
27 Ocak 2018 Cumartesi, 12:20
Özgür Doğan
Özgür Doğan info@burdurweb.com Tüm Yazılar

Burdur’da TOKİ ve gerçekleri

Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik diye bir atasözü vardır. Artık Burdur merkezde TOKİ meselesi de bu durumdadır. Dün TOKİ yetkilileri Burdur’a gelerek gayet mantıklı ve anlaşılır bir üslup ve sunum ile Depremevleri arazisinde yapılması planlanan TOKİ konutları için hak sahiplerine bilgilendirme yaptı. Bir iki provokatör haricinde Depremevleri sakinlerinin bu projeye olumlu bakacağını ön görüyorum. Depremevleri konutları, […]

Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik diye bir atasözü vardır. Artık Burdur merkezde TOKİ meselesi de bu durumdadır.

Dün TOKİ yetkilileri Burdur’a gelerek gayet mantıklı ve anlaşılır bir üslup ve sunum ile Depremevleri arazisinde yapılması planlanan TOKİ konutları için hak sahiplerine bilgilendirme yaptı.

Bir iki provokatör haricinde Depremevleri sakinlerinin bu projeye olumlu bakacağını ön görüyorum.

Depremevleri konutları, 1972 yılında yapılmış ve o dönemde evleri bulunmayan depremzedelere devlet tarafından ücretsiz olarak tahsis edilmişti. Ancak yaşı 50’nin altındakilerin pek bilgi sahibi olmadığı bu tarihi gerçekte 300’ü aşan hak sahipleri arasında çok az bir kısmı şuan bu evlerde yaşıyor. Yani devlet tarafından ücretsiz hak sahipliği edinen bir çok deprem evi sakini evlerini sattı ve şuan ilk sahiplerinden satın alarak parasını ödeyen ikinci veya üçüncü ev sahipleri bu evlerde ikamet ediyor.

İlimiz siyasi ve bürokratların halkın talebi karşısında yıllardır uğraş verdiği TOKİ konutları konusunda artık depremevleri sakinlerine büyük sorumluluk düşüyor. Evleri olmayan dar geçimli vatandaşların da geleceği bu hak sahiplerinin elindedir. Hak sahipleri, muvafakatlarını onlara sağlanan büyük imkan ve fırsat dahilinde geciktirmeden sağlamalıdır.

Hak sahipleri, evlerinin hesaplanan rayiç değerlere göre üstüne hiç ödeme yapmaması da söz konusu, maksimum 10 Bin TL’ye kadar ödeme yapması da söz konusu. Ödeme yapacaklara da 180 ay vade verilecek. 30 ile 50 TL arasında aylık taksit ödemeleri gündem de ki eğer Burdur Belediyesi hakkından fedakarlık etmeseydi bu ödeme daha yüksek tutarlara çıkacaktı. Bu noktada başta Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e, ekibine ve yetkililerine teşekkür bir borç bilinmelidir. Belediyeye kaynak sağlayabilecek bir haktan Burdurlu vatandaşlar daha uygun fiyata ev sahibi olabilsin diye vazgeçtiler.

Gerek Milletvekili Özçelik’in yıllardır TOKİ ile dirsek temasında bulunup var gücüyle mücadele vermesi, gerekse Burdur Belediyesi’nin bu noktadaki olumlu tutumunu halkımızın görmesi gerekiyor.

Depremevleri sakinlerinin mağduriyet yaşamamaları için kira desteği de sağlanacak. TOKİ, hak sahiplerine yeni evleri teslim edilinceye kadar aylık 650 TL kira desteği vereceğini açıkladı. Bu noktada depremevleri sakinlerinin en az mağduriyet yaşamamaları için gayret gösterildi.

TOKİ, memur evleri dediğimiz, bir dönem SOMALİ’li mültecilerin ikamet ettiği araziyi depremevleri ile muvafakat sağlanmadan başlayabileceğini belirtti ama burada bir dipnot var. Burada başlayacak şantiye nedeniyle tozundan toprağından kepçesinden gürültüsünden depremevleri sakinleri rahatsız olabilir. Bu noktada inşaatların tümüyle birlikte başlaması için depremevleri sakinlerinin TOKİ ile uzlaşarak evleri boşaltması ve aldıkları kira desteği ile de geçici ikametlerine taşınmaları gerekiyor.

Depreme dayanıklı, modern, park ve yeşil alanlarıyla, sosyal donatılarıyla, ticari alanlarıyla yeni TOKİ konutlarının bir an evvel yapılması için vatandaşların ivedilikle hareket etmesi gerekiyor. Provokatif zihniyetli kimselerle birlikte hareket etmektense devlete güvenip hareket etmek daha doğru bir davranış olur.

***

Dünkü bilgilendirmede aklıma takılan bir soru işareti ise depremevleri sakinleri haricinde TOKİ konutlarından ev sahibi olacak vatandaşların ne gibi bir birim fiyat üzerinden ev sahibi olacağının anlatılmamasıydı. TOKİ müşavir firması GEDAŞ yetkilileri piyasa koşullarına yönelik araştırma yaptıklarını ve metre kare fiyatı olarak 2 Bin 500 TL olarak belirlediklerini ifade ettiler. Araştırmalarında bir yanlış olduğunu ön görüyorum. Çünkü Burdur’da hali hazırda kent merkezindeki ana arterler hariç sıfır dairelerin ortalama metre kare birim fiyatı şuan Bin 750 ile 2 Bin 250 TL arasında. TOKİ, dar gelirli bir vatandaşa ev sahibi yapacaksa piyasa koşullarının altında bir birim fiyat belirlemesi gerekmekte. Aksi halde zaten Burdur’daki müteahhit firmalardan bu fiyatlara bankalardan ipotekli ve kefilli kredi çekerek ev sahibi olabilirler.

Açıklanan metre kare birim fiyatında umarım yanlışlıkla bir ifade edilme vardır. Keza bu fiyatlara (metre karesi 2500 TL gibi fiyatlara) rağbet olmayacağı kanaatindeyim.

***

Bir diğer konu ise depremevlerinde yapılması planlanan TOKİ konutları 1-2 yıl içerisinde hayat bulursa Burdur’da kentsel dönüşüm adına büyük gelişmeler olacağı kanaatindeyim. Başta Necati Bey Mahallesi olmak üzere bu dönüşümden Tepe, Karasenir, Sinan Mahallesi gibi mahallelerin de yaralanacağını ve sıcak bakacağını ön görüyorum.

Sözün özü artık biraz zihniyetin değişme vakti geldi. 4-5 yıl önce olacak bu projelerin küçük sürtüşmeler nedeniyle 2018 yılına kadar sarkması kimseye bir fayda sağlamadı, sağlamayacak.

Vatan bizim anamız, devlet de bizim babamızdır. TOKİ konusunda da devletimiz babalığını yapmaya hazır.

Yorum

  1. Metin Ayyıldız

    01/29/2018 at 10:04

    Şimdiden hayırlı olsun hiç olmasa kiralar düşer

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi,buhayad