burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma
Merve Balcı
Merve Balcı( dtmerve_balci@outlook.com )
364 kez okundu
15 Şubat 2018 - 12:11

Hastalar tarafından dişler açısından en büyük problemlerden biri de dişlerin rengidir.Birçok insan dişlerinin düzenli fırçaladığı halde beyaz olmamasından şikayetçidir.Oysa ki diş rengi kişiden kişiye değişmektedir.Her insanın dişinin mine tabakası farklı kalınlık ve yapıda olduğu için görünen diş rengi de farklıdır.Bir de yaşa ve beslenmeye bağlı değişiklerle dişlerin rengi giderek sa- rarabilmektedir.İşte beyazlatma işlemi dişlerin yüzeyindeki renkli, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir.

Dişlerde 2 çeşit renklenme olur:

1.İç renklenme: Diş içine nüfuz etmiş ve fırçalama ile giderilemeyen lekelerdir.Beyazlatma işlemi bu vakaların çoğunda başarılıdır.

2.Dış renklenme: Diş yüzeyine sigara, çay, kahve gibi boyayıcı gıdalardan yapışan renklenmelerdir. Diş taşı temizliği ve sonrasında yapılan cila ile bunlardan kurtulmak mümkündür.

2 tip beyazlatma vardır:

1. Ofis tipi beyazlatma: Klinik şartlarında yapılan beyazlatmadır. Beyazlatıcı jel ve ışıkla yapılır.Kısa sürede diş rengi açılır.En hızlı, güvenilir ve etkili beyaz- latma tipidir.

2. Ev tipi beyazlatma: Hasta ağzından alınan bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plaklar içerisine jeller konularak hastanın evde belli süre uyguladığı beyazlatmadır.Günde en az 4-8 saat takılmalıdır.Tedavi ortalama 1-4 hafta sürebilmektedir.

Beyazlatma işlemine başlanmadan önce hastanın varsa diştaşları temizlenmeli ve cilalanmalıdır.Sonra hastanın beklentisine ve hekimin bilgisine uygun beyazlatma tipi seçilmelidir.

Beyazlatma derecesi her hastada aynı derecede olmamaktadır.Rengin ne kadar açılacağı dişin yapısına göre değişir.Hastanın beklentisine göre seans sayısı artırılarak istenilen beyazlatma derecesi sağlanabilmektedir.

Beyazlatmanın Yan Etkisi Var Mıdır?

Bütün beyazlatma jelleri az veya çok hassasiyete sebep olur. 24-48 saat içe-risinde geçmesi beklenmektedir.Geçmezse jel kullanımı kesilmelidir.Hassasiyet durumunda hekimin uygulayacağı veya önereceği florür ve diş macunu bu problemleri ortadan kaldırır.

Beyazlatma Sonrası Ne Yapmalıyım?

Beyazlatma işlemini sigara içen hastalara pek uygulamak istemeyiz .O yüzden sigara içilmemeli. Renklendirici içeren yiyecek ve içecekler en az 15 gün süreyle kullanılmamalıdır.

Beyazlatma Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kişinin diş yapısına ve beslenmesine göre değişmektedir.Beyazlık hali 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir.

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.