burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

İlyas Köyü’nde Sosyal Tesis açılışı yapıldı

İlyas Köyü’nde Sosyal Tesis açılışı yapıldı
595 kez okundu
17 Eylül 2019 - 11:34

ilyas Köyü Muhtarlığı tarafından düzenlenen program Köy Muhtarı Nejdet Akın’ın konuşmasıyla başladı. Muhtar Akın destekleri ve katılımları dolayısıyla Vali Şıldak’a teşekkür ettiği konuşmasında, açılışa katılan bütün davetlilere teşekkür etti. Program Milletvekili Bayram Özçelik ve Vali Hasan Şıldak’ın konuşmalarıyla devam etti. Yapılan duanın ardından kurdele kesimi ile tesisin açılışı yapıldı. Yapılan sosyal tesisi gezerek yetkililerden bilgi alan Vali Şıldak, hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, tesisi beğendiğini ifade etti. Valimiz açılışın ardından bir araya geldiği İlyaslı köy sakinleri ile sohbet ederek, talep ve isteklerini dinledi.  Açılışa başta Vali Şıldak olmak üzere, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, siyasi parti, oda ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları, kurum müdürleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve köy halkı katıldı.


Vali Hasan Şıldak açılışta yaptığı konuşmada; “İlyas Köyü Muhtarlığımızı, Köy halkı ile iş birliği içerisinde, bir takım kamu kaynaklarını da kullanarak böyle bir tesisi hayata geçirdikleri için tebrik ediyoruz. Köylerimizdeki çalışmalar çok önemli. Hükümetimizin temel amacı da köylerdeki hayat standartlarını, yaşam standartlarını yükseltmek, şehre yaklaştırmak, köylüyü köyünde tutmak, tarımıyla hayvancılığıyla uğraşır vaziyette devamlılığı sağlamak. Bütün hizmetler sizin ayağınıza geliyor Allah’a şükür. İl Özel idaremiz olarak ve Valiliğimiz uhdesindeki köylere hizmet götürme birliğimiz olarak köylerimiz için koşturuyoruz. Son iki yıl içerisinde de asfalt çalışmasından, mezarlıktaki kilit taş düzenlemelerine, cenaze aracı alımına ve sosyal tesislere ciddi katkılarımız olmuş. Bu katkıları muhtarımız yerli yerinde kullanmış, bütün köy halkımıza hayırlı olsun diyorum. 


BU TESİS “LAVANTA YOLU” PROJEMİZLE BİRLİKTE BU BÖLGEDE DAHA DA ARATACAK TURİZM HARAKETLİLİĞİNE HİZMET EDECEKTİR.
Muhtarımız diğer bütün muhtarlarımız gibi işine sahip çıkan köyün sorunlarını en yakından takip eden bir yapıya sahip. Bizimle de sürekli temas içerisinde. Bütün kurum ve kuruluşlarla iyi ilişkiler geliştirip, köyünüze en iyisini yapmaya çalışıyor. Bu anlamda kendisini takdir ediyorum ve turizme hizmet edecek olan bu tesis. Yakınımızda hemen Kuyucak Köyünün durumunu biliyorsunuz. Kuyucak köyü artık ekmeğini lavantadan kazanıyor. Lavanta Köyü olarak ünlenmiş, bütün Türkiye Kuyucak denilince biliyor. 
Bunun yanında Salda Gölü de artık Türkiye değil Dünyada bilinir hale geldi. Bu gölümüzün varlığını, sahip olduğu doğal güzelliği koruyarak, ama turizme de açarak, turizmden de uzak durmayarak geliştirmeye çalışıyoruz. Salda Gölü ile birlikte bu güzergahta oluşturacağımız Lavanta Yolu Projesi ile birlikte önemli bir destinasyonu sağlayarak, turizm pastasından hak ettiğimiz geliri bölge olarak elde etmek istiyoruz. Özellikle Salda Gölü ile ilgili İlimizde birlik bütünlük içinde milletvekillerimizle, Bakanlıklarımızla iş birliği içerisinde çalışmalarımız devam ediyor. Ancak ne yazık ki, Salda Gölünde bunca iyileştirmelere, korumaya yönelik faaliyetlere rağmen, bu çalışmalar hem görmezden geliniyor, hem karalama kampanyası yürütülüyor. Burada sizlerin huzurunda bunların kabul edilebilir olmadığını ifade etmek istiyorum. Çünkü hem bizler, hem en yetkili ağızdan Çevre ve Şehircilik Bakanımız defaten bunu açıklamasına rağmen bir takım ifadeler, yalan yanlış haberler, kamuoyuna yansıtılmaya devam ediyor. Bunları kabul etmiyoruz. Tek amaç Saldayı doğal hali ile korumak ve yaptığımız iş de şuan budur. 

SALDA GÖLÜ’NÜN KORUMA STATÜSÜNDE EN KÜÇÜK BİR ZAYIFLAMA YOKTUR. 


Bunun ötesinde geçtiğimiz hafta Salda Turizm Merkezinin iptali ile ilgili bir Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlandı. Bunun Saldadaki koruma çalışmalarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Tam tersine birbiri içine geçmiş sit alanı, özel çevre koruma bölgesi düzenlemeleri, tabiat parkı oluşumları, sulak alan vs. pek çok statünün koruduğu Gölde turizm merkezinin iptali söz konusudur. Saldadaki koruma şemsiyesi, doğal hayatın korunmasına ilişkin hem özel çevre koruma bölgesi, hem sit düzenlemeleri ayaktadır, mevcudiyetini sürdürüyor, koruma statüsünde en küçük bir zayıflama yoktur.  

AMACIMIZ LAVANTA YOLU PROJESİ İLE MERKEZİN BU GÜZERGÂHTAKİ KÖYLERİ VE YEŞİLOVA GÜZERGÂHI OLARAK TURİZMDEN HAK ETTİĞİMİZ PAYI ALMAKTIR.


Salda ve lavanta çok önemlidir. İlimiz artık turizme yöneldi, biz de Burdur olarak özellikle Merkezin bu güzergâhtaki köyleri ve Yeşilova güzergâhı olarak turizmden hak ettiğimiz payı alacağız. Siz bunu göreceksiniz. Hazine arazilerimizi sizlere tahsis ediyoruz. Binde bir kira bedeli ile kiralayabiliyorsunuz. Yine kendi arazilerinize lavanta fidesi dikmek isterseniz, buna fide desteği sağlıyoruz. Bu yıl inşallah Kasım ayında 340 dekar alanda lavanta ekiyoruz. Lavanta ile birleşen bir Salda Turizmi ve bu yolun isminin lavanta yolu olarak adlandırılması ile özellikle yine ifade etmek isterim ki İl Genel Meclisimizin de çalışmaları ile Özel İdare olarak hep birlikte inşallah bu yolumuzun sıcak asfalta dönüşmesi konusunda bir irademiz var.  Bu birliktelik ve güzellik hep devam etsin. Birliktelik oldukça köylerimize hizmetler gelmeye devam eder. Ağız tadıyla burada hayat devam eder. Allah sizlerden razı olsun, bizi güzel, güler yüzlü ve samimi bir ortamda karşıladınız.” diye konuştu.

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.