burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Burdur’da Diyetisyen Nihal Ovat hizmete başladı

Burdur’da Diyetisyen Nihal Ovat hizmete başladı
1.153 kez okundu
12 Aralık 2018 - 10:41

Konak Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi Coşkun İşmerkezi No.9’da hizmete başlayan Diyetisyen Nihal Ovat, Burdurweb Dergisi’ne söyleşide bulundu. Genç diyetisyen, kendisi, hizmetleri ve diyet konularında bilgileri Burdurweb Dergisi okuyucularına paylaştı.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1995 yılı Burdur’un Bucak ilçesinde doğdum ve Bucak’ta büyüdüm. İlkokul ve ortaokul eğitimimi Bucak’ta aldım. Lise eğitimimi Bucak Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimimi ise Ankara Gazi Üniversitesi’nde tamamladım. Bu sırada huzur evi, hastaneler, yemek şirketleri gibi pek çok alanda staj yapma fırsatı buldum.

Beslenme ve diyet uzmanlığına nasıl başladınız?

Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra bilgi ve birikimimi paylaşmak adına beslenme ve diyet danışmanlığı merkezimi açmaya karar verdim ve bu yola girdim.

İnsanların diyetisyene bakış açışı hakkında neler düşünüyorsunuz?

İnsanlar genelde diyetisyenlerin görevini sadece zayıflatmak olarak bilir fakat biz lisans eğitimimiz boyunca sayısız hastalık için beslenme tedavisi nasıl olmalıdır bunları öğrendik. Bence bu konuda büyük yanılsama söz konusu.

Doğal ve sağlıklı beslenmek için en temel kurallar nelerdir? En çok nelere dikkat etmek gerekir?

Yeterli ve dengeli beslenmek en temeli. Tek tip beslenmek maalesef çok yanlış. Bütün besin gruplarına beslenmemizde gerektiği kadar yer vermemiz en doğrusudur

Kişilerin yaptığı en büyük beslenme hataları nelerdir?

Ekmeği, pilavı, makarnayı direkt olarak kesmek. Yani karbonhidratı hayattan çıkarmak en başta gelen hatalardandır. Öğün atlamak, az yiyerek zayıflayacağını düşünmek, mucizeler aramak ve olması gerektiğinden çok daha hızlı kilo vermek en büyük diyet hataları diyebilirim

Doğru bilinen beslenme yanlışları nelerdir?

En çok yapılan yanlışlardan birisi aç kalarak zayıflamaya çalışmaktır. Fizyolojik olarak çok aç kaldığınız bir diyet sizin için uygun bir diyet değildir. Bir diğeri diyete başlayınca ekmeği tamamen hayattan çıkarmak yanlıştır. Ekmek doğru tür ve miktarda tüketildiğinde kilo vermeye yardımcıdır bile diyebilirim. Yine sağlıklı yağların kullanımında aşırıya gidip kalori alımını arttırmak da doğru değildir. Sağlıklı da olsa tüketim miktarına dikkat etmekte fayda var. Light ürünler kilo aldırmaz düşüncesi de diyette çok sık karşılaştığımız yanlışlardan. Bir ürünün light olması o ürünü istediğimiz kadar tüketebileceğimiz anlamına gelmez sonuçta lezzet öğeleri (yağ, şeker, un, tuz, katkı maddeleri) hâlâ üründe mevcuttur. İnsanların aslında farkında olmadan yaptığı bir hata her gün tartılmak. Her gün tartılmak motivasyonu düşürebilir çünkü vücut ağırlığı günlük olarak birçok faktörden etkilenebilir. Kontrol önemlidir fakat haftada bir kez tartılmak kontrol açısından gayet idealdir.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.