burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Adayların hediye ve eşantiyon dağıtımı yasaklandı

Adayların hediye ve eşantiyon dağıtımı yasaklandı
634 kez okundu
06 Ocak 2019 - 14:21
31 Mart 2019 seçimleri için hazırlanan takvim kapsamında YSK seçim yasaklarını açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu seçimlerde propaganda serbestliği ve süresi ile ilgili uyulması gereken usul ve esaslar hakkındaki kararı yayımlandı.

HEDİYE VE EŞANTİYON DAĞITIMI YASAKLANDI

Seçime katılan siyasi partiler ve adayların, seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2019 Salı gününden seçim propaganda süresinin son günü olan 30 Mart 2019 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür, el ilânları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtmakta serbest olduklarına, Bu maddede belirtilen yayın veya malzemeleri dağıtacak kimselerin on sekiz yaşını doldurmuş bulunmaları gerektiğine (298/57-son), Ancak; siyasi partiler ve bağımsız adayların, yukarıda sayılanlar dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtmalarının, dağıttırmalarının veya bunları üçüncü kişiler ya da kurum ve kuruluşlar aracı kılınmak suretiyle dağıtılmasının yasak olduğuna (298/57-1), şeklinde açıklamada bulunuldu.

Karar, 19/12/2018 tarihinde oybirliği ile karar verildi.


ADAYLARIN REKLAM TERCİHİ İNTERNET OLACAK

YSK’nın bu kararı ile adayların reklamlarını yapabilecekleri alanlar sınırlanmış oldu. Son dönemde internet kullanımının yaygınlaşmasının ardından adayların reklamlarını internet kitle iletişim araçları, sosyal medya ve internet medyası aracıyla yapması hem öneriliyor hem de ön görülüyor.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.