burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

CHP’den Millet Bahçesi açıklaması

CHP’den Millet Bahçesi açıklaması
1.192 kez okundu
02 Şubat 2019 - 20:02

Yeşilova CHP İlçe Başkanlığı Yeşilova’da Salda Gölü’nde açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarına yönelik basın açıklamasında bulundu.

İŞTE YEŞİLOVA CHP İLÇE BAŞKANI FERDİ AY’IN AÇIKLAMALARI

Dün bir takım inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Burdur’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yeşilova ilçemizdeki Salda Gölü’nde 300 bin metrekarelik bir alanda Millet Bahçesi inşa edileceğini açıklamıştır.

Söz konusu projesi çerçevesinde bölgeye gelen vatandaşlarımızın bungalov evler ve kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında gezmesini sağlayacak çalışmayı da bu proje içinde yapacaklarını söyleyen Sayın Bakan, 44 kilometrekare olan göl yüzeyiyle birlikte 295 kilometrekarenin korunmuş olacağını belirtmiştir.

Bilindiği üzere, Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıyan Salda Gölü’müz, bembeyaz kumsallarıyla birlikte benzersiz bir görsel şölen oluşturmakta ve adeta Maldiv Adalarına benzetilmektedir.

Türkiye’nin Maldivleri olarak ün yapan gölümüzün korunması bizim birinci önceliğimizdir.

Ancak Gölümüzü besleyen dereler üzerinde DSİ tarafından inşa edilen göletler ve göl çevresindeki kontrolsüz tarım ilacı kullanımı nedeniyle Gölümüzün bembeyaz kumsalları kararmaya başlamıştır.

Göl kıyısında buraya özgü endemik bitki türleri bulunmaktadır. Göle insanların ulaşımı konusunda belli ölçütler konulmalı ve gölün hidrobiyolojik yapısının korunması göz önünde bulundurulmalıdır.

Öte yandan, gölümüze gelen ziyaretçiler sayesinde bölge halkımızın uzun vadeli ekonomik kazanımlar sağlamasının yolu da açılmalıdır.

Sonuç olarak, halkı ön plana çıkaran ve herkesin yaralanacağı bir proje, hem biz yöre halkını ve hem de tüm çevreci kurumları memnun edecektir.

Aksi takdirde, Salda Gölü’ne ihanet eden ve ranta, peşkeşe uzanan projelerin dayatıldığı bir millet bahçesi, ülkemize ve kentimize yarardan çok zarar verecektir.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.