“Birlikte Yaşlanalım” Projesi tanıtıldı « Burdurweb, Burdur Haber, Güncel Burdur Haber “Birlikte Yaşlanalım” Projesi tanıtıldı « Burdurweb, Burdur Haber, Güncel Burdur Haber
hava 11° Sisli
DOLAR 28,9254 %% 0.01
EURO 31,4563 %% -0.04
GRAM ALTIN 1.927,25 %% 0,16
ÇEYREK A. 3.151,05 %% 0,16
BITCOIN 1.207.151 %5.798
SON DAKİKA

“Birlikte Yaşlanalım” Projesi tanıtıldı

Son Güncelleme :

24 Şubat 2019 - 15:38

“Birlikte Yaşlanalım” Projesi tanıtıldı

Burdur Huzurevi Yaptırma ve Yardımlaşma Derneği koordinatörlüğünde yürütülen, Burdur Mehmet Akif Ersoy  Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulunun proje ortağı olarak yer aldığı “BİRLİKTE YAŞLANALIM” isimli Avrupa Birliği Erasmus+Programı Stratejik Ortaklıklar Yetişkin Eğitimi Projesinde, paydaş Ülkelerden İspanya, İtalya ve Belçika’dan temsilciler de yer alıyor.  Toplam Bütçesi  142.227 Avro olan proje ile 60 yaş üstü yetişkinlere temel düzeyde bilgisayar ve internet kullanımı becerisi kazandırılması, kendi fiziki, sosyal ve zihinsel kapasitelerini anlamalarının sağlanması ve kendi ihtiyaçları, arzuları ve kapasitelerine göre sosyal yaşama katılarak aktif yaşlanmalarına katkıda bulunulması hedefleniyor. Bugün düzenlenen programla iki yıl sürecek yaşlılara yönelik hazırlanan bu projenin tanıtımı yapıldı. Açılış konuşmaları ile başlayan programda, projenin koordinatörlüğünü yürüten Burdur Huzurevi Yaptırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İlhan Kayış, proje ortaklığını yürüten Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulunun Müdürü Ömer Akan, Belçika ve İtalyadan katılan proje ortağı olan kurumların temsilcileri ve Vali Hasan Şıldak konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından projeyle ilgili sunum yapıldı. Programa Valimiz ve eşi başta olmak üzere proje ortağı olan derneğin başkan ve yönetimi, İtalya, Belçika ve İspanya’dan temsilciler, yaşlı vatandaşlarımız, huzur evi sakinleri, şehit aileleri, kurum müdürleri ve stk temsilcileri katıldı. 

Vali Hasan Şıldak programda yaptığı konuşmada; “Yine ilimizde çok güzel, çok özel bir çalışmanın açılış bölümünü birlikte gerçekleştiriyoruz. Aslında altı çizilmesi gereken pek çok husus var. Bunlara ben kısaca değinmek isterim. Öncelikle de Burdur Huzurevi Yaptırma ve Yardımlaşma Derneği’mizi tebrik ediyoruz. Başkan İlhan Bey, değerli katkılarıyla projede hayat veren dernek yönetim kurulu üyemiz Meryem Hanım’ı, projenin kamu ayağını oluşturan Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’müzü ve Erasmus kapsamında değerli paydaşlarımızı tebrik ediyorum. Proje ilimiz için örnek teşkil etmesi boyutuyla önemsenmesi gerekiyor. Ama aynı zamanda içerdiği konu, hedef kitlesi de toplumumuzun, bizim de devlet olarak baştacı ettiğimiz yaşlılarımıza uzanması dolayısıyla ayrı bir önem taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız Yaşlılık Şurası’nı topladı. Burada devletimizin, hükümetimizin sosyal hizmetler ve yürüttüğü sosyal politikalar anlamında baktığımızda son yıllarda artık ölçeğinde dışında o kadar çok uygulama içindeyiz ki, ben bunu uygulayıcı olarakta biliyorum. Önemli bir bölümünü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde yürüttüğümüz sosyal politikalar uygulamalarımız toplumumuzda dezavantajlı olarak bulunan bütün kesimlere en etkili şekilde ulaşır vaziyete gelmiş durumda. Bunu ben bir Türk vatandaşı olarakta övünerek belirtmek istiyorum. Yaşlılarımızla da ilgili çok güzel, çok etkili uygulamalar var. Ama bu çalışmada bu proje kapsamında ki birliktelik bize sivil toplumunda bu alana girmesi ve bu çalışmaları desteklemesi bağlamında çok büyük mesajlar içeriyor. Çok önemli mesajlar veriyor.” dedi. Birlikte Yaşlanalım Projesi’nin 2 yıl süreli bir uygulama olduğunu belirten Vali Hasan Şıldak; “ Bütçeside bir hayli tatminkar seviyede. Böyle olunca da hem eğitici eğitimini kapsayan hem İtalya, İspanya ve Belçika’daki uygulama tecrübelerini de buraya yansıtacak olan yönüyle baktığımızda büyük kazanımlar oluşturacağını ve yaşlı insanlarımıza gerek gelenek gerek inanç sistemi olarak sahiplendiğimiz toplumumuzun temel direklerini proje kapsamında da ilimize uzanacak olması bizleride son derece memnun etti. Ben benzeri çalışmaların bu çalışmadan esinlenerek örnek alınacak bir çalışma olması dolayısıyla daha da cesaretlendirici olacağını, gerek sivil toplum kuruluşlarımıza, derneklerimize, vakıflarımıza, gerek meslek kuruluşlarımıza ve kamu kurum ve kuruluşlarımıza büyük bir şevk vereceğini, destek sağlayacağını umut ediyorum. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi ve katkı verecek bütün proje ortaklarını bir kez daha tebrik etti. Dernek Başkanı İlhan Kayış yaptığı konuşmada; “verdiği destekler dolayısıyla başta Valimiz olmak üzere Halk Eğitim Merkezine ve Burdur Valiliği AB ve Dış İlişkiler proje birimine teşekkür ederek” projeyle ilgili bilgiler paylaştı.

----- REKLAM -----