burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

Burdur’da tarihi eser operasyonu

Burdur’da tarihi eser operasyonu
675 kez okundu
14 Mart 2019 - 20:22

Burdur İl Emniyeti tarafından izinsiz kazı yapan şahıslara karşı yürütülen çalışmalar kapsamında bilgilendirmek amacıyla Burdur Valiliği yazılı açıklamada bulundu.

İŞTE O AÇIKLAMA

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından İlimiz Yeşilova ilçesi Kayadibi Mahallesinde, İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından Karamanlı İlçesi Samsat Mevkiinde izinsiz kazı yapılacağı yönünde duyumlar alınmıştır.  Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Yeşilova ilçesi Kayadibi Mahallesinde 12.03.2019 günü saat 14:40 sıralarında kaçak kazı yapıldığının tespit edilmesi üzerine, kazıyı gerçekleştiren; O.O., S.K., M.K., M.İ., suçüstü yakalanarak gözaltına alınmıştır. Cumhuriyet Savcısının talimatı üzerine yakalanan 4 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanununa Muhalefet suçundan adli tahkikata başlanılmıştır. Konu ile ilgili olay yerinde kazı yapmak için kullanılan malzemeler, 2 adet dedektör ve tarihi eser olabileceği değerIendirilen 2 adet madeni parça ile O. O. isimli şahsın ikametinde yapılan aramada ele geçirilen tarihi eser olabileceği değerlendirilen 12 parça bakır ve bronz eşyaya el konulmuştur.  Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yürütülen diğer çalışmada, Karamanlı İlçesi Samsat Mevkiinde izinsiz kazı yapılacağı duyumu alınmıştır. 12 Mart 2019 tarihi saat 12:00 sıralarında Karamanlı İlçesi Samsat Mevkiinde (3. Derece Sit Alanı)  icra edilen operasyonda S.K., M.S. ve H.G. isimli şüpheli şahıslar (2) adet dedektör, (1) adet el feneri, (1) adet kazma ve (1) adet çapa ile birlikte izinsiz kazı yaptıkları esnada suçüstü yakalanmışlardır. Olay ile ilgili S.K. isimli şahsın evinde yapılan aramada (1) adet dedektör bulunmuştur. Tefenni Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile ele geçirilen kazı malzemeleri muhafaza altına alınarak yakalanan şüpheli S.K., M.S. ve H.G. isimli şahıslar ifadelerinin alınmasına müteakip serbest bırakılmıştır.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.