burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

DSP’li Başkan Adayı Toyman’dan rüzgar gülü projesi

DSP’li Başkan Adayı Toyman’dan rüzgar gülü projesi
269 kez okundu
25 Mart 2019 - 16:25

Demokratik Sol Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Veteriner Hekim Teoman Toyman, yazılı basın açıklamasında bulunarak çarpıcı projesini açıkladı.

Özellikle Burdur merkezde sol çekmenin dikkatini üzerine çekenDSP Burdur Belediye Başkan adayı Teoman TOYMAN “Burdur için ekonomik getirisi olan Belediyemizin gelirini artıracak Rüzgar Türbini santralleri projesini açıklıyorum” Dedi.

Projesiyle ilgili teknik bilgileri paylaşan Toyman, “Rüzgar Türbini rüzgar içindeki kinetik enerjiyi mekanik enerjiye ya da elektrik enerjisine çeviren bir makinedir. Ülkemizde rüzgar enerjisinden üretilen elektrik yıllık toplam üretimin sadece %7’sidir Günümüzde üretilen ortalama büyüklükte bir karasal türbinin 2,5- 3 MW’dır.Yaklaşık 1000 evin elektrik ihtiyacını karşılar. Santral kolaylıkla 2 ay gibi kısa bir süre içinde kurulabilir. Rüzgar türbinü çiftliklerinde türbinlerin kendileri toplam alanın %1’inden azını kaplar. Çevrelerinde çiftçilik, turizm gibi mevcut aktiviteler sürdürülebilir . Rüzgar türbinlerinin 20-25 yıllık ömrü vardır. Rüzgar enerjisi hiçbir atığa yol açmaz, suyu kirletmez. Fosil yakıtların ve nükleer santrallerin aksine, rüzgar teknolojisi elektrik üretmek için çok az miktarda su kullanır.” Dedi.

Burdur rüzgar enerjisi yönünden yeterli, elektrik hatlarına yakın arazileri mevcut bir şehirdir diyen Toyman, “Yapılacak profesyonel ön çalışmalar ile şehrimizin uygun noktalarında en kısa sürede proje hayata geçirilecektir.İlk 5 yıl Burdur’umuza 100 adet rüzgar türbini kazandırıp belediyemizin gelirlerini artırarak gelecek yatırımlara kaynak sağlayacaktır.Ortalama 100 türbin yıllık 5 milyon lira belediyemize gelir getirecektir.Rüzgar Türbini maliyeti 35-50 bin dolar civarındadır. Yatırımın geri dönüş süresi alınacak destek ve hibelerle 3 yıl içinde kendini amorti edecektir . Enerji Bakanlığı, AB fonları ile Dünya Bankası ve yatırım şirketleri gibi kuruluşlar yenilenebilir enerji kaynağı ile ilgili projelere teşvik desteği sağlamaktadır. Elde edilen enerji belediye ait binalarda kullanılacağı gibi elektrik dağıtım şirketine satılarak hatıra sayılar gelir elde edilerek .Burdur’un ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak ve Burdur’un gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.” Dedi.

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.