Son Dakika
18 Nisan 2019 Perşembe
burdurwebmedya
burdurwebmedya

DSP’li Başkan Adayı Toyman’dan rüzgar gülü projesi

25 Mart 2019 Pazartesi, 16:25

Demokratik Sol Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Veteriner Hekim Teoman Toyman, yazılı basın açıklamasında bulunarak çarpıcı projesini açıkladı.

Özellikle Burdur merkezde sol çekmenin dikkatini üzerine çekenDSP Burdur Belediye Başkan adayı Teoman TOYMAN “Burdur için ekonomik getirisi olan Belediyemizin gelirini artıracak Rüzgar Türbini santralleri projesini açıklıyorum” Dedi.

Projesiyle ilgili teknik bilgileri paylaşan Toyman, “Rüzgar Türbini rüzgar içindeki kinetik enerjiyi mekanik enerjiye ya da elektrik enerjisine çeviren bir makinedir. Ülkemizde rüzgar enerjisinden üretilen elektrik yıllık toplam üretimin sadece %7’sidir Günümüzde üretilen ortalama büyüklükte bir karasal türbinin 2,5- 3 MW’dır.Yaklaşık 1000 evin elektrik ihtiyacını karşılar. Santral kolaylıkla 2 ay gibi kısa bir süre içinde kurulabilir. Rüzgar türbinü çiftliklerinde türbinlerin kendileri toplam alanın %1’inden azını kaplar. Çevrelerinde çiftçilik, turizm gibi mevcut aktiviteler sürdürülebilir . Rüzgar türbinlerinin 20-25 yıllık ömrü vardır. Rüzgar enerjisi hiçbir atığa yol açmaz, suyu kirletmez. Fosil yakıtların ve nükleer santrallerin aksine, rüzgar teknolojisi elektrik üretmek için çok az miktarda su kullanır.” Dedi.

Burdur rüzgar enerjisi yönünden yeterli, elektrik hatlarına yakın arazileri mevcut bir şehirdir diyen Toyman, “Yapılacak profesyonel ön çalışmalar ile şehrimizin uygun noktalarında en kısa sürede proje hayata geçirilecektir.İlk 5 yıl Burdur’umuza 100 adet rüzgar türbini kazandırıp belediyemizin gelirlerini artırarak gelecek yatırımlara kaynak sağlayacaktır.Ortalama 100 türbin yıllık 5 milyon lira belediyemize gelir getirecektir.Rüzgar Türbini maliyeti 35-50 bin dolar civarındadır. Yatırımın geri dönüş süresi alınacak destek ve hibelerle 3 yıl içinde kendini amorti edecektir . Enerji Bakanlığı, AB fonları ile Dünya Bankası ve yatırım şirketleri gibi kuruluşlar yenilenebilir enerji kaynağı ile ilgili projelere teşvik desteği sağlamaktadır. Elde edilen enerji belediye ait binalarda kullanılacağı gibi elektrik dağıtım şirketine satılarak hatıra sayılar gelir elde edilerek .Burdur’un ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak ve Burdur’un gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.” Dedi.

Yorum

 1. SADIK ÇELİKEL

  03/26/2019 at 15:16

  Değerli Başkan Adayım.
  Açıkladığınız Rüzgar türbini projeniz ile katkıda bulunmak istiyorum.
  Niyet olarak “Yenilenebilir Enerji” projesi açıklamanız bu konuda yıllarca çalışmış bir mühendis kardeşiniz olarak beni memnun etmiştir. Ancak 2MW’lık Bir rüzgar türbininin işletmeye geçme maliyeti 1,5 milyon dolar civarındadır. Yani sizin dediğiniz 35-50 bin dolar arası değildir.
  Öyle iki ay da da kuramazsınız. Bu gün sektörde bir RES(Rüzgar Enerji Santrali)nin kurulumu 2 yıl gibi bir zamanda gerçekleşebilir.
  Önce kurmayı planladığınız yere 35bin dolara mal olacak bir yıl ölçüm yapacak, Rüzgar Ölçüm istasyonu kurmanız lazım.
  Her şeyi tamamladınız diyelim; Sırf satın alma ve taşıma planlaması 2 ay sürer. İnşaatı 6 ay civarı zaman alır, enerji nakil hattı ise ayrı zaman ve maliyet konusudur. Çevre etki değerlendirmesi dahil bir çok değerlendirmeden geçer. Öyle Enerji nakil hattına istediğiniz yerden de giremezsiniz. Hesaplar sonucu sizin şebekeye vereceğiniz güç ile uygun bir bağlantı ile bağlanabilirsiniz anacak.
  Not: Bu söylediklerim sizin Rüzgar dan Enerji üretim ve dağıtımı ile ilgili yasalardaki gereklilikleri yerine getirdiğiniz varsayılarak söylenmiştir. Zaten bu yasalara uygun olmayan bir şey yapamazsınız. ilgili yönetmeliklere bakınız
  Yani sonuçta; zaman 2 ay değil 2 yıl alır, 35-50 bin dolar değil 1,3 ila 1,5 milyon dolar civarındadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


kampüs gazetesi,burdur ceviz ezmesi