burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdur Haber, Burdur Haberleri

MAKÜ Rektör adayı Özdaşlı’dan “liyakat” vurgusu

MAKÜ Rektör adayı Özdaşlı’dan “liyakat” vurgusu
684 kez okundu
15 Nisan 2019 - 21:58

MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve üyelerini ziyaret etti. Ziyaret sırasında Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı, adaylığı hakkında açıklamalarda bulundu. Adaylık başvurularının 26 Nisan’a kadar devam edeceğini belirten Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı, MAKÜ Rektörlüğüne atanırsa, liyakatı, kamu yararını ve bu konuda birtakım ilkeleri benimseyeceğini söyledi.   

MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı ziyarette adaylığıyla ilgili açıklamasında;

“Sizinde malumunuz 12 Nisan’da ilanlar çıktı. MAKÜ Rektör adaylığıyla ilgili başvurular 26 Nisan’da tamamlanacak süreç. YÖK’te mülakattan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi söz konusu olacak. 

Önemli olan üniversitemizin, bölgemizin fayda etmesi bu süreçte. Eğer bize nasip olursa da bu faydayı ortaya çıkarabilmek için maksimum seviyede çalışacağıma ve gayret edeceğime söz veriyorum. Üniversitenin 3 temel misyonu var. EĞİTİM öğretim misyonu var. Araştırma ve proje üretme misyonu var ve topluma hizmet misyonu var. Bu topluma hizmet etme misyonunun da temelde Burdur’dan başlayarak böyle bir dalga gibi Burdur’un etrafında bölgesinde yayılarak gidecek, özellikle Batı Akdeniz Bölgesi açısından anlam ifade edecek. Eğitim öğretim misyonu çağın ve mezunlarıtalep edenlerin beklentileri doğrultusunda bir piyasa mekanızlası içinde aslında. Bunun değerlendirilmesi gerekiyor ve hem çağın hem mezunları talep edenleri istek ve beklentilerini karşılayan bir eğitm öğretim mekanızması oluşturmak gerekiyor. Diğer tarafta proje ve argeler ayağına baktığımızda üniversitede temel araştırmaların ve uygulamalı araştırmaların ciddi şekilde yapılması, temel araştırmalar neticesinde elde edilen bilgilerin uygulamaya aktarılabilmesi.

Topluma hizmet boyutu. Burdur ili, ilçeleri, bölgemiz ve ülkemiz için hem ekonomik anlamda üniversitenin birtakım değerler üretebilmesi,sadece ekonomik olarak konuya bakmayıp, sosyo-kültürel anlamda üniversitenin değerler üretebilmesi, değerleri yaygın hale getirebilmesi gerekiyor. Bunların hızlandırılarak ilerletilmesi gerekiyor. O kültürün daha derinlemesine hem sosyolojik hem psikolojik olarak araşıtırlaması, ortaya çıkarılması ve bu bilginin yaygınlaştırılması ilgili çabalarda yoğunlaşmak gerekiyor diye düşünüyorum.”dedi.

Liyakat esaslı bir yönetim

Yönetimde liyakat ve sadakatın olması gerektiğini vurgulayan MAKÜ Rektör adayı Prof. Dr. Özdaşlı;

“Yönetim olgusu insanları ve kaynakları amaçlar doğrultusunda yürütmekse eğer birtakım ilkelerle yola çıkılır. Biz bu ilkeler doğrultusunda haraket edeceğiz. 

Geçmişte Türk milleti büyük devletler kurmuştur. Bu devletlerde biz baktığımızda benim gördüğüm en önemli unsurlardan birtanesi, liyakat. Liyakatın yanında sadakatinde olması gerekiyor. Diğer unsur adalet. Adalet çok önemli bir mesele. Adil olmak gerekiyor. Adaletin kendi koyduğu ilkelerde devam etmek gerekiyor. Burada adalet konusuna ciddi önem vermek gerekiyor. Paydaşlarda adil olmayan bir durumu gördüklerinde müdahale edebilecekler. 

burdurwebmedya
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.