burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Hastane hekimleri sessizliğini bozdu

Hastane hekimleri sessizliğini bozdu
3.077 kez okundu
03 Haziran 2019 - 10:41

Burdur Devlet Hastanesi ile ilgili son dönemdeki sıkıntılar sebebi ile Isparta-Burdur Tabip Odası Yöneticileri ile Burdur Devlet Hastanesi hekimlerinin katılımıyla geçtiğimiz hafta bir toplantı yapıldı.

Burdur Devlet Hastanesi’ nde yapılan toplantıya Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Ali GÖKÇE, Hastane temsilcisi Dr. Tevfik Serkan ÖZKAN, Tabip Odası eski yöneticileri Dr. Ulaş SAĞLAM, Dr. Ümit GÜMÜŞTAŞ ve hastane hekimlerinin tamamına yakını katıldı.

Toplantıda aşağıdaki sorunlar tespit edilerek kamuoyuna paylaşıldı. Oda temsilcileri, “Isparta-Burdur Tabip Odası olarak aşağıdaki sorunların ivedilikle çözümünü temenni ediyoruz.” Dedi.

İŞTE O SORUNLAR

Son günlerde Burdur Kamuoyunda Burdur Devlet Hastanesi’ nde huzursuzluk olduğu paylaşılmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bu durumun sebebinin ekonomik sebepler olduğu bilinçli olarak lanse edilmektedir. Ekonomik sorunlar zincirin son halkasıdır.

 • Hastanede hekimlerin muhatap olabileceği idari boşluğun bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Bu yapılırken de liyakat sahibi insanların tercih edilmesi gerekmektedir.
 • İl Sağlık Müdürlüğü’nün iletişim problemini bir an önce çözmesi, görüşme talebi olan hekimlerin bu taleplerini geri çevirmekten vazgeçmeleri gerekmektedir. Sağlık personelleriyle herhangi bir görüşme yapılmadan, basına hastanede herhangi bir sorun ve huzursuzluk yoktur demek iletişimsizliğin en büyük göstergesidir.
 • İl içi ve İl dışı görevlendirmelerin keyfi, birdenbire, ben yaptım oldu mantığıyla haftanın son mesai saatinde tebliğ edilmeye çalışılması hekimin de bir insan olduğunun düşünülmediği anlamına gelmektedir. Bu üsluptan derhal uzaklaşılması gerekmektedir.
 • Hastanenin fiziki koşullarına, hastane işleyişine tam olarak vakıf olmayan, aktif hekimlik yapmayan, hatta hekim olmayan kişilerin İl Sağlık Müdürlüğü’nde yıllardır aynı koltukları işgal etmesi sorunun oluşmasında en büyük neden, çözümünde de en büyük engeldir.
 • Burdur Devlet Hastanesi, Burdur Merkez’ de 24 saat kesintisiz hizmet veren tam teşekküllü tek sağlık kuruluşudur. İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan talihsiz açıklamada “tercih edilmeyen doktorlar” ifadesinin bulunması, İl Sağlık Müdürlüğü’nün ne kadar hekim dostu olduğunun göstergesidir. Bu ifadeyi şiddetle kınıyoruz. Tercih edilmeyen doktorlar değil, halkımızın hak ettiği fiziksel ortamı ve kaliteyi sağlayamayan İl Sağlık Müdürlüğü’ dür. Bu arada yeni hastane inşaatının durduğuna dair dedikoduları kamuoyundan takip etmekteyiz. Bu konuda bizlere herhangi bir açıklama yapılmamaktadır.
 • İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı talihsiz açıklamada, daha fazla hasta yatırılması ve daha fazla ameliyat yapılması önerisinde bulunulmuştur. Bu endikasyon dışı (gereksiz) tedavi anlamına gelmektedir. Bu tip yaklaşım halk sağlığına ciddi anlamda zarar vermektedir. Bu durum hasta hekim ilişkisine ticari gözle bakıldığının göstergesidir.
 • Gerekli alt yapı ve hazırlık yapılmadan birden bire geçiş yapılan hastane otomasyon sisteminde sıklıkla sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar sebebiyle haftalardır hastalarımız ve çalışanlarımız mağdur olmaktadır. Yine fatura hekimlere kesilmektedir.
 • İhtiyacımız olan cerrahi malzemelerin gerekli kalitede sayıda ve zamanda alınmasına hastane müdüriyetinin ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün engeller çıkarması büyük bir problem haline gelmiştir. Bu durum bir kısım ameliyatların gerekli ekip olmasına rağmen yapılamamasına hastaların mağdur edilip çevre İllere gitmesine sebep olmaktadır.
 • Yoğun çalışma temposunun olması, kanuni sınırlamanın üzerinde listeye koyulan icap listelerinin olması, hekimlerimizde kronik yorgunluğa ve umutsuzluğa sebep olmaktadır. Bu da iş veriminin düşmesine sebep olmaktadır.
 • Kamuoyunu son günlerde en çok meşgul eden konu, tayin istenip istenilmediğidir. Evet çok sayıda arkadaşımız geçtiğimiz aylarda tayin isteyip gitmiştir. Bu günlerde tayin istemiş ve önümüzdeki günlerde tayin istemeyi planlamaktadır. Bu sayı 30 -40 ‘lı rakamları bulacaktır.
 • Son olarak şunu belirtmek isteriz ki gelir dağılımında adaletsizlik, sağlık personelinin hak ettiğini alamaması önemli bir sorundur. Ancak bizler için daha önemli olan etik konular ve hekimlik onurumuzdur. Bugüne kadar sorunlarımızın dile getirilmesinde ve çözümlenmesi sürecinde bizlere destek olan basın mensubu arkadaşlarımıza, tüm sivil toplum kuruluşlarına dostlarımıza teşekkürü borç biliriz.

 

 

 

KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.