burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

AK Vekillerden yatırım açıklaması

AK Vekillerden yatırım açıklaması
412 kez okundu
15 Haziran 2019 - 11:37

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, “TKDK Burdur İl Koordinatörlüğümüze, 23 adet proje hazırlanarak sunulmuş olup, bu projelerle tarım ve hayvancılık sektöründe ülkenin önde gelen büyükşehirlerini geride bırakılmıştır. Bu projelerle İlimize 71 milyon liralık yatırım kazandırma fırsatını elde etmiştir” açıklamasında bulundu.

TKDK Burdur İl Koordinatörlüğünün IPARD II 5. Çağrı döneminde gayretli çalışmalarından bahseden Milletvekilleri Özçelik ve Uğur, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörlüğümüz, 16 Şubat 2019 tarihinde itibari ile IPARD II 5. Çağrı tanıtım faaliyetleri kapsamında tüm Burdur genelinde tanıtım çalışmaları gerçekleştirmişti. Bu yapılan çalışmalar sonrası TKDK şimdi de Burdur’a 71 milyonluk dev yatırımları vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için kolları sıvadı” ifadelerini kullandılar.

KIRSAL KALKINMADA, BURDUR’A ASLAN PAYI

Yapılan çalışmalar sonrasında 23 Projede 71 Milyonluk yatırımın gerçekleşeceğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “TKDK Burdur İl Koordinatörlüğünün IPARD II 5. Çağrıya çıktığı 16 Şubat 2019 tarihinden bu yana TKDK Burdur İl Koordinatörlüğümüze, 23 adet proje hazırlanarak sunulmuş olup, bu projelerle tarım ve hayvancılık sektöründe ülkenin önde gelen büyükşehirlerini geride bırakılmıştır. Bu projelerle İlimize 71 milyon liralık yatırım kazandırma fırsatını elde etmiştir” açıklamasında bulundular.

“FARKLI ALANLARDA YENİ İŞLETMELERE İMKAN SAĞLANIYOR”

TKDK’nın her zaman yatırımcının yanında olduğunu belirten Milletvekilleri Özçelik ve Uğur, “TKDK ile yatırımcılarımızın atacağı ilk imzalar sonrasında Burdur’a 71 Milyon TL yatırımın gerçekleşecek olup, söz konusu miktarın da 31 Milyon Lirasının karşılıksız verilecektir. Destekleme alan projeler“Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması” ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” sektörlerini içermektedir. Proje hazırlayan destek alacak olan İlçelerimiz ise Burdur Merkez de dahil olmak üzere; Kemer, Tefenni, Yeşilova, Karamanlı, ve Bucak ilçeleridir. Destekleme kapsamında hazırlanan projelerde Süt inekçiliği, besi hayvancılığı, küçükbaş(koyun) süt ve et üretimi, süt işleme(süt tozu üretimi), dondurma üretimi, meyve-sebze kurutma, soğuk hava deposu ve özellikle bölgemizdeki açığı kapatmaya yönelik büyük önem arz eden hindi üretimi projeleri yer alıyor” şeklinde belirttiler.

“2012 KURULAN TKDK’DAN 368 PROJE HİBE ALDI”

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nın Burdur İl Koordinatörlüğünün 2012 yılında kurulduğunu belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ AK Parti Hükümetlerimizin Kırsal Kalkınmayı desteklemek amacıyla, kurduğu bu kurumu 2012 yılında 42 ille birlikte kurulmasını sağladık. 2013 yılından şu ana kadar başvurulardan 368 proje ile sözleşme imzaladı. Ödemesi biten proje sayısı ise 335’tir. Bu projelerin proje bedeli 190 milyon TL olup, toplam yatırıma 109 milyon TL hibesi bulunmaktadır. TKDK tarafından 83,1 milyon liranın ödemesi tamamlandı. Son proje çağrı döneminde alınan projelerin, uygun bulunup sözleşme imzalanırsa toplam yatırım 260 Milyon TL’ye ulaşacaktır. TKDK tarafından ödenecek olan hibe ise toplamda 140 Milyon TL’ye ulaşacaktır” sözlerine yer verdiler.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.