burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Milletvekili Uğur’dan genel kurulda askerlik sistemi açıklaması

Milletvekili Uğur’dan genel kurulda askerlik sistemi açıklaması
442 kez okundu
15 Haziran 2019 - 12:40

Milletvekili TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Yasin Uğur’un Yeni Askeralma Kanunu Teklifi Hakkında TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap etmesi hususunda konuşmada bulundu.

İŞTE O KONUŞMA

Milletvekili Uğur yaptığı konuşmada; ‘‘Vatani görevini henüz tamamlamamış olan çok değerli gençlerimiz ve silahaltındaki er ve erbaşlar tarafından çok yakından takip edilen, Yeni Askeralma Kanunu Teklifinin; Milli, Manevi ve Mesleki Değerler ön planda tutularak, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacını ve gençlerimizin beklentisini karşılayacak şekilde hazırlandığını, çok net bir şekilde ifade edebilirim.

1927’den bu yana ülkemizde uygulamada olan 1111 sayılı Askerlik kanunumuzu; yeni “AskerAlma Kanunu Teklifi” ile kapsamlı bir şekilde değiştiriyoruz.

Amacımız; hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizin profesyonelleşerek gücünü artırması, hem de gençlerimizin gelecek planlarını daha rahat yapmalarını sağlamaktır.

İnşallah en kısa sürede yeni askeralma kanunu çıkararak aziz milletimizin bu beklentisini de karşılayacağız.

Yeni Askerlik Sisteminin, net bir şekilde anlaşılması için kısaca özetleyecek olursak;

BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR. HER YIL BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI BEKLENTİSİ ORTADAN KALKIYOR.

Zorunlu hizmet süresi erbaş ve erler için 6 aya düşürülüyor. Bu durum Yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 aydır. Er ve erbaşlardan istekli olanlar, disiplin amirleri tarafından uygun görülmesi halinde, 2. 6 aylık dönemde, 2000 tl maaş alarak, 6 ay daha askerlik hizmetine devam edebiliyorlar.

Bedelli askerlik kalıcı hale geliyor. Her yıl bedelli askerlik çıkacak mı beklentisi ortadan kalkıyor. Bedelli askerlik için ödenecek ücret, 1 asteğmen maaşının 6 katı olarak belirlendi.

Dövizle askerlikte ise, bu bedel 4500 Euro olarak belirlenmiş olup, uzaktan eğitim ile askerlik hizmetini tamamlayabiliyorlar.

1 ay temel eğitim herkes için zorunlu hale getiriliyor. Bedelli askerlikten faydalananlarda bu 1 aylık temel eğitimi alıyorlar.

Askerlik çağı 20 yaşında başlıyor. Bedelli askerlikten faydalanmak için erteleme yaş sınırı, lise mezunlarında 22, meslek liselerinde 25, meslek yüksekokullarında ve lisans mezunlarında 28, yüksek lisans da 32, doktora, tıp ve sporcularda ise erteleme yaşı 35 dir.

Yine, yeni sistemde ilk defa Meslek yüksekokulu mezunlarına yedek ast subay olarak vatani görevini yapma imkânı veriliyor. Mevcut yasada meslek yüksekokul mezunları ilkokul mezunları ile aynı şartlarda değerlendiriliyordu. Bu yüzden gençlerimiz kısa dönem askerlikten faydalanabilmek için kendi mesleklerinden vazgeçerek, mutlaka 4 yıllık bir fakülte bitirmenin derdine düşüyorlardı.

Şimdi yedek astsubaylık tercihinde bulunarak, 2 ay temel eğitiminin ardından 10 ay astsubay maaşı alarak vatani görevlerini yapabilecekler.

Ayrıca vatani görevini tamamladıktan hemen sonra; askeriye de kalmak isteyenlere, uzman erbaş, astsubay ve subay alımları için sınav tam notunun %20 sine kadar ilave puan, meslek lisesi mezunları ve yüksekokul mezunları için ise %25 e kadar ilave puan verilebilecek. Bunun amacı, Türk Silahlı kuvvetlerimizin, personel alımında 1 yıl süre ile eğittiği ve yatırım yaptığı insan gücünü muhafaza ederek, kaynakların en etkin şekilde kullanmak istemesindendir.

Değerli milletvekilleri;

Yeni askerlik sisteminin ülkemize ekonomik yönden herhangi bir yükü de bulunmamaktadır. Er ve erbaşlara ödenen harçlık, yedek ast subay ve yedek subaylara ödenen maaş; bedelli askerlik ve dövizle askerlikten elde edilen gelir ile karşılanmaktadır. Yani Sistem kendi döngüsünü sağlamaktadır.

Yeni yasa teklifinde, Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlar, bedelli askerlikten faydalanmazlar ancak; Yasa çıktıktan sonra bakaya ve yoklama kaçağı durumunda olan kişilerden istekli olanlar, 1 defaya mahsus olmak üzere ilk başvuru döneminde bedelli askerlikten yararlanabilecekler.

Öğretmenler ve doktorlar, bağlı bulundukları bakanlıkların ihtiyaçları göz ününde bulundurularak, 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından, kendi görevlerini yapıp, maaşlarını da kendi bakanlıklarından alarak vatani görevlerini tamamlamış olacaklar.

Çok değerli milletvekilleri, Yeni sistemin güzelliklerinden biri de, personelin önünün açık olması.

ASKERİYEYE ERBAŞ OLARAK GİREN BİRİNİN, UZMAN ERBAŞLIĞA, ASTSUBAYLIĞA, SUBAYLIĞA HATTA GENERALLİĞE KADAR YÜKSELME ŞANSI VAR.

Gerekli şartları yerine getirmek koşulu ile askeriyeye Erbaş olarak giren birinin, uzman erbaşlığa, astsubaylığa, subaylığa hatta generalliğe kadar yükselme şansı var.

Değerli milletvekilleri göründüğü üzere, Yeni askerlik sistemi çok daha büyük bir özen, ayrıntı ve dikkat ile hazırlanmış bir çalışmadır. Burada, çok önemli bir değişim, dönüşüm ve gelişme içerisindeyiz.

Bu yasa teklifi, İnşallah Genel Kurlumuzda oylanarak kabul edikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayı ile yürürlüğe girecek.

Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, silahaltındaki er ve erbaşlardan, 6 ayını tamamlayanlar tezkerelerini alarak, terhis edilecekler.

Yeni askerlik kanununun, Vatanımıza ve Milletimize Hayırlı olmasını diliyor, Genel Kurulu Saygıyla Selamlıyorum’’ dedi.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.