burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Kurban öncesinde kalpazanlar iş başında

Kurban öncesinde kalpazanlar iş başında
518 kez okundu
03 Ağustos 2019 - 12:04

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle dolandırıcılar tarafından sahte para kullanılarak vatandaşların mağdur olmamaları için çalışmalar kararlılıkla yürütülüyor.

Bu kapsamda İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından; Burdur İli Gölhisar İlçesi Uylupınar Köyü’nde H.Y. ve O.K. isimli şahısların piyasaya sahte para sürecekleri bilgisi alınmıştır.

30 Temmuz 2019 günü Gölhisar İlçesi Uylupınar Köyü’nde H. Y. ve O.K. isimli şahıslara yönelik yapılan operasyon neticesinde (50) Adet 100’lük sahte banknot ele geçirilmiştir. Yapılan operasyonda H.Y. ve O.K. isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Gölhisar Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile ele geçirilen sahte banknotlara el konulmuş olup yakalanan şüpheli H. Y. ve O.K. isimli şahıslar çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BURDUR VALİLİĞİ UYARDI

Burdur Valiliği yazılı açıklamada bulunarak vatandaşları uyardı.

İŞTE O AÇIKLAMA

İlimiz genelinde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan vatandaşlarımızın alın terinin, yıllarca yaptığı birikimin art niyetli kişi veya kişilerce çalınması, maddi ve manevi zararlara uğramalarının önüne geçilmesi ve iş gücü kaybını engellemek maksadı ile yaklaşan Kurban Bayramı da göz önüne alınarak hayvan hırsızlıklarına ve sahte para kullanılarak dolandırılmalarına karşı mağduriyetler yaşamamaları için ilgili olarak; İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından;

* Hayvanlarını hiçbir zaman başıboş bırakmamaları, 24 saat gözetim altında bulundurmaları,

* Sürünün büyüklüğüne göre yeteri kadar çoban temin ederek hayvanlarını otlatmaya götürmeleri,

* Hayvan barınakları ve otlaklarda yeteri kadar çoban köpeği bulundurmaları,

* Hayvanları muhafaza ettikleri yerleri aydınlatmaları,

* Hayvan barınaklarının, kapı ve pencerelerinin kilitli olması, barınaklarda alarm sistemi bulundurmaları,

* Çoban olarak tutulan kişi/kişilerin halk tarafından iyi olarak bilinen/tanınan, daha önce hırsızlık suçu işlememiş kişi/kişilerden seçilmesi,

* Kaynağı belli olmayan ve menşe şahadetnamesi olmayan hayvanlar satın almamaları,

* Hırsızlık olaylarının genellikle 00.00-06.00 saatleri arasında ve görüş şartlarının zayıf olduğu zaman dilimlerinde gerçekleştiği ve buna göre tedbir almaları,

* Hayvanlarının çalındığını tespit etmeleri durumunda olay mahallinde hiçbir şeye dokunmamaları, araç ve ayak izlerini bozmamaları ve görevliler gelene kadar kimsenin yaklaşmasına müsaade etmemeleri,

* Hayvan alım ve satımlarında sahte para kullanılarak dolandırılmamaları için Toplum Destekli Kolluk Hizmetleri kapsamında bilgilendirme/bilinçlendirme faaliyetleri icra edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.