burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Oto Ekspertiz artık zorunlu oluyor

Oto Ekspertiz artık zorunlu oluyor
1.129 kez okundu
02 Aralık 2019 - 12:36

İkinci el araç alımında son iki aya girerken zorunlu hale gelecek.

1 Ocak 2020 itibariyle artık ikinci el otomobil alım satımını düzenleyen yönetmelikle beraber bir çok yenilik geliyor.En önemli yeniliklerden birisi ise ikinci el otomobil alım satımının da önemli bir rol oynayan ekspertiz raporu ile ilgili önemli düzenlemeler geliyor.

Bu yönetmelikle ekspertiz noktasında yeni düzenlemeler getiriyor

İkinci el araç alım satımlarında yetki belgesinin zorunlu hala gelmesiyle 8 yaş veya 160 bin km’ye kadar ikinci el otomobillerin alım satımında ekspertiz raporu şart olacak ve yetki belgesi almayanlar ikinci el araç satışı yapamayacak. Noterler rapor olmadan işlem yapamayacak. Araç hasarlarını ve sorunlarını tespit etmek amacıyla ikinci el otomobil ticareti öncesi başvurulan ekspertiz merkezleri de satış öncesinde zorunlu hale gelecek.

İkinci el aracın devri için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belgeli ekspertiz merkezlerinden alınmış araç şart olacak. Ekspertiz merkezlerinin taşıması gereken fiziki şart ile güvenlik tedbirleri de TSE tarafından belirlenirken, bu merkezlerde yalnızca yeterlilik belgesine sahip ustalar çalışacak.

İkinci el araçta neleri dikkat edilmeli

İkinci el araçta dikkat edilmesi gereken noktalara da değinen Yasin Dönmez, aracın şase, kaporta, airbag ve kilometre kontrollerinin bunların başında geldiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Söz konusu hususların dışında elektrik aksam kontrollerinin çok iyi yapılması gerekiyor. Kapılardaki fitillerinin sökülüp herhangi bir işlem ya da kaynak olup olmadığına bakılması gerekiyor.’’Dedi.

Oto ekspertiz ücretlerinden çekinmeyin

Burdur Oto Ekspertiz İşletme sahibi Yasin Dönmez: “Oto ekspertiz zorunluluğu bireyler arası araç alımı ve satımında geçerli olmasa da yine de vatandaşların araçlarını aldıktan sonra mağduriyet yaşamamaları açısından araçlarını ekspertiz yapmalarını öneriyoruz.Sonuç itibariyle araç fiyatlarının her geçen gün artmasından kaynaklı bireylerin araç alırken yüksek meblağlar ödemesi üzerine araçla ilgili bir sorun çıkması halinde vatandaşlarımız büyük mağduriyetler yaşamaktadırlar.Şuan da orta halli iyi bir araba 40 bin TL gibi bir rakamla başlamaktadır.Bir arabaya 100 bin lira ödediğinizi düşünürsek eğer, bizim arabada yaptığımız ekspertiz ücretleri ekspertizsiz araç aldıktan sonraki yaşayacağınız sorunların yanında çok da önemli olduğunu anlayacaksınız.Bu nedenle özellikle ikinci el araç alacak vatandaşlarımıza çağrım. İkinci el araç alırken Oto ekspertiz ücretlerinden çekinmeyin diyorum.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2019 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.