burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber, Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika

Milletvekili Göker “taşeronlara neden kadro verilmiyor?”

Milletvekili Göker “taşeronlara neden kadro verilmiyor?”
374 kez okundu
06 Ocak 2020 - 13:08

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER şeker fabrikalarında çalışan taşeron işçileri sordu…

-Taşeron olarak çalışanlara neden kadro vermiyorsunuz?

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şeker fabrikalarında çalışan işçiler hakkında yazılı soru önergesi verdi.

4 Aralık 2017 tarihinde çıkarılan 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin kamuda kadrolu işçi statüsünde kadroya alınmasının kararlaştırıldığını ancak şeker fabrikalarında çalışan işçilerin bu kapsamın dışında bırakıldığını belirten GÖKER, “Kamuda tek bir taşeron işçi kalmayacak sözü verilmiş olmasına rağmen şeker fabrikalarında yıllardır geçici işçi statüsünde çalışan kampanya ve mevsimlik işçiler kadroya alınmamıştır” dedi.

2019 yılının son günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığından alınan izinle İŞKUR aracılığı üzerinden, Şeker Fabrikaları Anonim Şirketine 3 farklı ilanla 1500 işçi alımının yapılacağı duyurulduğunu söyleyen CHP’li Vekil, “Taşeron olarak yıllardır memur gibi çalıştırılan personele kadro verilmemesi bir yana, 2021 yılında sözleşmelerinin yenilenmeyeceği konuşulmaktadır. Üretimin sürdürülebilirliği, çalışma barışı ve istihdam açısından çok önem arz eden bu husus yürütme organı tarafından göz ardı edilmiştir” diyerek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bir takım sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

*Şeker fabrikalarında çalışan işçilerin asli kadroya geçirilmemesinin gerekçesi nedir?

*Başka kurumlarda çalışan işçilere kadro verilirken şeker kolunda çalışan işçilere kadro verilmemesi hakkaniyet ilkesi ile bağdaşmakta mıdır?

*Taşeron olarak yıllardır memur gibi çalıştırılan söz konusu personelin 2021 yılında sözleşmelerinin yenilenmeyeceği söylentileri doğru mudur?

*Söz konusu sınav sonrasında kadroya alınmayan şeker işçilerinin kadroya alınmasına yönelik bir çalışma gündeminizde bulunmakta mıdır?

burdur ceviz ezmesi
KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.