burdurwebmedya
burdurwebmedya

Burdurweb, Burdur Haber

Ramazan Bayramında Burdur’da hava durumunda ciddi değişim

Ramazan Bayramında Burdur’da hava durumunda ciddi değişim
3.289 kez okundu
20 Mayıs 2020 - 18:17

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğünden Burdur, Isparta, Antalya ve Muğla illerini kapsayan meteorolojik uyarı geldi.

Yapılan uyarıda 4 gün boyunca sokağa çıkma yasağı yaşanacak Ramazan Bayramı boyunca Balkanlar üzerinden gelecek serin ve yağışlı sistemlerin etkisine gireceğinden dolayı Cuma ve Cumartesi günleri ile Ramazan Bayramı boyunca hava sıcaklıklarının bölgemizde hissedilir derecede (10-15 °C) azalacağı ve mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

İŞTE O UYARI

Bölgemiz geçtiğimiz hafta içinde Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altında kaldı. Sıcak hava dalgası nedeniyle bölgemizde hava sıcaklığı mevsim normallerinin 10 ila 13 derece üzerinde seyretmiş ve uzun yıllar Mayıs ayı en yüksek sıcaklık rekorları kırılmıştır. Sıcaklık rekoru kıran illerimiz ve ölçülen sıcaklıkları ise Muğla 39.4 °C, Isparta ve Burdur 35.4 °C ve Antalya’da 43.0 °C olarak kaydedilmiştir. Bölgemizde etkili olan sıcak hava dalgasının yarından itibaren başlayarak etkisini kaybetmesi bekleniyor. Yarın (21 Mayıs 2020 Perşembe) bölgemizin Balkanlar üzerinden gelecek serin ve yağışlı sistemlerin etkisine gireceği, Cuma ve Cumartesi günleri ile Ramazan Bayramı boyunca hava sıcaklıklarının bölgemizde hissedilir derecede (10-15 °C) azalacağı ve mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.Balkanlar üzerinden gelecek serin ve yağışlı sistemin; yarın Isparta ve Burdur çevrelerinde yerel olarak gök gürültülü sağanak yağışlara neden olması beklenmektedir.Yağışlı sistemin 22 Mayıs Cuma günü bölgemiz genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara neden olması beklenmektedir. Rüzgârın yarın Göller Yöresinde güneybatı yönlerden, hafta sonu is eiç ve yüksek kesimlerde kuzey yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

KÖŞE YAZARLARI

Copyright@ Burdurweb.com | 2010 - 2020 | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sitemize ve AA haber ajansı kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız.