Burdur Keçi Tulum Peyniri Türkiye tadacak « Burdurweb, Burdur Haber, Son Dakika, Burdur Keçi Tulum Peyniri Türkiye tadacak « Burdurweb, Burdur Haber, Son Dakika,
hava
DOLAR 32,2776 %% -0.11
EURO 35,1154 %% 0.46
GRAM ALTIN 2.402,74 %% -0,51
ÇEYREK A. 3.928,48 %% -0,51
BITCOIN 67.592,00 %0.219
SON DAKİKA

Burdur Keçi Tulum Peyniri Türkiye tadacak

Son Güncelleme :

06 Ocak 2023 - 11:45

Burdur Keçi Tulum Peyniri Türkiye tadacak

Burdur Keçi Tulum Peyniri Lansmanı Yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı desteği ile Burdur İl Özel İdaresi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde yürütülen “Burdur Küçükbaş Hayvancılık Süt Toplama Ağı Projesi” kapsamında üretilen “Burdur Keçi Tulum Peyniri” tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Lavanta Tepesi Otelde gerçekleştirilen toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantı MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü tarafından hazırlanan Yörük Kervanı isimli halk oyunu gösterisi ile devam etti.

Tanıtım toplantısına Burdur Valisi Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Volkan Güler, Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Mehmet Karaca, Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Protokol Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, akademisyenler, sektör temsilcileri, keçi yetiştiricileri, süt ve süt ürünleri sektöründe görev yapan uzmanlar ve basın mensupları katıldı.

MAKÜ Kurumsal İletişim Merkezi tarafından hazırlanan Burdur Küçükbaş Süt Toplama Ağı SOGEP Projesi Tanıtım Filminin gösterimi ile devam eden toplantıda Burdur Keçi Tulum Peynirinin özellikleri ve yapım aşamaları MAKÜ Süt Ürünleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İlhan Gün ve Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Aslı Albayrak Karaoğlu tarafından anlatıldı.

Sunumlardan sonra Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Volkan Güler ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav birer konuşma yaptılar.

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz da bir konuşma yaptı. Rektör Korkmaz konuşmasında su ifadelere yer verdi: “Gelişim dediğimiz şey, çok karmaşık, çok dinamik ve çok boyutlu bir süreç. Bütün dünyada gelişme sergileyen ülkeler ve şehirlerin özellikle en büyük hikayesi kendi içsel potansiyellerini harekete geçirmek. Eğer biz Burdur olarak bir gelişim dinamiğini ortaya koyacak isek, sahip olduğumuz kültürle bezenmiş, kendi kültürümüzden aldığımız, kendi tarihimizden kendi ekonomik potansiyelimizden, doğamızdan aldığımız gelişme ve dinamiklerin çok daha başarılı olacağının onlarca örneği var. Bir şehrin aklını bugün burada görebiliyoruz. Bizlere düşen bu potansiyeller üzerinde nitelikli odaklanmaları yaparak hareket etmek. Bu sorumluluğu bizim yerine getirmemiz gerekiyor. Bu proje özünde burada bir hikâye ortaya konuluyor. Evet bir hikâye, Burdur tulum peyniri bir hikayedir. Ama bu hikayelerden onlarcasına, yüzlercesine ihtiyacımızın olduğunu ifade etmek istiyorum ve bu işin formülü de ortak akıl üretmek. Devletin kurumları, sivil toplum örgütleri, üretici birlikleri ve sektör temsilcileriyle bir araya gelmiş bir aklı ürettiğimiz zaman tarım hayvancılıkta sosyal ve ekonomik gelişmeyi, katma değeri, göçün azaldığını, üretimin ve refahın arttığını, nüfus hareketliliğinin sosyal nedenlerle azaldığını çok net bir şekilde gözlemleyebiliriz. Onun için bu projenin böyle sembolik bir anlamı var. Süt ürünleri pazarına da bir giriş yapmanız gerekiyor. Bu konuda yine bir ortak akıl çalıştayı yaptık. Hep beraber burada yine değerli temsilcilerimiz bu çalıştayda fikirlerini ortaya koydular. O çalıştayın temel rapor sonuçlarında ortaya koyduğumuz çerçevede keçi tulum peyniri vardı. Ortak akıllar üretme noktasında da biz üniversite olarak kendimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Süt Teknolojileri Araştırma Merkezini kurduk ve Burdur’un süt ürünlerinin katma değerli hale gelmesi konusunda ciddi bir altyapı oluşturduk. Sürdürülebilirlik kavramından sıkça bahsediyoruz. Bu gerçekten çok önemli bir kavram. Keçi tulum peyniri hikayesinin de sürdürülebilirliği meselesinin esas kritik zamanı yeni başlıyor. MAKÜ Çiftliği olarak biz bu ürünü pazara sunuyoruz. Türkiye’de benim bildiğim güçlü bir marka olarak sunulmuş keçi tulum peyniri yok. Yani keçi-koyun ya da keçi-inek gibi karışım halindeki ürünler var. İşte biz buna çalışıyoruz. Yereldeki partnerlerimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise konuşmasında “Bugün çok önemli bir projeye imza atmanın haklı gururu yaşıyoruz. Doğayla inatlaşmadıkça doğanın bize sağlayacağı verimliliği ve yaşam şartlarını geliştirebileceğimiz bir anlayışın bu projelerden geçtiğine inanıyorum. Büyük ve küçük baş dengesini kurmalıyız. Yörük kültürünün bir ürünü olan küçük başı geliştirmeliyiz. Peynir pazarında daha da iyi yere gelebiliriz. Dünya piyasasında söz sahibi olabildiğimiz kalemlere bakmalıyız. Ürünlerin belli bir standardını yakalayarak ve bunu sürdürerek varlığımızı sürdürebiliriz. Biz de bugün tanıtım toplantısını yaptığımız Burdur keçi peynirinin adlandırılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu peyniri daha çok insana ulaştırmanın yolunu bulmalıyız. Burada gurmelerimiz bulunuyor. Bugün buradaki tanıtımı koyun, keçi ve onların ürünlerine değer verilmesi ve bir marka kazandırılması için önemli buluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Vali Ali Arslantaş da bir konuşma yaptı. Vali Arslantaş konuşmasında; “Az önce Burdur keçi tulum peynirinin üretimine dair videoyu izlerken kıymetli akademisyenlerimiz popüler söylemle peynir üretimine dair Know-How bilgisi verirlerken aklımdaki listeyi yokladım ve listenin ilk basamaklarının kusursuz tamamlandığı noktasında mutmain oldum. 2021 yılında gerçekleştirilen çalıştayda alınan kararlarda sebat edilerek hedef kazanımların inanmışlık ve azimle hayata geçirilmesi, üreticinin bilgilendirilmesi, gerekli hibe desteğinin sağlanması, meşakkatli bir üretim sürecinin neticesinde kendine has tadıyla muadillerinden ayrılan bir ürün elde edilerek lezzet standardının yakalanması azımsanacak başarılar değildir. Bu muvaffakiyetteki paye projede yer alan tüm paydaşlarımıza aittir. Bu ürünün reklamı Burdur alacasıyla paketlenmiş tulum peynirimizi sofralarımıza dahil etmekle başlıyor. Komşumuzu çağırdığımız bir kahvaltı sofrasında, bir parça kızartılmış yufkanın içine, tereyağı ve tulum peynirimizi koyup üzerine bir parça dağ kekiği serpiştirip bir bardak tavşan kanı çayla komşumuza ikram etmekle nihayete eriyor. İnanıyorum ki ürünün lezzeti kendi reklamını kendi yapacak ve kısa zaman içerisinde bu nefaset tat şehrimize ait bir değer vasfı kazanacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmalardan sonra Burdur Keçi Tulum Peyniri’nin tadımı gerçekleştirildi. Kars Koçulu Peynircilik yetkilisi İlhan Koçulu, Erzincan Efendigil Peynircilik yetkilisi Süleyman Yıldırım, Çorum Kargı Döğen Ticaret yetkilisi Mustafa Döğen, Metro Gastro Dergi Editörü Nilhan Aras, İzmir Sidas Medya Şakir Sarıçay, Kristal Otelleri Mutfak Koordinatörü Yusuf Ziya Yılmaz, İzmir Sancak Süt Ürünleri yetkilisi Halim Ezgi, Ezine Peynirciler Derneği Başkanı Ali Atak ve tüm katılımcılar peynir tadımı sonrası görüşlerini aktardılar. 

Program hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

----- REKLAM -----