Başkan Ercengiz’den Buğday Hasatı « Burdurweb, Burdur Haber, Son Dakika, Başkan Ercengiz’den Buğday Hasatı « Burdurweb, Burdur Haber, Son Dakika,
hava 21° Orta
DOLAR 32,3298 %% -0.02
EURO 35,1810 %% 0.6
GRAM ALTIN 2.401,58 %% -0,56
ÇEYREK A. 3.926,58 %% -0,56
BITCOIN 67.721,51 %0.413
SON DAKİKA

Başkan Ercengiz’den Buğday Hasatı

Son Güncelleme :

18 Ağustos 2023 - 14:05

Başkan Ercengiz’den Buğday Hasatı

Burdur Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile başlatılan “Ata Tohumu Ata Toprağı ile buluşuyor” projesinde hasat dönemi başladı.

Karakılçık Buğdayının ekildiği bereketli topraklara giden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz incelemelerde bulunarak hasat yaptı.

Hasat sonrasında açıklama yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz “Belediye çalışanlarımız tarafından Ekim Kasım ayında ektiğimiz buğdayları haşatındayız. Buğdayın tohumunu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bu yıl denediği geçen yıl denediği “Nusrat” isimli tohumdan biz de bu yıl Burdur’da 10.000 metrekarelik bir alanda 3 farklı ekim yöntemiyle 3 farklı bakım yöntemiyle denedik. Buradan elde edeceğimiz buğdaylarla özellikle ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza hazırladığımız gıda paketleri içerisinde bulgur makarna veya ekmeklik un olarak vatandaşımıza ulaştırmayı planlıyoruz. Diğer taraftan projemiz olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz ve Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından verilen fiyatın 2 katı fiyatına alacağımızı taahhüt ettiğimiz ve sözleşme altına aldığımız tohumunu da kara kılçık buğday tohumu yani ata tohumu olarak dağıttığımız yurttaşlarımız dan da hasatta başlıyoruz. Onların da buğdayları almaya başlayacağız. Bu projenin başında ifade etmiştik asıl amacımızın içme suyu havzamızın korunması maksadıyla hububatın tahılın ve bölgemizin ana unsuru olan ve Milattan Önce 6 binlere kadar varan geçmişi olan buğdayın ekimini yapabilmek ve dolayısıyla daha az su tüketen bir bitkinin üretimiyle beraber yeraltı sularını korumaktı. Bu amaca ulaşmak için her yıl projeyi büyütmeye çalışıyoruz ve çiftçimizin mahsulünün para etmesi halinde de bu projenin devamının geleceğini umut ediyoruz. Biz çiftçimizin alnının teri kurumadan karşılığını verebilirsek çiftçimiz bizi ithalata zorlamadan kendi üretimini yaparak buğdayın anavatanı olan Anadolu’da kendi kendine yetebilen bir buğday üreticisi haline getirebiliriz. Bereketli olsun tüm üreticilerimize inşallah biz de Burdur Belediyesi olarak umduğumuzdan daha fazla bir üretimi yapmış olur ve gerçekten ihtiyaç sahiplerine bu buğdayı un olarak makarna olarak ve bulgur olarak ulaştırırız. Hayırlı olsun”

----- REKLAM -----