.Diyaliz Olayı Sonrası 4 Kişi Gözaltına Alındı! « Burdurweb, Burdur HaberDiyaliz Olayı Sonrası 4 Kişi Gözaltına Alındı! « Burdurweb, Burdur Haber
hava

Diyaliz Olayı Sonrası 4 Kişi Gözaltına Alındı!

Son Güncelleme :

12 Haziran 2024 - 15:12

Diyaliz Olayı Sonrası 4 Kişi Gözaltına Alındı!

Burdur Devlet Hastanesi’ndeki Diyaliz Ünitesi Olayı: 4 Kişi Gözaltına Alındı

Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesi’nde 25 Mayıs günü meydana gelen ve üç kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili olarak dört kişi gözaltına alındı. Olay, hastanede diyalize giren bazı hastaların ciddi sağlık sorunları yaşamasıyla başladı.

Olayın Ayrıntıları

25 Mayıs günü saat 08.00-12.00 ve 12.00-16.00 seanslarında diyalize giren hastalar, baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe gibi şikayetlerle hastaneye başvurdu. Durumları ağırlaşan hastaların tedaviye alınmasıyla birlikte yetkililer, o gün diyalize giren tüm hastalara ulaşarak hastaneye gelmelerini istedi. Bazı hastalar ambulanslarla hastaneye getirildi.

İlk etapta sağlık durumu ağırlaşan 18 hasta, ambulanslarla farklı hastanelere sevk edildi. Sağlık Bakanlığı’nın talimatı ile gün içinde diyaliz tedavisi gören 33 hastanın tamamı farklı illerdeki hastanelere gönderildi. Bu hastalardan 23’ü Antalya’da, 6’sı Afyonkarahisar’da, 3’ü Isparta’da ve 1’i Denizli’de tedavi altına alındı.

Yaşamını Yitiren Hastalar

  • Mustafa Demir (70): Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu.
  • Saniye Aksöz (88): Antalya Şehir Hastanesi’nde tedavi görüyordu.
  • Amina Abas Jama (6): Somali uyruklu, Antalya Şehir Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Gözaltılar

Olayla ilgili yürütülen adli soruşturma sonucunda Burdur Devlet Hastanesi’nde görevli dört kişi gözaltına alındı:

  • M.C.: Sekreter
  • İ.S.: Elektrik Teknisyeni
  • G.A.S.: Makina Mühendisi
  • Y.A.: Makina Mühendisi

Bu kişiler, taksirle ölüme sebebiyet verme ve taksirle yaralama suçlarından gözaltına alındı. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Bu trajik olay, Burdur Devlet Hastanesi’ndeki diyaliz ünitesinin güvenliği ve işleyişiyle ilgili önemli soru işaretlerini beraberinde getirdi. Soruşturma devam ederken, hastanenin diyaliz hizmetleri ve genel sağlık güvenliği konusundaki önlemleri gözden geçiriliyor.

kaynak:gündemburdur

----- REKLAM -----