.Sevdiği kızı alabilmek için YKS’de yapay zeka ile kopya çekti « Burdurweb, Burdur HaberSevdiği kızı alabilmek için YKS’de yapay zeka ile kopya çekti « Burdurweb, Burdur Haber
hava

Sevdiği kızı alabilmek için YKS’de yapay zeka ile kopya çekti

Son Güncelleme :

12 Haziran 2024 - 23:33

Sevdiği kızı alabilmek için YKS’de yapay zeka ile kopya çekti

Isparta’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) kurduğu düzenek ve yapay zeka destekli uygulama ile kopya çekerken yakalanan M.E.E. (23), ifadesinde, tıp fakültesini kazanmak için bu yönteme başvurduğunu belirtti.

Detaylar

Eğirdir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) 2. sınıf öğrencisi olan M.E.E., sınav salonuna girdikten sonra tuvalete giderek 10 dakika içinde düzeneği aktif hale getirdiğini söyledi. Yapay zeka sisteminin bir saat sonra hata verdiğini ve bu nedenle soruları çözemediğini belirten M.E.E., paniklediği için şüpheli hareketler sergilediğini ve bu yüzden yakalandığını anlattı.

İfadesinde, “Hayalim tıp fakültesi kazanmaktı, bunu başaramadım. Kopya çektiğim için çok pişmanım.” dediği öğrenilen M.E.E., cihazı daha önce yurtta test ettiğini ve sorunsuz çalıştığını belirtti.

Cihaz ve Test Süreci

Güvenlik güçleri, M.E.E.’nin yurttaki arkadaşlarının ifadelerine başvurdu. Arkadaşları, M.E.E.’nin yurt dışındaki bir alışveriş sitesinden satın aldığı cihazı yurtta test ettiğini ve cihazın sorunsuz çalıştığını ifade etti. Ayrıca, şüphelinin son bir aydır sık sık “Mutlaka tıp kazanmam lazım, yoksa babası kızı vermeyecek.” şeklinde konuştuğu belirtildi.

M.E.E.’nin deneme sınavlarından kötü sonuçlar aldığı ve kız arkadaşı için tıp fakültesini kazanmak istediği, geçen yıl da sınava girerek başarısız olduğu için kopya çekme hazırlığı yaptığı iddia edildi.

Olayın Gelişimi

Isparta’da YKS’nin 8 Haziran Cumartesi günü yapılan ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde, M.E.E. kamera düzeneğiyle gönderdiği soruları yapay zekaya çözdürerek kopya çekmeye çalıştı. M.E.E., router cihazı, kredi kartı görünümünde cep telefonu, düğme kamera ve gizli kulaklıkla yakalandı ve çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. M.E.E.’ye yardım ettiği iddia edilen A.B. ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Bu olay, sınav güvenliği konusunda ciddi endişelere neden oldu ve yetkililer, benzer durumların yaşanmaması için ek önlemler alınacağını belirtti.

----- REKLAM -----