.Rektör Dalgar’dan Mehmet Akif Ersoy’un Ata Topraklarına Anlamlı Ziyaret! « Burdurweb, Burdur HaberRektör Dalgar’dan Mehmet Akif Ersoy’un Ata Topraklarına Anlamlı Ziyaret! « Burdurweb, Burdur Haber
hava

Rektör Dalgar’dan Mehmet Akif Ersoy’un Ata Topraklarına Anlamlı Ziyaret!

Son Güncelleme :

08 Temmuz 2024 - 14:13

Rektör Dalgar’dan Mehmet Akif Ersoy’un Ata Topraklarına Anlamlı Ziyaret!

Rektör Dalgar’dan Mehmet Akif Ersoy’un Ata Topraklarına Anlamlı Ziyaret

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un babası Tahir Efendi’nin evinin bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu. Bu anlamlı ziyaret, Kosova’nın kuzeybatısında yer alan İpek (Peja) şehrine bağlı Suşitsa (Shushice) köyünde gerçekleşti.

Rektör Dalgar ve Rektör Yardımcısı Gürsoy, ziyaret sırasında Tahir Efendi’nin evinin yanında evi olan Can Mulaj’dan, Tahir Bey’in evi, akrabaları ve köy hakkında detaylı bilgiler aldı. Ayrıca, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından onarılan ve ek inşaatla genişletilen Mehmet Akif İlköğretim Okulu’nu da ziyaret eden heyet, burada öğrenim gören çocuklarla samimi bir şekilde sohbet etti. Rektör Dalgar, çocuklara Mehmet Akif Ersoy’la ilgili sorular sorarak onların milli şairimizi daha yakından tanımalarını sağladı.

Ziyaret kapsamında, 1861 yılında inşa edilen, Mehmet Akif Ersoy’un babası Tahir Efendi’nin de imamlık yaptığı ve TİKA tarafından 2015 yılında restore edilen Mehmet Akif Ersoy Camii’ni ve cami yanında bulunan Mehmet Akif Ersoy Çeşmesi’ni de ziyaret eden Rektör Dalgar, köyün tarihi ve kültürel değerlerini yerinde inceledi.

Rektör Dalgar, MAKÜ’ye adını veren İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un babası Tahir Efendi’nin köyüne yapılan bu ziyaretin kendisi ve üniversite adına büyük bir anlam taşıdığını belirtti. Ayrıca, bölge ile olan ilişkilerin ve iş birliklerinin bundan sonra da artarak devam edeceğini ifade etti.

----- REKLAM -----